S príchodom nového dieťatka na svet, prichádzajú aj nové otázky, na ktoré mnoho rodičov nepozná správne odpovede. Mamičkovské časopisy, tematické portály, prednášky, kurzy, rady lekárov... Budúci rodičia majú k dnes k dispozícii množstvo informácií, ktoré sa však často rôznia. Za predchádzajúcich dvadsať rokov sa svet názorovo akoby poprevracal naruby. To, čo platilo v starostlivosti o dieťa mnoho desaťročí a čo poznali a odporúčajú mamy dnešných tridsiatničiek, sa dnes ukazuje ako pochybné a názory ich prastarých mám spred pol storočia sú znovu oprašované... Rovnako je to aj v starostlivosti o detskú pokožku.

Detská pokožka má všetko, čo potrebuje

Pokožka novorodenca je nielen krásna – hebká ako zamat a ružová ako kvet broskyne, ale aj citlivá, zraniteľná a bezbranná ako novorodenec sám. A má svoje vývojové štádiá. Donedávna v pôrodniciach platilo pravidlo "dieťa hneď po narodení umyť". Málokto si uvedomil, že sa tým odstraňuje prirodzený maz tvoriaci jeho ochrannú tukovú bariéru. Ak by ho nikto nezmyl, maz by sa prirodzene vstrebal a pokožku by osídlili mikroorganizmy z okolia podporujúce rozvoj vlastnej imunity. Aj preto vo svetle nových poznatkov Svetová zdravotnícka organizácia WHO odporúča novorodenca okúpať najskôr po 4 až 6 hodinách po narodení... Asi po troch dňoch od pôrodu sa začína koža najmä v záhyboch a na nôžkach olupovať, neskôr i na väčších plochách. Toto olupovanie môže trvať až tri týždne. Priebeh sa individuálne líši podľa toho, či dieťatko prišlo na svet v riadnom termíne, skôr, alebo bolo prenášané. Pri starostlivosti o pokožku normálneho zdravého bábätka narodeného v prirodzenom termíne nie je potrebný žiadny krém. Prenášané bábätká majú však maz už čiastočne vstrebaný a pri pôrode šupinatú pokožku, vtedy je možné použiť ochranný krém alebo ešte lepšie olej. Podobný problém sa môže vyskytnúť aj s pokožkou nedonosených, predčasne narodených detí.

Čo hovoria odborníci?

Povrchová vrstva kože novorodenca je tenšia, ešte nemá ochrannú rohovinovú vrstvu ani nevytvára ochranný tukový film ako koža dospelého človeka, čím je pre mnohé látky priepustná podobne ako sliznica. Preto cez ňu ľahko prenikajú aj nežiaduce látky do malinkého organizmu a ovplyvňujú jeho vývoj. Keď sa v roku 2003 dohodol tím európskych odborníkov na detskú dermatológiu v Londýne na optimálnych kritériách pre detskú kozmetiku, vyzeralo to, že ide proti všetkým výrobcom detskej kozmetiky. Podľa záverov tímu európskych odborníkov nemajú detské prípravky obsahovať potenciálne toxické zložky, majú byť bez parfumov, bez konzervačných a zbytočných prísad, bez dezinfekčných zložiek. Majú udržiavať optimálnu hladinu vlhkosti pokožky a tiež by mali byť klinicky overené. Ak si rozumní rodičia k uvedeným kritériám doplnia požiadavky, aby dojčenská i detská kozmetika mala ochranné i hojivé účinky a umožňovala pokožke voľné dýchanie, niet viac čo dodať. Starostlivosť o pokožku detí, vychádzajúca z týchto poznatkov, kladie však na rodičov pri výbere vysoké nároky. Aké prípravky teda zvoliť pred odchodom do pôrodnice alebo už počas dojčenia pri starostlivosti o detskú pokožku? Odpoveď prekvapí – takmer žiadne.

Ako NIE

Koža novorodenca je síce veľmi citlivá, je však uspôsobená prirodzene tak, že jej vlastné samoregulačné funkcie jej umožňujú vyrovnať sa viac-menej so všetkým, čo prirodzené podmienky prinášajú. Prirodzené však nie je pre pokožku časté kúpanie, umelé jednorazové plienky ani syntetické krémy proti zapareninám! Pokožke neprospieva ani používanie rôznych umývacích až agresívnych pien do kúpeľa, dokonca ani používanie bežných pracích prostriedkov. Prílišnou hygienou, či používaním nevhodnej kozmetiky môžu rodičia na pokožke (i na celom organizme) dieťatka napáchať viac škody ako osohu. Prax ukazuje, že rodičia v dobrom úmysle často nakupujú zbytočne veľa kozmetiky bez poznatkov o ich účele i funkcii. Pri výbere detskej kozmetiky sa navyše často riadia nepodstatnými vecami − balením, reklamou, vôňou ...alebo pre mnohých dôležitou cenou. Nekupujú podľa skutočných potrieb dieťatka, ale podľa svojich! Dieťatko im musí voňať − neuvedomujú si však, že mu voňavé zložky prispejú k neskorším problémom.

Najlepšou kozmetikou je materské mlieko

Ak mamička dojčí, má k dispozícii účinný kozmetický prípravok – časť dojčenskej kozmetiky môže nahradiť materským mliekom − pridať ho do kúpeľa, čistiť záhyby kože s nečistotami... Po ďalších prípravkoch na starostlivosť o pokožku potrebuje siahnuť zriedka. Ak z akéhokoľvek dôvodu mamička nedojčí, alebo aj dojčí, ale predsa potrebuje zvoliť detskú kozmetiku, je dobré zohľadňovať pri jej výbere optimálne kritériá, stanovené európskymi odborníkmi. Tým sa chtiac-nechtiac zúži možnosť voľby na väčšinou jednoduché prírodné kozmetické prípravky, vo veľmi výnimočných prípadoch na prípravky pripravované individuálne v lekárni na konkrétny závažnejší problém.

Troška užitočnej teórie?

Najdôležitejšou súčasťou kozmetiky je základ prípravku. Predstavuje spravidla objemovo či hmotnostne najviac zastúpené zložky kozmetického prípravku. Býva to olej, vosk, voda, alkohol,… alebo ich zmes. Pre pokožku detí i dospelých sú cudzie syntetické minerálne oleje (ropa a jej deriváty), hoci vykazujú vysokú chemickú stálosť, teda výrobcovia ich radi používajú. Minerálne oleje znemožňujú pokožke dýchať, čím obmedzujú jej prirodzenú funkciu. Druhou dôležitou časťou prípravku sú obsiahnuté aktívne látky – v syntetickej kozmetike to býva niekoľko chemických zlúčenín, v prírodnej kozmetike spravidla výťažky liečivých rastlín (najlepšie z kontrolovaných ekologických zdrojov). Treťou dôležitou časťou sú v prípravkoch hmotnostne najmenej zastúpené zložky – konzervanty, farbivá, parfumy. Práve tu bývajú skryté látky, ktoré predstavujú riziká. Kozmetika pre najmenších by rozhodne nemala obsahovať konzervanty v podobe parabénov – propyl-, metyl-, butyl-, etyl-parabénu, niekedy skryté pod skratkou PMBE parabény alebo ich kombináciou (PMBEP). Taktiež príjemne zafarbené a vôňou lákajúce krémy, oleje či mlieka ukrývajú riziká. Samozrejme, dalo by sa písať o ďalších zložkách (emulgátoroch a pod.) a ich význame, ale pre základnú orientáciu pri výbere postačia uvedené tri súčasti…

Ako teda správne vybrať detskú kozmetiku?

Kritériá pre výber detskej kozmetiky v praxi sú jednoznačné: výrobky pre dojčatá a deti by teda nemali obsahovať minerálne oleje (ropa – petrolatum, parafín, paraffinum liquidum, vaseline…), a mali by byť bez syntetických farbív, parfumov alebo konzervantov (parabény a pod.). Zorientovaní rodičia, ktorým to rozpočet dovoľuje, siahnu preto po bio-kozmetike, prípadne o niečo lacnejšej certifikovanej prírodnej kozmetike, ktorá tieto zložky zaručene neobsahuje. Ich slušný výber je v súčasnosti takmer v každej lekárni, v mnohých bio-obchodoch alebo v prírodných lekárňach. Kvalitné výrobky je možné nájsť aj v sieti predajní dm-drogerie markt. Veľký výber je aj v internetových e-shopoch s prírodnou kozmetikou. Posledný uvedený typ nákupu je vhodný najmä pre výrobky, ktoré už rodina pozná z vlastnej skúsenosti či zo skúseností človeka, ktorému dôveruje (hoci to individuálnu reakciu na prípravok zásadne neovplyvní). Je možné tiež požiadať pred nákupom výrobcu alebo predajcu o vzorku a vyskúšať si kozmetiku v praxi. Komplikáciou bývajú prírodné prípravky s nejasným pôvodom či výrobcom, ktoré lacnejšou cenou vyvolávajú pocit kombinácie výhodnosti rozumného výberu i dobrej ceny. Dajú sa aj medzi nimi nájsť naozaj dobré spoľahlivé výrobky, vyžaduje to však trochu námahy a vedomostí. Prinajmenšom ich treba podrobiť spomínaným kritériám (základ, aktívne látky, konzervanty, farbivá, parfumy). Na trhu sú i výrobky známych značiek zostavené z prírodných surovín, ale konzervované PMBEP. Skrytým rizikom je zdroj výrobcom použitých rastlín – ak sú nakúpené na anonymných svetových trhoch, rastliny môžu byť dopestované pri verejných komunikáciách či v miestach znečistených priemyselným odpadom starých skládok alebo odpadom z ovzdušia… Preto si niektorí výrobcovia pestujú rastliny sami alebo ich nakupujú od svojich overených zmluvných dodávateľov. Nasleduje testovanie na obsah potenciálnych nečistôt a až potom pristupujú k procesu výroby výťažkov z nich. To všetko sa samozrejme odrazí aj vo vyššej cene konečného produktu. Skúsenosti našich predkov i niektorých dnešných rozumných mamičiek ukazujú, že k starostlivosti o pokožku zdravého novorodenca kozmetika vo veľkom množstve nie je potrebná. Prejdime si v krokoch najdôležitejšie základné činnosti starostlivosti o pokožku dieťatka.

Kúpanie len dva razy týždenne

Každodenné kúpanie nie je nevyhnutné, najmä v mestách s mäkkou vodou vysušuje pokožku. V mnohých rodinách je kúpanie pravidelný večerný rituál predchádzajúci večernej príprave na spánok. Záleží preto na zvážení rodičov a ich možností. Frekvencia jeden-dva razy týždenne je pre kúpanie dieťatka úplne postačujúca. Do vody je možné pridať malé množstvo materského mlieka alebo jemného kúpeľového mlieka, väčšinou však stačí obyčajná teplá voda. Prídavkom jemného kúpeľového mlieka pokožka dieťatka neprichádza do priameho kontaktu s koncentrovaným umývacím prostriedkom (mydlom, syndetom, gélom a pod.). Prvý mesiac takmer určite pokožka dieťaťa nepotrebuje žiadne mydlo! Kúpeľové peny pokožku vysušujú a pri častom používaní môžu spôsobovať podráždenie. Ak má dieťatko suchú pokožku – čo nebýva po pridaní mlieka či oleja do kúpeľovej vody – je možné ho natrieť, najlepšie prírodným olejom. V dňoch nekúpania je žiaduce vyčistiť dieťatku záhyby kože, v ktorých sa môžu vyskytnúť nečistoty, najlepšie tampónom alebo kúskom vaty namočenej v materskom mlieku, prípadne v dojčenskom či detskom prírodnom oleji.

Prednosť majú rastlinné mydlá

Mydlá zlepšujú čistiace vlastnosti vody – obsahujú povrchovo aktívne látky zvyšujúce rozpustnosť a zmývateľnosť nečistôt. Hoci existujú rôzne druhy chemických mydiel, všetky viac, či menej narúšajú ochranný plášť pokožky. V súčasnosti do mnohých z nich pridávajú výrobcovia syntetické detergenty na zlepšenie umývacích vlastností. Do niektorých syntetických mydiel pridávajú výrobcovia aj prísady ako vitamín E, či panthenol, ktoré môžu, ale nemusia pokožke pri riešení problému pomôcť. Skúsenosť ukazuje, že dobrý účinok majú rastlinné mydlá (bez ďalších detergentov) s rôznymi rastlinnými výťažkami na podporu regenerácie a vývoja pokožky. Najmä u problematických novorodencov sa môžu hneď po pôrode vyskytnúť rôzne dermatitídy – fľaky, mliečne chrasty… Vhodné je obmedziť používanie mydla napr. len na každý druhý deň, prípadne naozaj obmedziť použitie len na oblasť pod plienkami, v záhyboch, na dlaniach, či na chodidlách. Dobré riešenie aj na problematickú pokožku malých detí predstavuje voľba moderného detského sprchovacieho šampónu na báze cukrových tenzidov, ktorý vďaka zloženiu neštípe v očiach. Pri dlhodobo suchej pokožke aj napriek pravidelnému ošetrovaniu alebo pri atopickom ekzéme je nevyhnutné obmedziť používanie mydla a frekvenciu kúpania.

Olej je № 1

Len ak je pokožka po kúpeli suchá, siahneme po kozmetickom prípravku. V období šestonedelia to môže byť aj kvalitný slnečnicový či olivový olej (z lekárne), dojčenský olej s mandľovým alebo sezamovým základom, u väčších dojčiat je možné použiť aj detský olej s prírodným parfumom či detské pleťové mlieka (po zvážení zloženia prípravku). Oleje sú vhodnejšie ako krémy či mlieka. Olej totiž vytvorí na povrchu pokožky jemný film, ktorý pomáha deťom (i dospelým) získať pocit tepelnej pohody bez emulgátorov. Oleje je vždy potrebné nanášať na trošku vlhkú pokožku, inak môžu spôsobiť štípanie a “konzervovať” až na niekoľko hodín stav suchosti! Balzamy do sychravého počasia majú zmysel len v prípade použitia do podmienok, na ktoré sú určené (suché horúce, alebo sychravé studené počasie). Pomáhajú chrániť citlivú pokožku pred nepriaznivým vplyvom poveternostných extrémov.

Ako na zapareniny?

Pokožka novorodencov a dojčiat je citlivá a náchylná na vznik zaparenín najmä na vlhkých miestach – pod plienkami, v záhybe na krku, vo všetkých záhyboch rúk i nôh, ale tiež v podpazuší. Najlepšie je zapareninám predchádzať komplexom opatrení – vzdušnými plienkami, odevom, rozsahom času strávenom na vzduchu bez odevu… Ak už zaparenina vznikne, na ošetrenie je vhodný prírodný krém s obsahom oxidu zinočnatého a ďalších účinných protizápalových a hojivých prísad (napr. výťažky z nechtíka), niekomu pomôže krém s obsahom rybieho tuku. Krémy, ktoré rýchlo zapareninu zmiernia svojím obsahom protizápalových a protiplesňových látok, problém neriešia, iba potlačia! Zapareniny pod plienkami ošetrujeme pri každom prebalení, ostatné záhyby raz denne. Hoci je možné používať i prírodné prípravky proti zapareninám preventívne, odporúčame ich použitie až v prípade výskytu problému. Pri atopickom ekzéme je dobré používať niektorý prírodný upokojujúci krém na zapareniny. Špeciálne čistiace vlhčené obrúsky sú vhodné na prípady cestovania, nie na každodenné (hoci komfortné) použitie. Aj neparfumované verzie sú napustené zvlhčujúcimi látkami, ktoré musia byť konzervované...

Zásyp nepotrebujete

Používanie zásypov bolo v nedávnej minulosti pri starostlivosti o pokožku novorodenca bežnou praxou. Majú však viaceré nedostatky – pri navlhnutí vytvárajú vhodné prostredie pre šírenie škodlivých mikroorganizmov a tvoria hrudky, ktoré pokožku dráždia. Pri neopatrnej manipulácii so zásypom hrozí tiež vdýchnutie čiastočiek púdru do pľúc. Zásyp sa používa len v zvláštnych prípadoch a na bežné použitie nie je potrebný.

KOZMETIKA PRE DOJČATÁ

Mala by mať základ z rastlinných olejov, nie z ropy. Mala by obsahovať rastlinné výťažky podporujúce zdravie pokožky. Mala by byť bez syntetických konzervantov, farbív a parfumov, prípadne len málo parfumovaná prírodnými éterickými olejmi. Dostupné značky spĺňajúce väčšinu kritérií: Weleda, Logona, Lavera, Alverde, OrganicDay, eco cosmetics... nájdete v lekárňach alebo v predajniach s prírodnými produktmi, či v bio-obchodoch a v sieti dm-drogerie markt. V prípade, že sa rozhodnete vyskúšať prípravky, ktoré nepoznáte, testujte nové postupne po jednom a vždy počkajte 3-4 hodiny, či sa neobjaví u dieťaťa na pokožke alergická reakcia. Keďže detské prírodné prípravky bývajú koncipované pre citlivú detskú pokožku, sú vhodné aj pre dospelých s citlivou pokožkou alebo s dermatitídami (ochoreniami kože). text_ j. t.