Ak dokážete ovládať svoju myseľ, ste na najlepšej ceste, ktorá vedie k stavu bez mysle. Niežeby myseľ zmizla, ona tu bude stále, ale stíchne. A ak myseľ dokáže stíchnuť, objavia sa úplne nové možnosti, otvorí sa nový kanálik plný kreativity, pretože to je podstatou existencie – kreativita. To ticho, o ktoré sa zo začiatku budete musieť usilovať, bude čím ďalej, tým viac prirodzenejšie. Tento stav  predstavuje meditácia – ticho –  kde už neexistuje nič, len čistá a bezhraničná láska, vaše skutočné bytie. 

 

„Nič nie je zlé, pokiaľ si to nemyslíme.“ (W. Shakespeare)

 

Všetko má iba taký význam, aký tomu pripíšeme

Znie to tak jednoducho ako nejaký reklamný slogan, tzv. „teaser na človeka“. A vy si hneď začnete myslieť: „... ale veď kto iný ako ja ovláda moju myseľ?!“  

Ale ako často ste naozaj „ticho“? Skutočne vás neobťažuje ten hlas, ktorý neustále niečo komentuje? Večná vrava a paradoxne skoro stále o tom istom. Pretože myseľ nie je kreatívna – myseľ je mechanická. Je to vaše ego.  Ego nie ste vy. Ego je spoločnosť.  Ego je ilúzia, ktorej sa dá najľahšie uveriť, a je na ňom postavený celý svet. 

Tvoríme si svoju realitu. Svojimi myšlienkami. Znie to trochu absurdne, ale je to tak. Vesmír je vlastne jeden obrovský kopírovací stroj. Všetko, čo vyšlete do vesmíru, má tendenciu stať sa. Lenže vy neovládate svoju myseľ a nedokážete sa sústrediť myšlienkami iba na jednu vec. Denne vami prejde toľko myšlienok, že sa nečudujte, čo vychádza z tohto stroja. Preto to najdôležitejšie, čo pre seba môžete urobiť, je naučiť sa vypínať a ovládať svoju myseľ.

Myšlienka = energia!

Napíšte si to, prosím, niekam – teraz! Pretože už pár minút po prečítaní tohto textu sa vrátite k starému typu myslenia. Uvedomte si, že na čokoľvek pomyslíte, má tendenciu stať sa. Nenadarmo sa hovorí: dávaj si pozor na to, čo si želáš, môže sa ti to splniť.

Je to veľmi dôležité najmä v tomto období, pretože s dátumom 21. 12. 2012 sme prešli k oveľa vyšším vibráciám, vďaka ktorým sa zvýšila aj rýchlosť zhmotňovania myšlienok.

Minulosť neexistuje! Budúcnosť neexistuje! Je len prítomný okamih! Tu a teraz!

Ani to nie je schopná „len tak“ akceptovať vaša hlava. Stále o niečom pochybuje. O všetkom. Skutočne existuje iba prítomnosť. Ak pochopíte a porozumiete tejto pravde, spadne z vás obrovské bremeno. Pretože všetky problémy existujú buď v minulosti, alebo v budúcnosti. Iba vaša hlava ich stále živí. Všetko je iba situáciou, ktorú treba riešiť. Myseľ to nazýva problémom. A vy ten „problém“ ťaháte všade. Domov, do práce, ku kamarátom... všade. Neviete si len tak užívať čaro prítomného okamihu, stále musíte niečo riešiť. Ale to nie ste vy – je to vaša myseľ. 

Všetky „múdre“ knižky sú iba o spôsoboch myslenia. Chcete peniaze? Myslite na to, ako žijete v hojnosti! Chcete lásku? Obklopte sa láskou v akejkoľvek podobe! Chcete zdravie? V prvom rade si vyliečte myseľ!

Každá myšlienka je nositeľom energie. Emócia, ktorá ju sprevádza, je jej silnou podporou. Preto sa napríklad cítite veľmi zle, ak na vás niekto útočí. Svoju negatívnu energiu prenáša na vás a vy, ak sa neviete brániť, celú ju absorbujete. Je to len hra energií. Výmena energií. Vždy to tak bolo, aj je, či si to uvedomujete alebo nie. Každý útok je v konečnom dôsledku iba volaním o pomoc.

Najlepšie, čo môžete urobiť, je, že sa naučíte pozorovať samého seba. Odosobnite sa od svojej mysle. Staňte sa pozorovateľom situácie napriek tomu, že sa na nej zúčastňujete. Použite myseľ ako nástroj – počítač. Urobte si analýzu, ale začnite od seba. Všetko je len vaše zrkadlo, aj keď sa tomu spočiatku len veľmi ťažko verí.

Ak sa však cítite z akéhokoľvek dôvodu nahnevaní, nehovorím vám, aby ste túto emóciu potláčali. Dajte jej voľný priebeh, ale nesnažte sa do toho zapojiť ďalších ľudí. Choďte sa niekam vykričať, vybúchajte to do vankúša... akokoľvek uvoľnite svoju emóciu, ale nehádžte ju na druhých ľudí. Je to to najjednoduchšie sebecké riešenie. 

Keď vás niekto urazí, musíte v prvom rade  prijať to, čo hovorí. Iba tak môžete zmeniť podvedomú reakciu na vedomý čin. Ale na to, aby ste to skutočne prijali a zbytočne nebojovali, sa potrebujete najskôr stíšiť a otvoriť... Súčasťou duchovného rastu je, že nič nepotláčate, ale  nesiete za to úplnú zodpovednosť. Stať sa celistvým a slobodným na emocionálnej úrovni je jednou z najdôležitejších úloh, ktoré máme prekonať. 

„Pozitívne myslenie“ sa v poslednom čase skloňuje čoraz častejšie. Ale stále je len v plienkach. Je to ako reklamný slogan, ktorý hučí zo všetkých strán, a preto vás už ani nenapadne sa nad ním zamyslieť, skôr naopak – obťažuje vás.

Keď už „musíte“ myslieť... myslite pozitívne!

Dá sa to?! V dnešnej dobe?! Veď sa len pozrite, čo všetko sa deje! Ako môžeme v tomto svete myslieť pozitívne?! Veď sme denne svedkami toľkých tragédií! Do akej miery sa však týkajú vašej osoby? Ak máte pocit, že sa vás to týka, robte s tým niečo! Alebo sa tým skutočne nezaťažujte. 

Keď sa ocitnete v situácii, v ktorej sa necítite harmonicky, skúste sa zastaviť. Urobte si  päť hlbokých nádychov a výdychov. Uveďte svoje bytie do neutrálu. A potom už len použite myseľ ako nástroj. 

Ak vám to spôsobila nejaká ľudská hlúposť (najčastejšie), ako to ovplyvníte tým, že vy sami sa budete utápať v negatívnych myšlienkach?  Zožierať sa niečím, čo už svojím trápením neovplyvníte. Najlepšie,  čo môžete urobiť,  je nechať to tak.  Všetko sa vyrieši aj bez vás. Ak však  musíte konať, skúste začať konať ako človek rozumný. Nikdy nikto nič podstatné nevyriešil keď ho ovládali emócie. 

Emócie však nie sú pocity. Tie vychádzajú z vášho vnútra, keď ste pokojní, a sídlia v bruchu. Emócie prichádzajú zvonka, vždy ich spôsobuje nejaký vonkajší činiteľ, či situácia – nie sú vami, len sa nimi nechávate ovládať.

Myseľ je iba biopočítač. Vyznačuje sa funkčnosťou, ale nemá vedomie. Je to robot naprogramovaný spoločnosťou, spomienkami, vedomosťami – faktami. Myslením vlastne neustále niečo hodnotíte. Pozriete sa na niečo a  myseľ v momente začne rozprávať. Je to ako keď do googlu zadáte slovo a hneď k nemu nabehne tisíc odkazov, ktoré tam už niekto vložil. Myseľ sa iba opakuje, kreativita nie je jej vlastnosťou. Kedykoľvek prehovorí, zavádza vás do zabehnutých koľají. Skúste urobiť niečo inak a ona nad vami stratí moc. 

Urobte každý deň niečo nové! Prekvapte svoju myseľ a ona nad vami stratí nadvládu.

Celý život sa učíte, ako ju používať, ale nikto vám nikdy nepovedal, ako ju zastaviť. Cestou na vypnutie mysle je meditácia. Musíte sa však naučiť presunúť svoju pozornosť na vedomie – bytie. Nikdy však nekonajte nasilu.  Myseľ sa nedá zastaviť úplne. To je nemožné. Nebojujte – pozorujte. Zistíte, že za každou myšlienkou je medzera, a tá sa bude časom zväčšovať, až jedného dňa zistíte, že ste úplne pokojní, centrovaní, vyrovnaní a harmonickí. Nebudete už viac bojovať so svojimi emóciami, ale ich pochopíte. Pretože  -- ak nedokážete v tichu robiť tie najzákladnejšie potreby -- všetko ostatné bude iba reakciou, a nie činom. Reakciou na základe minulosti.  

Dokonalosť človeka neexistuje. Ak chce byť človek skutočným človekom, musí existovať spontánne – z okamihu na okamih!  To je dokonalosť okamihu. A ak ste v tom okamihu stopercentne prítomní, ste dokonalí!

Pozorovanie je cesta, no dajte si pozor, aby sa z neho nestal cieľ. Doteraz ste boli zvyknutí pozorovať druhých, je to vaše najväčšie hobby! Začnite skutočne pozorovať seba! Staňte sa skutočne vedomým...

Liana Meszárosová