Leto je ročným obdobím srdca a jeho párového orgánu – tenkého čreva. Teraz je ich energia najsilnejšia, sú najaktívnejšie. Tak je to aj s prírodou, ktorá je v lete v plnej sile, všetko kvitne, rastie do výšky, stúpa k slnku – k jangu.
V lete by sme mali tráviť veľa času vonku. Vnímať tú silu energie, vpustiť ju do svojho vnútra a nechať slnko, aby nás poriadne zohrialo, nech si nazbierame do zásoby dostatok teplej, jangovej energie na zimu. Leto prináša aj dobrú náladu, prirodzený pocit radosti a zároveň viac pohybu a životnej sily. Srdce človeka je prirodzene šťastné. Obom orgánom však môžeme dodať ešte viac energie ideálnou životosprávou a stravovaním.
Čo im prospieva?
V letnom období treba dávať prednosť osviežujúcej strave a jedlám, ktoré produkujú telesné tekutiny. Tými sú najmä červené melóny, jahody, čerešne – sú zároveň aj prirodzene červenej farby, farby elementu ohňa, ktorý patrí energii srdca a letnému obdobiu. Marhule majú prirodzený obsah draslíka, čím prospievajú srdcu, nielen však vo forme ovocnej dužiny, ale aj svojimi jadierkami. Získate ich rozlúsknutím tvrdého jadra kôstky. Majú horkú chuť a vysoký obsah vitamínu B17 - amygdalínu, ktorý má protirakovinové účinky. V Číne z týchto jadierok vyrábajú výborné marhuľové mlieko. Hlávkový šalát a iné druhy zelených šalátov vynikajúco osviežia a doplnia naše tekutiny i energiu. Často zabúdame na horkú chuť, ktorá je podľa čínskeho pentagramu práve chuťou, ktorá prináleží orgánom srdca a tenkého čreva. Väčšine ľudí veľmi nechutí, tak ju vynechávajú z jedálnička. Ten by však práve mal obsahovať rovnaký pomer všetkých chutí – kyslej, horkej, sladkej, pikantnej a slanej. Horká chuť sa prirodzene nachádza v žite (raž), ktoré uvoľňuje stagnácie v tele a dáva do pohybu vnútorné pochody.
Z obilnín je tu ešte ovos, ktorý je veľmi chutný, najmä keď sa nasucho opraží, zaleje vodou a podáva sa s ovocím. Červená repa (cvikla) a červená paprika tiež posilňujú a spevňujú srdce svojimi účinkami i svojou farbou. Horké sú aj artičoky, bambusové výhonky, čakanka, klíčky z alfa-alfa alebo mungo fazule, karfiol či brokolica. Všetky spomenuté potraviny pomáhajú vylučovať z tela von nadmernú horúčavu. Zľahka povarená cukrová repa rozhýbe energiu a krvný obeh a vysušuje nadmerné vlhko v tele. Všeobecne platí, že by sme mali jesť v lete málo mäsa, veľa ovocia a zeleniny v čerstvom stave alebo mierne tepelne upravené. So studenými potravinami to však netreba preháňať, pretože žalúdok a slezina stále potrebujú teplo, aby dokázali tráviť potravu. Žiadny extrém nie je dobrý. Ak si po dobrom jedle dáme v lete zmrzlinu, spomalí to trávenie a žalúdok „ťahá“ teplo z iných orgánov tela, pretože sme ho zachladili. Srdce je najteplejší orgán a práve týmto ho môžeme oslabiť.
Nášmu srdcu prospeje aj život s láskou, schopnosť odpúšťať, chápať a počúvať druhých i seba. Zamerať sa v živote na pozitívne myslenie, hľadať v ľuďoch len dobro, vedieť druhých oceniť a pochváliť a to nielen za ich činy ale aj za pekný účes alebo nové topánky. Nájsť si nejakú záľubu, ktorá vnútorne napĺňa prináša radosť. A v neposlednom rade vedieť nájsť správnu rovnováhu medzi prácou a odpočinkom.
Čo ich oslabuje?
V lete sa treba vyhýbať potravinám, ktoré príliš zahrievajú organizmus. V kombinácii s všadeprítomným teplom by to mohlo vyvolať ťažkosti, najmä u osôb s ochoreniami srdca. Preto radšej nekonzumujte zázvor, čili, cibuľu, pór, horčicu, grilované mäso, čierny čaj, kávu a alkohol. Samozrejme, keď si doprajete jednu grilovačku počas leta, nič sa nestane. Len vedzte, že to viac zaťaží váš organizmus, najmä srdcovo-cievny systém. Preto by ste sa po takýchto gurmánskych hodoch mali postiť a detoxikovať. Koniec-koncov grilovaná zelenina tiež nie je zlá a zdraviu prospeje omnoho viac, stojí to za zváženie!
V lete sa treba tiež vyhýbať intenzívnemu teplu najmä v obedňajších hodinách, lebo prílišné teplo vniká dovnútra nášho organizmu a môže spôsobiť poškodenia, ktoré sa prejavia až neskôr. Vnútorná horúčava v organizme môže zapríčiniť stúpanie krvného tlaku, migrény, návaly tepla do hlavy, nespavosť, rušivé sny alebo búšenie srdca.
Telesnou tekutinou srdca je pot. Úzko súvisí s krvou, ktorú srdce riadi. Prílišné potenie (po námahe, pri športe, v saune, na slnku...) prináša z pohľadu čínskej medicíny vyčerpávanie energie, oslabovanie krvného obehu a následné oslabovanie srdca. Číňania preto neodporúčajú liečebné metódy, pri ktorých sa potíme (ako napríklad sauna) – najmä pre ľudí, ktorí majú akékoľvek ochorenie súvisiace s krvným obehom, krvotvorbou, srdcom, alebo majú menej energie. V lete alebo pri športe sa telesné tekutiny v tele viac spotrebúvajú a vysušujú. Dôsledne ich doplňujme a dbajme na dostatok šťavnatej stravy.
Nadmerné emócie, neharmonický duševný život, príliš kritické a negatívne myslenie, stres a časové vypätie tiež neprispievajú k zdravému srdcu. Zvierajú ho a oslabujú. Tu pomôžu dýchacie cvičenia, meditácie a pokojné telesné cvičenia ako joga, tai-čchi alebo čchi-kung.
Chorobné príznaky disharmónie srdca a tenkého čreva:
Stav nášho srdiečka sa prejavuje na našej tvári a očiach. Keď je srdce zdravé, tvár má prirodzenú sviežu farbu s mierne červenými líčkami, je jasná a pružná, v očiach vidieť živý záujem o okolitý svet a radosť zo života. Spomeňte si na to, ako žiari vaša tvár, keď prežívate lásku, alebo keď sa vám niečo dôležité podarí a vy zrazu žiarite, v očiach máte iskričky a po celom tele sa vám rozlieva pocit radosti. Toto všetko blahodarne pôsobí práve na náš najdôležitejší orgán – srdce. Sú to prejavy jeho správneho fungovania. Keď je však pokožka tváre bledá, sivá až fialová, ste smutní, melancholickí, je to znak oslabenia srdcovej činnosti. Môže to byť spôsobené negatívnym zážitkom v živote, stratou alebo sklamaním, pocitom, že vám druhí nerozumejú a následným uzatváraním sa do seba. Okrem toho sú typickými príznakmi oslabeného srdca a tenkého čreva bolesť pri srdci, búšenie srdca, tlak na hrudi, vysoký krvný tlak, bolesti ľavej ruky, nespavosť, nadmerné snenie, psychické poruchy, zlé prekrvenie končatín, zlá artikulácia a iné poruchy reči, afty v ústnej dutine, zápaly močového mechúra, nadúvanie, zlé vstrebávanie živín, vitamínov a minerálov, bolesti brucha, bezdôvodný smiech, ľakavosť.
Šalát s čakankou:
Na tento letný osviežujúci šalát potrebujeme ľadový šalát, čakanku, endíviu (alebo akýkoľvek iný druh zeleného šalátu), bielu reďkovku a čerstvé klíčky z alfa-alfa. Všetky suroviny dobre prepláchneme čistou vodou. Šaláty natrháme prstami na menšie kúsky, aby sa nestratili dôležité vitamíny a minerály, pridáme najemno postrúhanú bielu reďkovku a celé klíčky. Všetko dobre premiešame a zalejeme zálievkou. Tú si môžeme pripraviť napríklad zmiešaním šťavy z polovice citróna a lyžice javorového sirupu. Šalát je veľmi lahodný, chutný a najmä prospešný pre naše srdiečko kvôli mierne horkej chuti.
Čaj na vysoký krvný tlak
Vyskúšajte si namiešať čaj z kvetu Hlohu obyčajného 100 g, listu Medovky lekárskej 50 g a vetvičiek Imela bieleho 50 g. Najlepší účinok dosiahnete, keď si všetky bylinky spolu zmiešate, polievkovú lyžicu tejto zmesi zalejete večer pol litrom vlažnej vody a necháte do rána macerovať. Na druhý deň zmes precedíte a popíjate. Je dobré vypiť 2 šálky denne. Čaj sa nevarí.
Trápi vás nízky krvný tlak?
Skúste pravidelne do jedla pridávať štipku sušeného rozmarínu. Hodí sa ako korenina k mäsu, grilovanej zelenine alebo do polievky. Dobre pôsobí aj jačmenná kaša na raňajky s čerstvým ovocím, dochutená jačmenným sladom. Účinné sú aj cvičenia, ktoré rozprúdia krv. Keď však nie je dostatok času pomôže aj vyložiť nohy hore alebo spraviť sviečku.
Bobkový list – nedocenená bylinka
List z rastliny, ktorá sa oficiálne volá Vavrín bobkový je veľmi užitočná vec. Vlastnosti tejto bylinky ešte nie sú celkom prebádané, ale naše staré matere a dobrí bylinkári vedeli veľmi dobre, kedy ju použiť. Nielenže blahodarne pôsobí na trávenie, ale aj prečisťuje cievny systém a krv. Používa sa ako prísada do akéhokoľvek jedla – do polievky, k mäsu, do prívarkov či do dusenej zeleniny. Bobkový list necháme v jedle iba počas varenia, potom ju zahodíme, nekonzumuje sa priamo.
Srdce – vládca orgánov
Klasické čínske lekárske diela uvádzajú, že srdce je vládcom všetkých orgánov v tele a sídlom psychiky a vedomia. Tu je rozdiel oproti našej západnej medicíne, ktorá za tento orgán považuje mozog. Podľa Číňanov v srdci sídli duša, ktorá riadi psychiku, vedomie a myseľ, ale aj celkový vzhľad a vystupovanie človeka a jeho osobnosť. Cez srdce vnímame svoje vnútro, pocity, bolesť či radosť a prijímame podnety z vonkajšieho sveta – ľudí, udalosti i situácie okolo nás.
Srdce a tenké črevo sú orgánmi leta, teda silnej energie a pohybu, s ktorou sa stotožňuje aj spomínaný fakt, že srdce riadi v tele krvný obeh a celú cievnu sústavu. Srdce zodpovedá za kvalitu krvi a stav celej krvnej sústavy, ktorú tvoria žily, tepny, cievy a vlásočnice. Zdravé srdce potrebuje zdravú krv, ktorej má byť dostatok, aby mohla vyživovať všetky ostatné orgány v tele.
Srdce, slezina a pľúca – najdôležitejšie orgány
Energia a sila srdca zabezpečuje jeho správne pulzovanie. Každý impulz, buchnutie srdca poháňa krv vpred a tým roznáša výživu a informácie do všetkých častí organizmu – do orgánov, do tkanív aj do pokožky. Podľa tradičnej čínskej medicíny srdce taktiež napomáha produkcii krvi. Slezina vytvára energiu z potravy, pľúca zasa zo vzduchu – všetka táto energia sa zmieša, príde do srdca, ktoré ju pridá do krvného obehu a tým sa zvýši objem krvi. Preto je tak prepotrebná kvalitná strava pre slezinu a veľa čerstvého vzduchu a správne dýchanie pre pľúca. Sú totižto úzkymi spolupracovníkmi srdca.
Málo energie pre srdce
Naše srdce najviac potrápi slabá krvotvorba, nedostatok energie, priveľa ohňa (jangu) alebo nadmiera vlhkosti a hlienov v tele. Keď má srdce nedostatok krvi a energie, prejaví sa to nízkym krvným tlakom, chronickým potením, nespavosťou, zlým prekrvením končatín, zábudlivosťou, závratmi a pod. Takýto stav môže vzniknúť následkom dlhotrvajúceho alebo chronického ochorenia, nekvalitnej stravy alebo stresujúceho životného štýlu. V tomto prípade je dôležité, aby sme konzumovali potraviny, ktoré podporujú tvorbu krvi, ako pohánka, zelené listové šaláty, špenát, červená repa, rakytníková šťava, čierny sezam atď. Každú chorobu by sme mali riadne vyležať a po práci venovať čas aj oddychu. Energiu získame späť aj cvičením a jedálničkom plným ovocia a zeleniny.
Priveľa jangu
Naopak, keď má srdce energie viac ako treba, teda priveľa jangu – ohňa, môžu sa objaviť migrény, vysoký krvný tlak, afty, zápcha, nadmerný smäd. Príznakom je červená tvár a nadmerné potenie, z psychických prejavov sa môže objaviť zmätenosť. K tomuto stavu dôjde väčšinou vtedy, keď sú dlhodobo stiesnené emócie srdca, alebo častou konzumáciou štipľavých, sýtych a ťažkých jedál a tvrdého alkoholu. Pri prevahe jangu sa snažíme obohatiť stravu o viac osviežujúcich potravín a jedlá horkej chuti (zelené listové šaláty, čakanka, jačmeň, marhule, brokolica, karfiol, špenát, cuketa a čerstvé ovocie), ktoré pomáhajú potlačiť príliš stúpajúcu jangovú energiu. Svoje pocity nepotláčame. Keď sme smutní alebo sklamaní, skúsme sa o tom porozprávať s niekým, koho máme radi. Niekedy stačí dostať všetko zo seba von a hneď sa človeku uľaví.
Srdce býva ohrozené aj nahromadením vlhkosti a hlienov, najmä z nesprávnej životosprávy. Číňania tvrdia, že vlhkosť v tele blokuje náš intelektuálny vývin, naše vnímanie, chápanie alebo aj rýchlosť reakcií. Preto sa radšej vyhýbajú potravinám, ktoré vlhkosť spôsobujú. Neodporúčajú mlieko a mliečne výrobky, ani veľa cukru a sladkostí. Naopak snažia sa vlhkosť z organizmu odstrániť napríklad pomocou bielej reďkovky, čaju zo Sladovky hladkoplodej a fenikla, čerstvou mrkvovou šťavou, hubami alebo chrenom.
Diagnostika z jazyka
Svalom, ktorý prináleží k srdcu a tenkému črevu, je jazyk. Dráha srdca má malú odbočku, ktorá vedie až ku koreňu jazyka. Preto je často jazyk zasiahnutý pri ochoreniach srdca. Zlá artikulácia, dokonca až strata schopnosti komunikovať verbálne, pomalé vyjadrovanie alebo naopak rýchle až zmätené rozprávanie, poukazujú na oslabené srdce. Tieto príznaky sa môžu prejaviť už pred vážnym ochorením srdca, alebo ako jeho následky. Vo väčšine prípadov infarktu sa stretávame práve s poruchami artikulácie, kvôli zlej hybnosti jazyka. Srdce je vládcom všetkých orgánov, kontroluje ich, zabezpečuje im výživu, vie o ich ochoreniach a ich emóciách. V čínskej medicíne existuje diagnostika z jazyka, pretože jazyk patrí k systému srdca a odzrkadľuje sa na ňom stav jednotlivých orgánov.
Pozor aj na tenké črevo
Párovým orgánom srdca je tenké črevo. Preto sa často pri srdcovo-cievnych ochoreniach stretávame aj s poruchami trávenia, zlým vstrebávaním živín alebo ťažkosťami s cirkuláciou vody v tele. Okrem toho, že tenké črevo prijíma natrávenú potravu zo žalúdka a pokračuje ďalej v procese trávenia, zabezpečuje aj vstrebávanie živín cez črevné steny a posiela nadbytočné tekutiny do močového mechúra, odkiaľ sa vylúčia von z tela. Činnosť tenkého čreva podporujeme rovnako ako činnosť srdca stravou bohatou na tráviace enzýmy, čerstvé ovocie a zeleninu, predovšetkým červenej a zelenej farby.
- Srdce je náš najjangovejší, najohnivejší orgán. Muži sú z pohľadu čínskeho lekárstva tiež jangoví a preto bývajú častejšie postihnutí ochoreniami srdca. Ich srdce sa rýchlejšie rozpáli.
- Emóciou srdca je radosť. Keď je prirodzená a harmonicky vyvážená, poukazuje na dobrý zdravotný stav srdca. Bezdôvodný smiech, prílišná radosť z čohokoľvek alebo naopak smútok a melanchólia poukazujú na poruchu vo funkciách srdca.