Kosti, zuby, vlasy a nechty rastú aj po smrti. Predstavte si tú silu, ktorú majú v sebe, keď aj bez tlkotu srdca a príjmu akejkoľvek výživy toto dokážu. Kosti sú našou oporou, poskytujú nám stabilitu, držia nás pevne na zemi, udávajú tvar a hybnosť nášho tela. Ako sa o ne starať, aby nám dlho a dobre slúžili? Ako ich vyživovať a posilňovať? Čínska medicína má zopár tipov, tak sa poďme na ne spolu pozrieť.
Obličky
Obličky sú pre kosti hlavným, “materským“ orgánom. Do ich systému patrí aj močový mechúr, pohlavné orgány, uši a sluch – jeho kvalita a čistota, zuby – ich tvrdosť a odolnosť, vlasy – ich hojnosť, lesk a pevnosť, kostná dreň a mozog. Patrí k nim tmavomodrá, tmavofialová až čierna farba, obdobie zimy, chlad, prirodzene slaná chuť a z emócií strach, des, ľakavosť, ale aj pevná vôľa. Keď sú funkcie obličiek oslabené, prejaví sa to na všetkých jej systémových spolubojovníkoch – vlasy sú slabé a bez lesku, rednú kosti, viac sa kazia zuby, píska v ušiach, potencia je oslabená a močový mechúr pobolieva. A prečo by sa mali obličky oslabiť? Veď tie zvyčajne nebolia (ak vyslovene nemáme ľadvinovú koliku z kameňov), tak preto ani nevieme, či robíme všetko správne alebo nie. Bez čínskej medicíny by sme sa vôbec nedovtípili, že hučanie v ušiach súvisí so slabosťou obličiek. No teraz už tieto spojitosti poznáme, tak môžeme pracovať na odstránení ťažkostí. Práve tie vedľajšie príznaky a problémy na pridružených častiach tela poukazujú na pravú hlbokú príčinu. Obličky oslabuje viacero vecí – nadmerný chlad, priveľa slaných jedál, nedostatok tekutín, nadmerné státie a chodenie resp. pochodovanie, priveľa napäťových situácií a podnetov, strach, no aj nadmerná sexuálna aktivita.
Chlad
To je to, čo nám vždy naše mamy hovoria – nech si zakryjeme „kríže“, nech nechodíme bosí, nech nezmokneme, nech si dáme v zime čiapku, nech sa dobre oblečieme, lebo je už vonku chladno, vlhko a veterno. Ak vyslovene nie sme otužilci, tak sa ich oplatí počúvať, myslia to s nami dobre. Podľa čínskej medicíny máme na tele pár bodov, cez ktoré telo rýchlejšie nasáva tieto vonkajšie poveternostné škodliviny – chlad cez spodok chodidiel, u malých detí cez vrch hlavy, vietor cez body na hlave v tyle, kde končí hrana lebky, vlhkosť cez kĺby. Preto radíme chodiť bosí len v horúcom lete a po tráve alebo inom prírodnom materiáli a keď fúka, treba sa “zababušiť“ do šálu. Ľudovo hovoríme, že chlad ide až do špiku kostí, a to presne vystihuje stav oslabenia obličiek z chladu.
Slaná chuť
Je chuťou obličiek, no musí byť prirodzene obsiahnutá v potravinách. Nadmerné solenie na tanieri ich oslabuje a vyčerpáva. V tele sa potom zbytočne zadržiava voda. Ak už chcete soliť na tanieri, použite na to gomasio – pražené semienka rozmiešané so soľou. Takto upravená soľ je lepšie stráviteľná a upotrebiteľná pre obličky. Je obalená v oleji zo semienok. Gomasio si jednoducho pripravíte aj doma – nasucho opražte na panvici semienka, ktoré máte radi napr. sezam, tekvica bez šupiek alebo ľan, vysypte do mažiarika, pridajte soľ a dobre premiešajte, aby sa semienka rozdrvili a soľ jemne obalila v ich oleji. Pomer semienok a soli je cca 4 polievkové lyžice semienok a 1 čajová lyžička soli. Dobré je ak použijete zdravú formu soli – himalájsku, morskú, čiernu. A ešte si aj cez semienka doplníte množstvo minerálov, vitamínov, aminokyselín, mastných nenasýtených kyselín atď. Takto si osoľte ryžu, cestovinu, dusenú zeleninu – mňam! A tu sú potraviny, ktoré sú prirodzene slané a posilňujú funkcie obličiek – petržlen, pšeno, morské riasy, ryby a morské plody. Obličkám prospievajú aj potraviny tmavej farby – čierna fazuľa, adzuki fazuľa, čierny sezam, gaštany a potraviny, ktoré dopĺňajú tekutiny hlavne čerstvé klíčky, listové šaláty, hrozno, melón, mango, ananás, uhorky, cuketa, špargľa.
Tekutiny
Aké je to správne množstvo? Všade nás s tým bombardujú, že musíme vypiť aspoň 2 litre denne, inak budeme dehydrovaní a malátni. Je to však na nás, aby sme si to precítili, koľko ozaj potrebujeme. Piť naozaj treba. A hlavne čistú pramenistú, lebo akékoľvek iné tekutiny už musia obličky zložitejšie spracovávať. No ak niekto za celý deň vypije len 3 kávy a vodu z polievky, mal by si vstúpiť do svedomia. Obličky potrebujú neustály kolobeh vody. Veď vieme, že telo sa skladá zo 60% vody, a keď ju nemá, tak vysychá, bledne, krv hustne a ťažko sa hýbe. Ak ešte k tomu aj priveľa solíte alebo jete potraviny s vyšším obsahom sodíka napr. salámu, šunku, tak telo zadržiava viac vody a vznikajú opuchy.
Chodenie
Je fajn, keď ideme do prírody na celodennú turistiku a za zážitkami. V práci nás to však môže riadne otravovať, môžu nás rozbolieť kolená alebo aj kríže. Je dobré sa počas každej prestávky rozhýbať, rozcvičiť a dopriať telu iné druhy pohybu. Telo je stavané na rôzne druhy pohybov počas dňa a potrebuje ich pre život. Číňania dokonca tvrdia, že po každom jedle by sme mali spraviť 1000 krokov a až potom si sadnúť za počítač a pokračovať v práci, lebo aj trávenie a všetky iné telesné pochody potrebujú pohyb. No len jedna dlhotrvajúca stále sa opakujúca alebo aj stagnujúca poloha – nadmerné státie na mieste napr. pri pracovnom páse alebo stroji alebo nadmerné chodenie bez odpočinku oslabuje energiu obličiek.
Emócie a napätie
Vydesenie alebo silné preľaknutie, napr. pri autonehode, náhlej strate milovanej osoby, môže spôsobiť náhle zošedivenie vlasov. To je prípad, kedy naše obličky zareagovali na silnú emočnú situáciu a nevedeli ju rýchlo spracovať. Aj neustály stres môže vyvolať podobné pocity v našom tele. Pocity, že sme v neustálom strachu, či nestratíme prácu, či zvládneme splácať pôžičku, či zabezpečíme rodinu, čo zasa ten šéf v práci vymyslí, atď. Nie je to silné jednorazové vydesenie, ale jemné každodenné dávkovanie, ktoré neustále oslabuje obličky. Nerobí to dobre ani našej vôli a presadeniu sa. Ak už máme oslabené funkcie obličiek, dupnúť si, alebo poriadne udrieť päsťou do stola, sa nám vidí priam nereálne. Preto je dôležité neustále pracovať na sebe, na svojom pokoji v duši. A tu je naozaj milión spôsobov a každému môže vyhovovať ten jeho obľúbený – či sa poriadne vypotiť na kurte, zaboriť ruky do keramickej hliny, kopať záhony ruží, alebo meditovať pri krásnej hudbe. Keď sa takto nakopneme, získame určitý nadhľad, ktorý nám pomôže pri riešení rôznych životných situácií.
Sex
A zasa sme pri tej otázke koľko a ako často. V našich obličkách sídli naša životná sila, tvrdia čínski lekári. Istú jej časť dostávame od rodičov pri narodení a ďalšiu časť si vytvárame sami správnym stravovaním a životným štýlom. A práve ten zahŕňa aj našu sexuálnu aktivitu. Samozrejme treba si to užiť, no treba sa aj šetriť. Sexuálna energia je niečo vzácne, čo sa v nás rodí a dá sa využiť a pretransformovať aj na iné činnosti prospievajúce hlavne nášmu psychickému, duševnému a duchovnému vývoju napr. cez špeciálne jogové, čchi-kungové a dýchacie cvičenia. Ale poďme naspäť k tým kostiam. Možno sa vám zdalo, že odbočujeme od témy, ale nie je to tak. Veď práve správnym vyživením obličiek posilňujeme aj kosti, kostnú dreň a dokonca aj mozog. Kostná dreň sa tvorí zo životnej esencie, ktorá sídli v obličkách. Je výplňou niektorých kostí a stavebnou látkou mozgu a miechy. Keď majú obličky dostatok energie a silnú životnú silu, tvoria dostatok drene, ktorá následne vyživuje kosti. Ak sú kosti mocné a pevné, robia nám stabilnú oporu a chránia vnútorné orgány.
Byliny, ktoré posilňujú kosti cez obličky
● praslička roľná pomoc pri zápaloch a kameňoch, prirodzený zdroj kremíku, silné hojivé účinky, pomocou hydrolátu z prasličky liečime osteopéniu a osteoporózu ● horčiak broskyňolistý tonizuje obličky, začierňuje vlasy a fúzy ● kvet bazy čiernej močopudný a potopudný, pomáha pri bolestiach chrbtice a kĺbov ● rebríček obyčajný močopudný, upravuje menzes, potláča kŕče a dezinfikuje ● kotvičník zemný zelená viagra, zvyšuje psychickú a fyzickú výkonnosť, dopĺňa estrogén aj testosterón ● maca zvyšuje plodnosť a potenciu, reguluje menzes a krvotorbu – anémia ● smilax lekársky Indiáni ho používajú ako univerzálny liek pri pohlavných chorobách, čistí pokožku ● mačací pazúr Indiáni ho používajú ako antikoncepciu, je imunostimulačný, účinný proti plesniam, zápalom, baktériám a vírusom, ako aj pri vysokom krvnom tlaku ● borievky pomáhajú pri obličkových kameňoch, dopĺňajú energiu ● trubkovec tyčinkovitý silné tonikum pre obličky, opuchy, bielkoviny v moči a vylučovanie kyseliny močovej
Rýchla polievka pre obličky
250g oranžovej šošovice (1 malé balenie) 3 litre vody morské riasy na sushi 4 polievkové lyžice ume octu 1 rastlinná smotana na varenie z bio obchodu Šošovicu prepláchnite pod tečúcou vodou, dajte do hrnca a zalejte vodou. Pridajte morské riasy – sú pre obličky veľmi výživné a keď sa varia spolu so strukovinami, lepšie ich strávime a pri varení sa stratí ich rybacia chuť. Kúpte si v obchode sušené plátky, ktoré sa používajú na sushi a nožnicami si ich nastrihajte na kúsky cca 10 cm dlhé a 5 cm široké. Dajte ich do skleného pohárika a majte vždy poruke, najlepšie pri koreničkách, aby ste na ne nezabudli, keď varíte. Do polievky pridajte jeden takýto pásik. Všetko spolu povarte asi 20 minút. Na záver pridajte ume ocot a rastlinnú smotanu (sójovú, ryžovú alebo mandľovú – ktorú máte najradšej) a ešte raz priveďte k varu, ale už dlhšie nevarte. Všetko rozmixujte ponorným mixérom. Ume ocot polievku výborne dochutí – je kyslý aj slaný. A samozrejme je výborný proti prekysleniu nášho organizmu, detoxikuje a čistí. Celá táto polievočka je nenáročná na prípravu a hlavne veľmi výživná pre obličky. Uvarte si, ju ak ste mali dlhý a stresujúci deň, ak ste boli v práci veľa „na nohách“ alebo ak ste vyčerpaní. Poteší vaše chuťové bunky a dodá silu. Milujú ju aj deti, lebo je jemne krémová a nepláva v nej “zasa tá zdravá zelenina“ :)
text_ Anka Kanovská