Žijeme v hektickej dobe a konzumný spôsob života čoraz hlbšie zasahuje do nášho bytia. Dotýka sa nielen nášho zdravia a psychickej pohody, ale aj prostredia, v ktorom žijeme. Priamo nás navádza k nezodpovednému správaniu – či už voči sebe, alebo voči prírode – bez uvedomovania si dôsledkov. Každá žena, ktorá chce byť aj o pár desaťročí zdravá a vitálna, môže začať meniť svoj život v prvom rade od seba samej. Základným pravidlom je prestať si škodiť! A tým zároveň prestať škodiť aj okoliu a prírode. Byť “vedomá“ – znamená prijať zodpovednosť za svoj život, za svoje zdravie a fyzickú kondíciu, ale aj za svet, v ktorom žijeme. Všetko, čo dnes pre seba urobíme, sa nám totiž o pár rokov vráti.

 

7 krokov vedomej ženy

1_ výživa pre telo zvnútra 2_ výživa pre telo zvonku 3_ výživa pre dušu 4_ voľné dýchanie 5_ zdravá chôdza 6_ intímna hygiena 7_ mikroklíma domácnosti

 

1_ výživa pre telo zvnútra

Potraviny, ktoré prijímame sú stavebné kamene nášho tela. Keď nie sú tieto stavebné prvky dostatočne kvalitné, ani “stavba“ z nich vybudovaná nebude pevná. Bude klesať funkčnosť imunitného systému a postupom času sa môžu rozvíjať rôzne chronické ochorenia. Preto by sme mali svojmu telu dávať len tie najkvalitnejšie zdroje – uprednostnime lokálne potraviny a potraviny v biokvalite. Pitný režim je ďalším dôležitým pilierom zdravia. Až 70 % nášho organizmu tvorí voda, ktorá sa podieľa na distribúcii živín po tele, ale aj na spätnom zachytávaní škodlivín a ich vyplavovaní z tela von. Keď je obohatená o akékoľvek prídavné zložky (čaj, káva, minerálne vody, ochutené nápoje, pivo atď.), nemôže dostatočne plniť svoju funkciu, pretože už má časť svojej kapacity “naplnenú“. Piť by sme mali teda predovšetkým čistú vodu, ideálne filtrovanú. Dôležitou súčasťou životosprávy je pohyb. Bez neho je výživa tela nedostatočná. Pohyb zabezpečuje lepšie prekrvenie tkanív, a tým aj zásobovanie živinami a kyslíkom. Je tiež pumpou lymfatického systému, ktorý odvádza splodiny metabolizmu. Pre vyvážené fungovanie celého organizmu nie je dôležité iba prijímanie, ale aj vylučovanie. Dostatok čerstvej vlákniny v potrave, tekutín a primeraná fyzická aktivita pomáhajú udržiavať optimálny chod tela.

 

2_ výživa pre telo zvonku

Viete, že koža je naším najväčším orgánom? Nie vždy má však dostatočnú starostlivosť. Aby kvalitne plnila svoju kryciu, ochrannú aj vylučovaciu funkciu, musí byť zdravá. Okrem hygienickej a kozmetickej starostlivosti má na tom nemalý podiel opäť strava a pitný režim, samozrejme pohyb na čerstvom vzduchu, primeraný pobyt na slnku, vyhýbanie sa fajčeniu a konzumácii alkoholických nápojov a dostatok spánku. Nevhodná starostlivosť sa prejaví až s odstupom času, výraznejšie sa začína prejavovať po 35. roku života. Trend každodenného umývania celého tela sprchovacími emulziami spôsobuje narúšanie prirodzenej lipidovej (tukovej) ochrannej vrstvy pokožky. Dochádza k jej vysúšaniu, čo má za následok narušenie funkčnosti. Prejavom je drsná, podráždená, začervenaná pokožka, cez ktorú môžu ľahšie prenikať patogény a je náchylnejšia na alergické prejavy. Denná hygiena podpazušia, intímnych partií a chodidiel prírodným mydlom je dostačujúca. Starostlivo si vyberajte pleťovú, telovú aj dekoratívnu kozmetiku. Zamerajte sa na prírodnú kozmetiku so základom rastlinných olejov, ktorá harmonizuje a reguluje prirodzené funkcie pokožky. Podľa možnosti uprednostnite bio-kvalitu. Z dlhodobého hľadiska ocenia jej účinky hlavne ženy. Dráždidlá v oblasti podpazušia – ako sú dezodoranty, antiperspiranty či syntetické parfumy – vymeňte za prírodné parfumy alebo minerálny kryštál. Potivosť pomáhajú regulovať aj šalviové prípravky. Dôležitá je aj starostlivosť o bielizeň, ktorá je v priamom styku s pokožkou. Medzi tkaninou a pokožkou sa vytvára mikroklíma (teplejšie a vlhkejšie prostredie) a dochádza aj lokálne k permanentnému dotyku. V takto zmenenom prostredí dochádza k zvýšenej priepustnosti a vnikaniu rôznorodých látok z odevu do pokožky. Lokálnymi dráždivými látkami sú hlavne zvyšky pracích prostriedkov a aviváž. Pri syntetických materiáloch je tento efekt výraznejší. Riešením je používanie ekologických pracích prostriedkov. Efektivita prania sa dá dosiahnuť pri zvládnutí správnej techniky.

 

3_ výživa pre dušu

V tomto uponáhľanom svete, ktorý nás tlačí do dosahovania stále vyšších pracovných výkonov na úkor osobného času, sa často zabúda na výživu našej duše. Dopriať si relax, dostatok spánku, venovať sa svojmu hobby, či vyraziť za kultúrou, nie je prepych. Je to nevyhnutná súčasť našej psychohygieny a zdravia. Pri nadmernom tlaku bez primeraného uvoľnenia sa naše telo dostáva do permanentného stresu, ktorý vedie s oslabeniu imunitného systému. Venujte preto čo najviac času sebe samej. Nájdite si priestor na dobrú knihu, kino, divadlo, na wellness, alebo na večer v spoločnosti priateľov. Tento čas sa vám mnohonásobne vráti na vašej pohode.

 

4_ voľné dýchanie

Mysleli ste si, že obdobie korzetov je minulosťou? Nie je to úplne tak. Akurát zmenili podobu. Dnes trh valcuje kosticová a push-up móda. Samotné tkanivo prsníkov aj bezprostredného okolia je vďaka moderným podprsenkám neprirodzene stláčané, čo má za následok jeho zhoršené prekrvenie, ale aj výživu cievnym systémom a odvádzanie odpadových látok lymfou. Zároveň sa deformuje aj oblasť hrudníka, čo umožňuje iba plytšie, nekvalitnejšie dýchanie. Keď je to možné, užívajte si voľnosť svojej ženskej pýchy – nenoste podprsenku vôbec, alebo zvoľte jednoduchý bezkosticový variant. Prsia bez podprsenky navyše neochabujú a zostávajú dlho prirodzene pevné.

 

5_ zdravá chôdza

Počuli ste už o deformovaných nôžkach čínskych žien? Pre dosiahnutie požadovanej krásy drobného chodidla sa už v detskom veku dievčatkám chodidlá lámali a napevno zväzovali. Odsúdeniahodné, však? A myslíte si, že nás sa to netýka? Denne sa nám lámu chodidlá v topánkach na opätku, či na platforme, čo má časom za následok nielen rôzne deformácie nôh, ale aj nesprávne držanie celého tela, nehovoriac o zaťažovaní kĺbov, krížov a panvy. Leto je v plnom prúde. Poobzerajte si odhalené chodidlá žien aj mužov. Vykrivené palce či skrútené prsty nie sú až takou vzácnosťou. Spôsobujeme si to sami – obuvou nerešpektujúcou prirodzený tvar chodidla. Na trhu sa už objavili topánky, ktoré zachovávajú takmer všetky atribúty chôdze naboso. Mäkká ohybná podrážka stimuluje reflexné zóny plôšky nohy aj jej klenbu. Oblasť prstov je široká, do otvoreného uhla. Prsty potom optimálne udržiavajú stabilitu tela pri chôdzi, čo sa prejaví aj na jeho celkovom držaní.

 

6_ intímna hygiena

Intímna hygiena je mimoriadne dôležitou súčasťou života každej ženy. U mnohých žien sa menštruácia strieda s gynekologickými problémami. Oboje sú totiž úzko prepojené. Lokálny spôsob starostlivosti o intímnu oblasť ovplyvňuje aj prostredie pošvy. Svoj podiel tiež zohráva zloženie stravy (nadbytok cukrov je živnou pôdou pre kvasinky) a stresový faktor, ktorý oslabuje imunitný systém. Začnime spodnou bielizňou. Vhodné nohavičky sú z bavlny (ideálne z biobavlny). Dostatočne sajú a zároveň zostávajú priedušné. Dajú sa prať aj pri vyšších teplotách, optimálne v ekologických pracích prípravkoch bez následného použitia aviváže. Na hygienu intímnych partií používajte neparfumované prípravky s obsahom kyseliny mliečnej. Pomáha udržať zdravé pošvové prostredie. Časté holenie či dokonca epilácia spôsobujú drobné poranenia a nadmerne dráždia jemnú pokožku vonkajších rodidiel. Antikoncepcia zas môže spôsobovať zvýšenú suchosť sliznice, čo sa prejaví bolestivosťou pri pohlavnom styku s následným začervenaním, opuchom, prípadne svrbením alebo až výtokom. Zvážte užívanie antikoncepcie (existujú aj iné spôsoby ochrany), prípadne použite lubrikant. Používanie jednorazových menštruačných vložiek, intímiek a tampónov tiež prispieva k nerovnováhe vnútorného aj vonkajšieho prostredia a vyvoláva podráždenie v intímnych partiách. Vložky pomôcky sú bielené chlórom, majú extra sajúce jadro a väčšina materiálov je nepriedušná. Tým sa vytvára teplé a vlhké prostredie, v ktorom sa ľahšie množia kvasinky. Niektoré intímky sú dokonca parfumované syntetickými vôňami, ktoré môžu byť lokálne agresívne. Tampóny (tiež bielené chlórom) zas neumožňujú prirodzený odtok krvi, čím zvyšujú riziko rozmnoženia patogénnych mikroorganizmov. V niektorých prípadoch môžu spôsobiť aj vážnejšie zdravotné problémy. Riešením sú prateľné vložky (ideálne z biobavlny), v nevyhnutnom prípade uprednostnite vložky či tampóny nebielené chlórom a čiastočne rozložiteľné. Pri chronických zdravotných problémoch stoja za vyskúšanie aniónové vložky. Pre experimentátorky je výzvou bezvložková metóda (menštruačná krv odteká pri bežnej toalete). Vhodná pre ženy, ktoré viac vnímajú svoje telo a jeho potreby. Zároveň je aj najviac ekologická k prírode.

 

7_ mikroklíma domácnosti

Veľmi kľúčovou oblasťou je aj mikroklíma domácnosti. Udržanie zdravého domáceho prostredia ovplyvňuje všetkých jej členov. A práve väčšinou žena ho dokáže vytvoriť. Základom je čisté ovzdušie. Fajčenie (aj pasívne), vonné sviečky, osviežovače vzduchu, klimatizácie bez pravidelnej údržby, výpary čistiacich prostriedkov, dezinfekcia a všade voňajúca aviváž – to je zmes dráždivých látok, ktoré útočia na dýchací a nervový systém, ale aj na pokožku. Pravidelné vetranie, čistenie a pranie ekologickými prostriedkami, kvalitné prírodné materiály v byte (podlahy, nábytok, nátery stien...) a interiér doplnený živými rastlinami – to všetko spolu vytvára zdravé domáce prostredie. Kuchyňa je ženská svätyňa, bijúce srdce a motor, ktorý poháňa celú domácnosť a ovplyvňuje zdravie všetkých jej členov. Tu, ako alchymistka, pripravuje žena hodnotné pokrmy z kvalitných čerstvých surovín (nie z polotovarov), riad umýva ekologickými prípravkami (nezanechávajú stopy zdraviu škodlivých chemikálií), triedi odpad a ten biologický kompostuje.

 

Vedomá moderná žena kráča jednoducho svojou cestou. Je zodpovedná k sebe a zároveň aj k okoliu a prírode. Ona má kľúč od zdravia a psychickej pohody celej rodiny. Svojím prístupom dokáže budovať harmóniu aj spoločné šťastie. O to viac, ak sa dokáže postaviť k sebe a svojej domácnosti múdrejšie a vedomejšie ako doteraz.