Jar je ideálnou príležitosťou na to, aby sme urobili niečo so svojím telom, zbavili ho nánosov kalorickej zimnej stravy a dopriali mu niekoľko týždňov očisty. Proces znovuzrodenia, vôňa kvetov, slnko, pohyb na vzduchu, to všetko nás môže inšpirovať k tomu, aby sme aj nášmu telu dopriali novú energiu. Kým však príde nové, musí najprv odísť to staré. Vedeli to už naši predkovia, a preto sa súčasťou jarného obdobia stal pôst. Nielen z hľadiska kresťanského. Pôst sa v jarnom období praktizoval už dávno predtým z dôvodu prirodzeného fungovania ľudského organizmu v súlade s cyklom prírody.


Pár týždňov bez mäsa

Otázka nejedenia mäsa v období pôstu je zásadná aj zo zdravotného hľadiska. Mäso je náročnejšie na trávenie a pokiaľ k nemu nejeme dvakrát toľko zeleniny, len ťažko sa trávi a vylučuje z hrubého čreva. Naopak, jeho nánosy sa tam postupne hromadia a ukladajú. Lekári zistili, že priemerný dospelý človek má v hrubom trakte 2-3 kg nenatráveného mäsa. Ak raz za čas nedoprajeme svojmu telu „generálku“ a očistu, nenatrávené časti potravy môžu spôsobovať nielen poruchy trávenia, hnilobné procesy, problémy s vyprázdňovaním, zápchy a bolesti hlavy, ale aj mnohé vážnejšie komplikácie. Pre zdravo fungujúci metabolizmus je teda občasný pôst nevyhnutným predpokladom.

Viac zeleniny a štiav

Na jar si konečne môžeme obohatiť každodenný tanier jedla čerstvou zeleninou. Máme jej dostatok. Keďže jarné obdobie patrí z pohľadu čínskej medicíny elementu dreva a drevo reprezentujú všetky druhy zelenej a listovej zeleniny, môžeme si ich dopriať naozaj dostatok. Podporíme tým prirodzene i funkciu pečene a žlčníka, ktoré sú v tomto období najaktívnejšími orgánmi. Vhodné sú rovnako i klíčky či kyselkavé ovocie. Aj keď možno radi jeme zelené listy šalátov surové, pre lepšiu stráviteľnosť je dobré, krátko ich spariť. Ideálnym pomocníkom očisty a trávenia sú zeleninové šťavy akéhokoľvek druhu. Doprajte si aspoň 3 dcl denne! Lepšie sa natrávia s kvapkou olivového oleja. Zeleninové šťavy však nekombinujte s ovocnými. Každé májú iný obsah cukrov a tým aj iný čas trávenia.

Očista z prírody

Na trhu je dnes množstvo bylinkových čajov, ktoré podporujú detoxikáciu organizmu. Vyberte si taký, ktorý bude obsahovať čo najviac byliniek kvitnúcich na jar, ideálne v bio kvalite. Veľmi účinný je aj zelený čaj, ktorý pôsobí ako antioxidant a má omladzujúce účinky. Detoxikačným zázrakom je určite aj šťava z Aloe Vera, ktorá navyše podporuje imunitu a obsahuje množstvo aminokyselín, enzýmov, vitamínov a saponínov. Dostanete ju bežne v lekárňach a predajniach zdravej výživy. Vyberte si však šťavu s najvyššou koncentráciou Aloe. Aj čajová huba Kombucha odstraňuje z tela jedovaté látky, harmonizuje činnosť hrubého čreva, posilňuje pečeň a obličky a pomáha procesu chudnutia. Výbornou pomocou sú aj zásadotvorné zelené potraviny ako mladý jačmeň a sladkovodná riasa Chlorella. Čistia a revitalizujú organizmus, zmierňujú zápaly, prečisťujú črevá od starých nánosov a toxínov, zvyšujú imunitu, mentálnu, fyzickú i sexuálnu aktivitu. Mladý jačmeň pijeme vo forme zeleného nápoja z pomletého prášku mladých výhonkov. Preto sa práve na jarnú očistu dobre hodí. Vyberte si taký výživový doplnok, ktorý vám bude aj chutiť. Mladý jačmeň dostáva v kombinácii s vodou príjemnú mliekovú chuť, Chlorella dostanete v tabletkách, Aloe Vera tiež ako tabletky ale aj ako osviežujúci džús, ktorý sa riedi s vodou. Kombucha chutí každému inak, má naozaj špecifickú chuť, ale sú ľudia, ktorí na ňu nedajú dopustiť. 

Detox a chudnutie

S odbúravaním toxínov z tela, ide prirodzene ruka v ruka aj zbavovanie sa tukov. Upravená strava, bohatá na zeleninu, v kombinácii s výživovými doplnkami urobí svoje a už po pár týždňoch sa budete cítiť lepšie a vitálnejšie. A určite aj ľahšie! Množstvo novej energie vás bude možno inšpirovať aj k tomu, aby ste v novom trende vydržali čo najdlhšie, alebo skúsili ešte účinnejšiu očistu. Jeden čisto zeleninový deň v týždni, alebo ešte lepšie – deň so zeleninovými šťavami, určite reštart vášho organizmu urýchli. Telo si oddýchne od trávenia a bude sa môcť intenzívne sústrediť na „upratovanie“.

Wellness

Pri detoxikačnom procese pôsobí pobyt v spa a wellness priam blahodarne. Ideálne je, ak sauna dopĺňa masáže a pred masážou sa zahrejete v saune. Účinok masáže je potom ďaleko väčší. Dobrým doplnkom sú aj iné telové ošetrenia – pílingy, zábaly, rašelinové obklady. Prehrievajú telo, zjemňujú pokožku, zlepšujú cirkuláciu krvi ale aj odbúravanie toxínov a tukov. Dokonalý wellness je určite tou najpríjemnejšou súčasťou procesu detoxikácie a chudnutia. Doprajte si ho na pár dní a uvidíte, aké zázraky s vami urobí hoci aj víkendový pobyt, a to nielen po stránke fyzickej ale psychickej. Pohoda sa veľmi rýchlo prejaví na vašej nálade i vitalite. 

Aká masáž je najlepšia?

Na výber máte dnes z veľkého množstva masáží. Na podporu detoxikačného procesu je výborná napríklad ručná lymfodrenážna masáž, ktorá prečistí lymfu a umožní tak plynulejší odtok vody z tela. Často je totiž nadváha spôsobená práve zadržiavaním vody, najmä pri slabšie fungujúcom metabolizme. Ženy, ktoré mávajú problémy s opuchmi končatín, môžu mať zanesený práve lymfatický systém. Ručná lymfodrenážna masáž v takomto prípade môže mať veľmi príjemný efekt v rýchlom úbytku kilogramov. Ideálne však je, ak ju v dlhšom období absolvujete niekoľkokrát. Typickou detoxikačnou masážou je medová masáž, pri ktorej sa vďaka medu, dostávajú von z tela toxíny, prehrieva sa organizmus a odstraňujú sa bloky. Medová masáž je veľmi liečivá aj preto, lebo telo cez kožu prijíma účinné látky obsiahnuté v mede. Svoje však urobia aj aromaterapeutické olejové masáže, alebo thajské masáže, pri ktorých sa pôsobí na meridiány a akupunktúrne body, čím sa aktivizuje celý metabolizmus vášho organizmu. 

Medová masáž

Liečivé účinky medu sú známe už od stredoveku. Masáž medom k nám prišla z Ruska a dnes prežíva svoju renesanciu. Je považovaná za perlu medzi masážami. Ide o veľmi účinnú metódu, pri ktorej sa za pomoci medu, nanášaného na chrbát, odstraňujú z hĺbky telesných tkanív staré toxíny a usadeniny. Výhodou masáže medom je spojenie dotykovej terapie, cieleného silného prekrvenia, vynikajúcich účinkov medu s detoxikácie organizmu, ktorá prebieha priamo cez pokožku. Medová masáž pomáha aktivizovať metabolické funkcie organizmu a priaznivo vplýva aj na psychiku. Nie bezdôvodne sa budete po medovej masáži cítiť tak, akoby ste lietali...

Voda a pohyb

Pri každej detoxikácii je dôležitý dostatok tekutín, ktoré odplavujú škodliviny z tela. Ideálna je čistá filtrovaná voda, ktorej by ste mali počas očistných dní či týždňov vypiť 3 - 4 l denne. Výborným prostriedkom na prečistenie tráviaceho traktu je pitie teplej vody ráno nalačno. Nielenže nám ráno príjemne zohreje bruško ale aj pomôže vylučovaniu usadenín z čriev. Tiež nezabúdajte na pohyb, ktorý zlepšuje peristaltiku, prekrvenie všetkých orgánov a činnosť pľúc. Konečne môžete byť na vzduchu! Tak začnite behať, korčuľovať, bicyklovať alebo chodievajte na dlhé prechádzky so psom. Aj vzduch má detoxikačné účinky!

Vladimíra Dutková - Mináčová