Naháňačka z detstva sa v dospelosti premení na sústavné naháňanie sa – z domu do práce, z práce domov, za peniazmi, majetkami, mocou, milenkou, za lepším bývaním, autom, materiálnymi vecami a tak ďalej... Sústavný kolotoč. Po práci ideme cvičiť jogu, pilates, plávať, saunovať sa, relaxovať, ale i tam pozeráme na hodinky. Možno aj dostávame od života rôzne znamenia, že máme spomaliť – zakopávame, potkýname sa (niekedy o vlastnú nohu), búchame ramenom do zárubní, vznikajú častejšie konflikty, malé ťukance pri šoférovaní... Nevnímame to, ponáhľame sa ďalej...

 

ŽIADEN MUŽ NEMÁ PROBLÉMY S POTENCIOU ANI EREKCIOU…

Keď sa s ním o tom zhovárate. Bude buď decentne mlčať, alebo rozprávať rozprávky o svojich hrdinských činoch. Prečo je to tak? U väčšiny mužov existuje vnútorný blok, keď ide o otázky sexu. Keď sa chcete niečo dozvedieť o svojom kamarátovi, tak sa viac dozviete od jeho priateľky alebo partnerky, ako od neho samého. Spoločensky sa dnes vyžaduje od chlapa aby bol nielen úspešný v práci a mal spoločenské postavenie, ako to bolo v minulosti. Dnešný muž musí byť ešte aj starostlivý k žene aj deťom, emocionálne inteligentný, schopný sa vcítiť do bezdôvodných hormonálnych výkyvov nálady svojej partnerky a samozrejme by mal mať sympatický vzhľad, športovú postavu a v posteli byť atletickým žrebcom. Ženy si za posledných 50 rokov zobrali práva a slobody ktoré im náležali, pričom mužovi zobrali spoločenské postavenie, o ktoré predtým nemusel bojovať a naložili mu nové povinnosti a on sa teraz hľadá a skúša to všetko vmestiť do jednej bytosti. Mnohí súčasní mladíci zvolili taktiku úteku. Cestujú si po svete, predierajú sa sezónnymi jobmi, striedajú partnerky a o nejakej budúcnosti s rodinou a deťmi jednoducho neuvažujú. Často zostávajú “single” už len preto, že je to pohodlnejšie. Ale krátkodobými známosťami a “onenightstand-mi” sa ešte nikto nevypracoval na vnímavého milenca a dobrého partnera.

 

OD MLADÝCH REKORDMANOV K VIAGRE

V osemnástich sa každý muž chválil tým koľkokrát za sebou to dokáže a ako výkonný dokáže byť celú noc. Smerom k tridsiatke to vystriedajú chvály o počte a druhu vystriedaných partneriek. A potom je zrazu ticho. V štyridsiatke sa diskutuje pri pive už o zdravotných problémoch. O sexe nepadne ani sovo, prípadne sú všetci v pohode. Ak ale nikto nemá problémy s erekciou, prečo sa potom farmaceutická spoločnosť, ktorá omylom vymyslela Viagru, stala jednou z najbohatších na svete? Pravdepodobne si tie prostriedky na podporu potencie a erekcie predsa len niekto kupuje. A nebude to malé číslo mužov.

 

ORGAZMUS BEZ EJAKUÁCIE

Keď som sa ako študent dostal náhodou ku knihe Tao lásky o starých čínskych technikách milovania, ktorá bola za socializmu vytlačená samizdatom, celú som ju zhltol a začal pomaly praktikovať. Úspech ovládania svojej vášne a dĺžky milovania ako aj dosiahnutie orgazmu bez ejakulácie sa samozrejme nedostavil po prečítaní knihy, ale musel byť “natrénovaný” postupne. Keď sa mi to po mesiacoch podarilo, pochválil som sa na pive svojim kamarátom o svojich nových “schopnostiach”. Na moje prekvapenie som sa stretol s nepochopením: „Načo je to dobré?”, pýtali sa. „Veď treba prísť čo najrýchlejšie k vrcholu a ísť spať, alebo s kamarátmi na pivo.“ Ja som to ale vnímal úplne inak. Treba si sex čo najdlhšie užiť a samozrejme spraviť šťastnou aj svoju partnerku, a to toľkokrát, koľko sa mi zachce a kedy sa mi zachce – bez použitia chemických stimulantov s vedľajšími účinkami (hlavou na prasknutie a červenými ušami). Navyše, podľa taoistickej filozofie, prichádza muž každou ejakuláciou o zdroj svojej životnej esencie, ukrytej v ľadvinách. Preto je dôležité, aby si dokázal užívať sexualitu bez míňania svojej životnej sily.

 

ČAS NA LÁSKU

Príroda to tak vymyslela, že vo veku od 16 do 26 rokov, je ideálny čas na splodenie potomstva pre uchovanie živočíšneho druhu. V tomto čase sú ženy aj muži maximálne vitálni, sexi, dbajú o seba, sú šialene zamilovaní a často v ošiali splodia náhodou aj potomka. Je to biologický program, ktorý, nás ovláda. Keby to tak nebolo, asi by sme tu už neboli. Žiadne náboženské a iné umelo vytvorené príkazy a zákazy nedokázali zničiť nádherný pud zachovania ľudstva.

 

EVOLÚCIA NERÁTALA S DOŽITÍM SA VYSOKÉHO VEKU

Po tridsiatke sa produkcia mužského hormónu testosterónu postupne znižuje, u niekoho rýchlejšie, u niekoho pomalšie. Je to čas, kedy sa máme o naše potomstvo starať a zabezpečiť, aby sa v pohode dožilo veku, kedy sa bude môcť postaviť na vlastné nohy. Keď to spočítame, vyjde nám jednoduchá matematika. Ak sme splodili svoje deti v ideálnom veku 16-26 rokov, potom dosiahnu dospelosť v čase, keď my budeme mať 34-44 rokov. Po tejto hranici už s nami evolúcia neráta ako s potrebnými pre udržanie druhu. My sa ale v Kristových rokoch (33), vo veku, kedy sa pred 100 rokmi v priemere zomieralo, stále cítime dobre a chceme si užívať slasti života, vrátane dobrého, kvalitného a častého sexu. A to ešte najmenej do šesťdesiatky, takže ešte ďalších minimálne dvadsať, tridsať rokov. Je to tak trochu proti prírode. Nie, že by sme nemohli, alebo neboli na to dostatočne fyzicky zdatní. Dôležité je však prijať tento fakt a nechcieť od seba heroické výkony, nesiahať kvôli svojej ustupujúcej sexuálnej výkonnosti po modrých tabletkách, ktoré v konečnom dôsledku len oslabia naše zdravie. Kľúčom k zachovaniu si fyzickej i sexuálnej kondície je adekvátne sa starať o svoju vitalitu, zdravo jesť, mať primeranú životosprávu, psychohygienu a fyzickú aktivitu, vedieť uvoľniť svoje emócie a stres. Tiež je dôležité naučiť sa narábať so svojou životnou esenciou a kultivovať svoju energiu podľa taoistických princípov sexuality. Na túto tému existuje mnoho dostupných a užitočných kníh: Chian Zettnersan: Staré čínske tajomstvá, Hsi Lai: Učenie nefritového draka, Mantak Chia: Tao a liečivá energia, Multiorgazmický muž, Rozvíjanie mužskej sexuálnej energie, Sexuálna reflexológia v praxi...

 

BOJ O PREŽITIE VERZUS BLAHOBYT

Spôsob nášho života sa za posledné desaťročia razantne zmenil a dáva zabrať mužom aj ženám. Billboardy s reklamou umelého oplodnenia si naši rodičia a prarodičia asi nevedeli predstaviť. To že takmer tretina párov nie je schopná prirodzeným spôsobom priviesť na svet dieťa, je novodobý jav. Jedným z dôvodov je určite vek, v ktorom sa páry začínajú snažiť o dieťa. Tento vek sa posunul o 10 rokov – od začiatku dvadsiatky k začiatku tridsiatky, prípadne i k vyššiemu veku – teda do obdobia, v ktorom sme kedysi už mali reprodukciu za sebou. Druhým dôvodom je zmena na sedavý spôsob života, nedostatok pohybu, prejedanie sa a nedostatok situácii kde muž musí využiť svoj testosterón a adrenalín v boji o potravu, v boji o ženu, teda celkovo v boji o prežitie. Drevorubači majú vyššiu hladinu testosterónu ako úradníci, pretože vykonávajú “agresívnu” prácu na čerstvom vzduchu, pri ktorej sa hýbu aj spotia – a to v chlade, vetre a po stojačky. Ich telo je jednoducho vystavené náročnejším podmienkam a boju. Boj o prežitie je dôležitou súčasťou kultivácie mužskej energie. Ak ho prirodzene nemáme, musíme si ho simulovať. Určite sa nám to nepodarí tréningom na strojoch vo fitness centrách, ťažko si predstaviť, že by sme tu vyburcovali svoju prirodzenú agresivitu. Môžeme si však vybrať adrenalínové športy – lyžovanie, trekking, horskú cyklistiku, horolezectvo, či otužovanie plávaním v zimných jazerách... Vystaviť sa náročným a extrémnym podmienkam, poradiť si s nimi a zdolať ich, to je ideálna cesta ako aktivovať svoju mužskú silu a obnoviť svoj potenciál.

 

PREČO SÚ SEMENNÍKY MIMO TELA?

Pretože potrebujú nižšiu teplotu (34,5°C) ako je bežná teplota tela (36,5°C), aby mohli produkovať spermie. Ak muž nosí slipy a obtiahnuté džínsy a celý deň sedí buď v aute (s vyhrievaným sedadlom), v kancelárii alebo večer pred televízorom, tak semenníky nemajú správnu teplotu a produkujú menšie množstvo pomalších spermií. Pohyb v ľahkom oblečení na čerstvom vzduchu nielen “prevetrá” semenníky, ale aj zvýši prúdenie krvi v celom tele, vytvorí hormóny šťastia a tiež zvýši chuť na sex. A tu sme pri podstate erekcie. Kvalitná erekcia potrebuje niekoľko faktorov: ▪ zdravý cievny systém ▪ duševnú pohodu ▪ sexuálnu túžbu ▪ objekt ktorý spustí vášeň V našej novej sérii STRÁNKY nielen PRE MUŽOV sa budeme zaoberať tipmi pre mužov ako si dlhodobo zlepšiť zdravotný stav, a tým aj chuť na sexuálny život, technikami ako spraviť každú ženu “šťastnou”, tipmi ako si uchovať libido na želanej úrovni. Prinesieme invenčné nápady aj pre ženy, pretože evolučne je muž lovec, ktorý si chce ženu uloviť. Žena ktorá skočí na “nepripraveného” ešte nenabudeného muža, ho môže skôr odstrašiť a spôsobiť mu tým šok a blok. Samozrejme, otázky sexu sú vždy aj o komunikácii medzi partnermi. Ale pozor! Žiaden rozhovor o sexuálnych problémoch ešte neviedol k nabudeniu partnerov, skôr k znechuteniu oboch. Biológiu sexu nedokážeme ovplyvniť intelektuálne. Nepomôže ani sexuológ, urológ, gynekológ ani partnerský poradca. Musíme na to ísť biologicky, biochemicky a bioelektricky, jednoducho cez nervový a cievny systém. Dobrou správou však je, že sa zanesené cievy sa dokážu znovu spriechodniť a dlho nepoužívané nervové dráhy, ktoré ovplyvňujú sex, sa dokážu oživiť. Správnou stravou a pohybom dokážeme dodať telu novú vitalitu aj možnosť si vyprodukovať vlastný testosterón a iné prospešné látky. Naše telo má schopnosť obrovskej regenerácie, treba sa s ním však naučiť správne pracovať, vybudiť jeho individuálny potenciál a usmerňovať svoju energiu. text_ Andrej Maťko