V prírode je ľudská žena jediným predstaviteľom v biologickej skupine cicavcov, ktorá má plné prsia aj vtedy, keď nekojí. Aj opičie samičky majú okrúhle prsia. Ale tie zmiznú okamžite, keď žena prestane kojiť. Ostáva len zvädnutá plocha, akonáhle jej potomkovia už prsia samičky nepotrebujú. 

PREČO ZO VŠETKÝCH CICAVCOV MAJÚ LEN ŽENY VIDITEĽNÉ PRSIA?

Otázka evolučných biológov znie: Čo je teda dôvodom, že ľudské samice nosia prsia pred sebou? Ich forma aj veľkosť zaujali pozornosť už od podstaty vekov a majú výnimočné miesto pozornosti v kultúre a umení. Bábätka ich milujú, muži ich milujú, aj ženy ich milujú. Ale čím to je, že celý svet spozornie, keď uvidí na plagáte výstrih herečky, modelky alebo inej známej ženy?
Evolučná biológia už odhalila niekoľko dôvodov existencie pŕs. Antropológovia predpokladajú, že najdôležitejším impulzom k nárastu poprsia bola vzpriamená chôdza človeka. Keďže sa človek vzpriamil zo všetkých štyroch končatín na dve, zmizla vypučená vagína medzi zadnými nohami v zornom poli a výške očí samca. Pohľad na samičku sa stal menej sexi ako predtým. Namiesto toho sa objavila iná časť tela, ktorá prebrala funkciu erotickej návnady ženy – poprsie!
To, že ženské poprsie je istým druhom zadku, ale na prednej časti tela ženy, tvrdí americký evolučný vedec Desmond Morris. To, že sa niektoré časti tela presunú na úplne inú časť  fyziognómie, je v prírode veľmi častým javom, aj keď sa to na prvý pohľad zdá ako úplný nezmysel. Zoológovia dali tomuto fenoménu názov “seba mimikry“, ako jeden zvláštny príklad kategórie “oklamať a zamaskovať“. Motýle to robia a aj niektoré ryby. Nosia napríklad na nejakej časti tela obrovské svietiace oči, ktoré neslúžia na pozeranie, ale na to, aby zmiatli potenciálnych lovcov a tým získali zopár extra sekúnd na útek.  

Prsia vysielajú signály

Aj prsia ženy vysielajú signály, ktoré sa dajú interpretovať tak, alebo onak. Evolučný biológ Morris vychádza z čisto sexuálneho hľadiska. „Žena pôsobí naozaj sexi, ak má krivky“, hovorí. Aj opičie samičky signalizujú sexuálnu túžbu svojimi krivkami, ale tými, ktoré majú na svojej zadnej časti, keď idú štvornožky. Počas plodných dní je zadok opice okrúhle opuchnutý, čo vzrušuje samcov. „Aj zadok ženy vysiela silné sexuálne signály. Tie však muž nevidí, pretože žena stojí oproti nemu svojou prednou časťou,“ hovorí Morris. Príroda preto nechala narásť ženské prsia  ako výnimočnú charakteristiku ženskosti a sexuálnej návnady.

Prsia pritom neslúžia iba na to aby povzbudzovali muža k sexu, ale zároveň poukazujú na materské kvality: „Veľké prsia sú dôkazom toho, že žena je dobre živená a má dostatok materinského mlieka, čiže potomstvu nehrozí hlad,“ predpokladá evolučný výskumník Jared Diamnod v svojej knihe Tretí šimpanz.

Zdravé deti vďaka veľkým prsiam?

Biologicky je táto teória opodstatnená iba veľmi slabo. Veľkosť podprsenky hovorí málo, ba temer takmer nič o zdraví ženy, jej schopnosti rodiť a byť dobrou mamou. Je to úplne jedno, či má žena prsia malé alebo veľké, vztýčené alebo ovisnuté, okrúhle alebo úzke, či má veľké bradavky, alebo malé a či ich má svetlé alebo tmavé...  o množstve a kvalite materinského mlieka, ktoré môže cicať bábätko, to nerozhoduje. „Len veľké prsia zabezpečia zdravé dojča?  Vôbec nie! Príliš veľké prsia môžu byť aj nebezpečné pre malé dieťatko, pretože počas pitia nezostáva dojčaťu priestor na dýchanie“, píše Morris v svojej knihe Obnažená Eva.   

Opak tvrdí antropologička Gillian Bentley z University College v Londýne. Podľa jej názoru stratila, prevažne mužská veda, jasný pohľad na ženské pohlavie:  "Dôvodom, prečo znalosti o ženských prsiach vykazujú veľké medzery, je posadnutosť nimi ako sexuálnym objektom," hovorí vedkyňa. Podľa jej názoru je fascinácia poprsím sfarbená kultúrou: "V mnohých kultúrach, v ktorých prsia nie sú zahalené, vôbec nie sú silným zdrojom erotických fantázii."

Okrúhle prsia zabraňujú uduseniu

Gillian Bentley preto ponúka iné vysvetlenie pre plné poprsie: „Ženské prsia sú len preto pekne sformované do polkruhu, aby sa dojčatá pri pití mlieka nezadusili. Pri plochých prsiach sa nos a ústa dojčaťa oveľa silnejšie pritláčajú  a môže hroziť zadusenie. U našich biologických bratrancov toto nebezpečie nehrozí: opičie bábätká majú viac vysunutú hornú čeľusť aj zuby, a tým sú lepšie prispôsobené na to, aby mohli zároveň cicať z plochých pŕs aj dýchať. Ľudská tvár sa v evolúcii sploštila, a preto sa museli prsia vysunúť a zaokrúhliť“, myslí si vedkyňa Bentley.

Prečo sa muži tak fascinovane pozerajú na veľké prsia? Americký vedec Rober T. Francoeur z Fairleigh Dickinson Univerzity v New Jersey hovorí, že to nemá veľa spoločného s jasným sexuálnym inštinktom. "Veľké prsia poukazujú na relatívne vysokú hladinu ženského hormónu estrogénu a nízku hladinu mužského hormónu testosterónu. Avšak testosterón je hormón, ktorý aj pri ženách zvyšuje túžbu." vysvetľuje vedec. 

Ženy si stále častejšie nechávajú zmenšovať prsia

V Nemecku sú v poslednom čase menšie prsia štatisticky najobľúbenejšie. Zo 75 tisíc operácií pŕs za rok je 35 tisíc na zväčšenie poprsia a 40 tisíc na zmenšenie veľkosti. Veľké a okrúhle prsia sa rovná šťastná a zdravá? Vôbec nie! V ordináciách kožných lekárov, psychológov a ortopédov sa postupne dopracovali k názoru, že veľké a ťažké prsia rozťahujú a zvierajú kožu, váha pŕs škodí chrbtici a napína krk. Prinajmenšom to vedie k zlému držaniu tela, v tom horšom prípade k preťaženiu chrbtice a problémom s pohyblivosťou.

Sú teda prsia zbytočné?

To, že príroda nepotrebuje žiaden rozumný dôvod na nezvyčajné skrášlenie alebo dekoráciu tela živočíchov, ukazuje svetoznámy experiment americkej etologistky (t. j. vedkyne, ktorá študuje správanie bytostí) Nancy Burley.  Na pobavenie nasadila samcom vtáčika pinky biele alebo červené klobúčiky z peria. Samičky následne dali absolútnu prednosť samčím vtáčikom z bielym klobúčikom. Akú evolučnú prednosť a aké kvality samičky predpokladali u samcov s bielymi klobúčikmi zatiaľ nevedel vysvetliť žiaden vedec😊.

Na čo teda prsia sú?

Takisto je to pri prsiach. Sú jednoducho pekné a ich biologický význam je oveľa menší, ako sa zdá. Optimalizované J rôznymi podprsenkami (push-up) a oblečením, sú korením aj prapodstatou erotickej fantázie mužov, rovnako ako túžby ich dobyť, teda ich odokryť a dotknúť sa ich. Bez nich by erotika bola ochudobnená o výrazný element a ďalšiu silnú erotogénnu zónu ženy. Keby boli každodenne viditeľné, stratili by svoju tajomnosť a pocit vzrušenia mužov pri ich dobývaní.

Ideálne prsia

Sú ženy nespokojné so svojím poprsím? Podľa jednej nemeckej štúdie, je 76 % žien nespokojných, 2 % sú spokojné po chirurgickej úprave, 15 % je spokojných preto, že sa hodia k ich postave, aj keď nie sú perfektné a iba 7 % je úplne spokojných. Z tohto výskumu je jasné, že väčšina žien chce iné prsia ako tie, ktorými ich obdarovala príroda. Keď sú malé, chcú ich zväčšiť, keď sú veľké, tak zmenšiť, keď sú staršie, tak omladiť... Dobrou správou ale je, že aj keď každá žena má úplne odlišný a originálny tvar poprsia, vždy sa nájdu muži, ktorí budú vyhľadávať presne tento typ, pretože sa im páči. Logika sem, logika tam. Ak samozrejme nepodľahnú diktátu módy, trendom, vkusu a ideálu krásy tej-ktorej doby. A tá sa mení, aj bude meniť.

Ak žena skutočne trpí kvôli tvaru svojich pŕs, máme tu plastickú chirurgiu. Ale pozor! Štatistiku nepoznám, ale asi budem blízko pravdy s tvrdením, že sa muži radšej dotýkajú prirodzených pŕs, než umelých silikónových balónov. Ušetrite preto peniaze na chirurga a radšej si zašportujte. Ako sme spomínali na začiatku článku – najväčšie vzrušenie a túžbu vzbudzujú u samcov krivky samičky. Silueta ženy s mierami 90 - 60 - 90 nenechá chladného žiadneho muža. Na prvej osemdesiatke sa nedá veľa urobiť, na 60-ke v páse sa dá popracovať viac, na 80-ke na zadku čiastočne tiež.

Štíhly driek nielen opticky zväčšuje prsia a boky, ale signalizuje dnešnému mužovi aj to, že žena je vitálna, energetická a aj to, že sa o seba stará – nie operáciami, ale životným štýlom.

Bradavky pŕs ako erotogénna zóna

U mnohých žien patria bradavky pŕs k erotogénnej zóne. Štúdia časopisu Journal of Sexual Medicin, z roku 2011 došla k záveru, že „pri stimulácii bradaviek pŕs, sa aktivujú v mozgu presne tie isté centrá pre pocit vzrušenia ako pri stimulácii klitorisu a vagíny“. Niektoré ženy sú dokonca schopné dôjsť stimuláciou bradaviek k orgazmu, čo s prekvapením zaznamenali už vedci Masters a Johnsonnová v 50-tych rokoch minulého storočia, ktorí svojím výskumom navždy zmenili pohľad na ľudskú sexualitu.

Ako by sa mali muži dotýkať ženských pŕs?

Bradavky pŕs, akoby gombíky, provokujú mužov, aby s nimi krútili, či? To by muži aj mali robiť, ale silnejšie ako si mnohí myslia. Ako ukazuje výskum na Boston University School of Medicine, ženské bradavky sú menej citlivé, ako sa očakávalo. Vedci vyšetrovali ženy pomocou špeciálneho vibrátora na prsiach, ale aj na koncoch prstov. Končeky prstov sa pritom ukázali byť až tri razy senzitívnejšie ako bradavky pŕs. Aj na dotyk kocky ľadu reagujú bradavky menej, ako sa myslelo.
Účastníčky testu jednoznačne vnímali silnejší dotyk ako viac vzrušujúci, než jemné hladkanie. Pri jemnom dotyku vedci nezaznamenali žiadne stoporenie bradaviek.
Rada pre mužov: spýtajte sa svojej ženy aké intenzívne dotyky si želá na prsiach. A potom oscilujte okolo tejto pevnosti pridávaním sily a uberaním.

AKO DOSTANETE SVOJU PARTNERKU DO VARU?

  • Obopnite prsia celou plochou svojich rúk a pevne stlačte
  • Uchopte palcom a ukazovákom bradavky
  • Pobozkajte ich a krúžte okolo nich jazykom
  • Sajte a hryzte ich jemne
  • Dýchnite na stoporené a navlhčené bradavky

 

text_ Andrej Maťko