Štyri mestá a vždy iba jeden týždeň. Fashion Week. New York, Londýn, Miláno a Paríž – malý priestor pre silných hráčov. Nič nedodá ich kolekciám väčší výraz ako make-up. Tak to bolo aj v prípade sezóny jar 2013. Prináša množstvo beauty trendov, s ktorými sa dá pracovať ako nikdy predtým…

TVÁR

Jar 2013 priamo nadväzuje na hlavný trend minuloročnej jari - zvýraznený minimalizmus a posúva ho o kúsok ďalej. Kým sme sa minulý rok snažili vytvoriť skutočne prirodzený "look" s čo najmenším počtom produktov, túto jar ide skôr o bezchybné prevedenie. Dokonale pripravená pokožka a troška šikovného kontúrovania spolu s vrstvami mascary dodá celkovému "nahému" líčeniu novú dimenziu. Tento koncept sa mne osobne veľmi páči, pretože dáva dôraz na zdravú pleť. Jej sviežosť a jas potrebuje k dokonalosti iba tenučkú vrstvu tónovaného hydratačného krému, trošku korektoru a jemný poprašok púdru ľahkej konzistencie s čiastočkami odrážajúcimi svetlo. Finálny efekt je matný a zdôrazňuje prirodzenú krásu. Lícenku môžete na túto sezónu viac-menej pokojne odložiť.  

OČI

Na známych Fashion Weekoch boli tentoraz stredobodom záujmu módnych prehliadok oči. Módni návrhári strhli pozornosť k farebným očným linkám, viac ako výrazným mihalniciam a neutrálnym očným tieňom. 

Prvým trendom sú očné linky. Ak siahnete po farebných očných linkách v tónoch svetlo purpurovej, limetkovej alebo indigo, môžete ich skombinovať s čiernou linkou, pastelovými očnými tieňmi alebo len zvýrazniť pomocou mascary. Pri osvedčených "klasikách" - hnedej a čiernej - orámujte oči ultra tenkou linkou a naneste extra hrubú vrstvu mascary, tak aby sa vám riasy pospájali do hrubších efektných pásov – tzv. „klastrov“. 
Druhým trendom je jemné a mäkké dymové líčenie, ktoré romanticky podčiarkne vaše oči. Zvoľte maximálne dve farby, či už pastelové alebo odtiene hnedej, najmä karamelovú a bronzovú. 
Tretím trendom a hitom sezóny, je zdôraznenie spodnej línie rias. Rozmazané linky v rockovom štýle 90. rokov Grunge, vrstvenie  mascary a nalepené farebné pásiky látky, či kamienky, sú niekoľkými možnosťami ako to dosiahnuť. 
Štvrtým trendom sú mihalnice - husté a dlhé ako vejáriky, no najmä, celkom neskrývane, umelé.       

OBOČIE

Čím ľahší a minimalistickejší je váš makeup, tým dôležitejšie je  definované obočie a lá 60. roky. Môžete to dosiahnuť tak, že  obočie zľahka prebehnete ceruzkou (samozrejme v tom správnom odtieni) a jemne zafixujete priesvitnou mascarou.  

PERY

Keďže oči hrajú túto sezónu hlavnú rolu, ostáva perám len rola vedľajšia. Ak máte výrazne nalíčené oči, potom naneste na pery len kvapku korektora alebo rúž telovej farby. Pokiaľ však na oči použijete len mascaru, potom môžete s pokojom Angličana siahnuť po rúži - ideálne matnom a v odtieňoch koralovej, šarlátovej, ružovej alebo fuchsia. Faktom ostáva, že každej žene pristane rúž čerešňovej farby - trik je v krémovom finiši rúžu. Hydratačná zložka zvýši hladinu vlhkosti pier, vďaka čomu pôsobí rúž na perách prirodzene. 

Na záver už len pripojím jedno z mojich obľúbených hesiel: Budúcnosť tvoríš tým, čo urobíš dnes, a nie zajtra. 

Preto sa skúste už dnes stravovať trošku zdravšie, urobte si masku, vypite dostatok vody, choďte na jogu alebo si jednoducho vyložte nohy na stôl a relaxujte. Urobte niečo len pre seba. Niečo, čo vás urobí šťastnou. A odtiaľ je to už len krôčik k zdravej pleti!

Zuzana Balušková