Každý z nás sa už nejeden raz stretol s bolesťami hlavy. Postihnú nás počas ochorenia napr. bežného nachladnutia či chrípky, no i v zložitejších situáciách napr. po operácii, úraze alebo pôrode. Ženám často znepríjemňujú život pri menštruácii a mužom pri nadmernej psychickej záťaži, strese a napätí, keď nie je dostatok času na pitný režim, oddych, pravidelnú stravu a čerstvý vzduch. Bojujeme s nimi aj po prehýrenej noci alebo keď strávime celý deň na slnku. Počasie nám tiež občas skríži plány a nízky tlak nás doslova „tlačí k zemi“, pridá sa bolesť hlavy, únava a deň by sme najradšej strávili pod perinou. Takýchto dní máme v zime neúrekom, tak sa poďme na ne pripraviť, nech nás bolesti hlavy neprekvapia v nesprávnu chvíľu. Nemusíme hneď siahnuť po osvedčenej ružovej tabletke, vyskúšajme to prírodnou cestou.


Príčin bolestí hlavy je viacero. Súvisia s oslabením pečene a žlčníka, s problémami žalúdka a hrubého čreva, so slabosťou obličiek a slabou krvotvorbou. Občas sa čudujeme, prečo nám raz bolesť hlavy vystreľuje na spánkoch, inokedy na temene hlavy, potom nad ušami alebo kúsok nad krčnou chrbticou, ba dokonca sa bolesť sťahuje z miesta na miesto. Čím to vlastne je, že sa lokalizuje na inom mieste? Prečo máva inú povahu – raz bodá ako nožom, raz je tupá a rozpínavá? 


1. Bolesti hlavy na spánkoch a po bokoch tváre a hlavy

Ich príčinou je nerovnováha pečene a žlčníka. Pečeň má v našom organizme očistnú funkciu. Spracováva a trávi prírodné i syntetické zložky potravy. Musí si poradiť napr. s konzervantmi, umelými farbivami, chemickými liekmi a rôznymi neprirodzenými spojivami v našej strave. Okrem toho má pečeň na starosti naše emócie a ich spracovanie. Toto všetko spôsobuje, že je často preťažená, čo sa týka funkcií. Zaťažujeme ju aj nesprávnou stravou (ťažké mastné jedlá, údeniny, príliš veľa korenín), prejedaním sa, jedením ďalšej potravy predtým, ako nám stihlo vytráviť, veľkou mierou „zahrievajúcich potravín“ (alkohol, káva a čokoláda) alebo rýchlym jedení v strese. 


Žlčník je na tom podobne, podporuje pečeň, žalúdok a slezinu pri trávení potravy pomocou žlče. Zároveň je to „orgán rozhodnosti“. Keď je zdravý, sme pevní a rozhodní, neváhame. Je to generál, ktorý velí do útoku. 

Podľa čínskeho pentagramu s pečeňou a žlčníkom súvisí jarné obdobie, veterné počasie, kyslá chuť, zelená farba a orgánovou hodinou je 1. – 5. hodina ráno. Ich zmyslovým orgánom sú oči. Práve spomínaný vietor môže byť ďalšou príčinou bolestí hlavy. Vniká do nášho tela zadnou časťou hlavy, v zátylku (na úpone lebky a krčnej chrbtice), kde sa nachádza aj akupresúrny bod s názvom „brána vetra“. Je na dráhe žlčníka a býva často bolestivý, keď sme citliví na vietor a prievan.


Oba orgány môžu byť oslabené prílišnou horúčavou alebo chladom. Obidva prípady vedia spôsobiť bolesti hlavy. Horúčava vzniká pri horúčkovitom ochorení, prehriatí na slnku, vysokom krvnom tlaku, z korenistej a mastnej stravy alebo z oslabenia obličiek. Pečeň a obličky sú ako oheň a voda, ktoré sa neustále navzájom kontrolujú. Naopak chlad nastane pri pobyte v studenom a vlhkom prostredí, pri nepravidelnej a studenej strave a nápojoch, pri konzumácii tropického ovocia a mliečnych výrobkov, ktoré zachladzujú, a pri prechladnutí.


Iné prejavy oslabenia pečene a žlčníka v oblasti hlavy:


Bolesti po bokoch hlavy, od spánkov smerom dolu popri uchu až k sánke, bolesti trojklaného nervu na lícach až ochrnutie časti tváre. Bolesť sa prejavuje ako ostrá a prudká, prípadne sťahujúca. Prejavom oslabenia pečene a žalúdka môžu byť aj bolesti korienkov vlasov, potenie vo vlasoch, neznášanlivosť vetra a prievanu, bolesti na jednej strane hlavy, závrate, začervenanie očí, suché oči, slzenie očí, akné, začervenanie tváre, hučanie v ušiach, sucho v krku, podráždenosť, budenie sa okolo tretej hodiny rannej. 


Pomoc pri bolestiach hlavy na spánkoch a po bokoch hlavy (oslabenie pečene a žlčníka):


Pri akútnom stave je dobré mať v kabelke tinktúru z Lastovičníka väčšieho, ktorý rýchlo zharmonizuje trávenie, podporí vylučovanie žlče a upokojí žalúdok. Treba naň myslieť, ak sa chystáte na nejakú „nezdravú hostinu“ napr. zabíjačku alebo kačacie hody.
Dvoj – trojdňová diéta, počas ktorej konzumujeme celkovo menej potravy, málo ochutené a  málo korenené jedlá. Zameriame sa najmä na teplú stravu – dusenú alebo varenú zeleninu a obilniny ako ryža, pšeno, jačmenné krúpy.
Očista pečene a žlčníka pomocou byliniek. Výborný je Pestrec mariánsky, ktorého semienka zomelieme na prášok a každé ráno zjeme 2 lyžičky nalačno a zapijeme pohárom teplej prevarenej vody a 1 lyžičku pred večerou. 
Pitie bylinných čajov:  z Materinej dúšky, Nechtíka lekárskeho, Zemedymu lekárskeho, Mäty piepornej a Slamihy piesočnej. Na jar si môžeme odtrhnúť v záhrade 8 lístkov púpavy a jeme ich pravidelne každý deň počas 21 dní. Najlepšie je zjesť ich pred hlavným jedlom nalačno. Zvýši sa tým produkcia žlče a jej sekrécia, čo podporí trávenie. Na jeseň si zas môžeme každý deň vykopať jeden koreň púpavy a požuť. Opakujeme tiež 21 dní.
Oba orgány podporíme prirodzene kyslými potravinami (kyslá chuť je chuťou pečene a žlčníka podľa čínskeho pentagramu) – kvasená kapusta, kyslé uhorky, a iné „pickles“, z bežných potravín majú kyslú povahu  pór, paradajky, jablko, hrozno, citrusy, broskyne, hrušky, slivky, ananás.
Vynikajúca je aj očistná kúra pomocou olivového oleja a citrónovej šťavy. Ráno nalačno zjeme lyžicu olivového oleja zmiešanú s čajovou lyžičkou citrónovej šťavy a zapijeme pohárom horúcej vody.
V prípade pocitu chladu v bolestivej oblasti pomôže nahriatie horským slnkom, moxou, priložením podušky naplnenej pohánkou, alebo čerešňovými kôstkami, ktorú zohrejeme v rúre, dobrou alternatívou je aj termofor, elektrický vankúšik, atď.

2. Bolesti hlavy na čele, v oblasti nosa a úst

Spôsobuje ich oslabenie žalúdka a hrubého čreva. Oba orgány sa podieľajú na spracovaní potravy. Žalúdok prijíma jedlo a nápoje, ktoré skonzumujeme. Pomocou tráviacich štiav a enzýmov všetko rozloží, energiu pošle prostredníctvom sleziny do celého tela a zvyšok posúva ďalej do čriev. V črevách prebieha ďalšie trávenie, do organizmu sa vstrebávajú vitamíny, minerály a stopové prvky, oddeľuje sa voda od tuhého. Hrubé črevo je poslednou časťou metabolických procesov, vylučuje odpadové látky von z tela. Keďže sú tieto dva orgány, žalúdok a hrubé črevo, neustále v styku s potravou, práve tá môže zapríčiniť ich oslabenie. Vznikne tu horúčava, chlad alebo vlhko. Horúčava je spôsobená ťažkou, mastnou a korenistou stravou, prejedaním sa, stresom, prílišnými emóciami a nadmernou konzumáciou alkoholu. Chorobnú horúčavu v žalúdku a hrubom čreve spoznáme podľa veľkej chuti do jedla, červeného jazyka bez povlaku a prejavom zápchy. Chlad prichádza zvonku – môže ho spôsobiť prechladnutie, studená surová strava, chladné nápoje... Prejaví sa pocitom chladu kdekoľvek na tele, hnačkou, nechutenstvom, studenými končatinami, bolesťami brucha, plynatosťou a pod. Vlhkosť majú na svedomí sladkosti, mlieko a mliečne výrobky, ktoré v tele produkujú hlien. Vlhkosť spôsobuje nadváhu, celulitídu, mokvavé ekzémy, výtok z nosa a vykašliavanie aj mimo ochorenia, pocit ťažkého tela, tupé bolesti. Okrem toho sa vlhko často skombinuje s horúčavou alebo chladom a vzniká horúce vlhko alebo chladné vlhko. Môže ju vyhodiť alebo takto skrátiť: Žalúdok je sám o sebe potiahnutý hlienovou výstelkou, ktorá pomáha tráveniu potravy. Keď sa však tvorí nadmerne, škodí celému tráviacemu procesu.

Iné prejavy oslabenia žalúdka v oblasti hlavy:
Bolesti hlavy na čele, začervenané až páliace pery, suché a popraskané pery, afty a rôzne vriedky v ústach a na jazyku, herpes, bolesti ďasien, krvácavé ďasná, boľavé kútiky úst, opuchy viečok, stredová pozdĺžna ryha na jazyku, akné, psychická únava, nadmerná chuť na sladké, neutíchajúci hlad (prejav horúčavy) alebo nechutenstvo (prejav chladu), nespavosť, veľa snov.

Iné prejavy oslabenia hrubého čreva v oblasti hlavy:
Bolesti hlavy na čele a v okolí nosa, zápaly dutín, chronický výtok z nosa, upchatý nos, oslabenie až strata čuchu, celkové zahlienenie v dutinách a hrdle.

Pomoc pri bolestiach hlavy na čele a v oblasti nosa a úst (oslabenie žalúdka a hrubého čreva):


Čaj z Puškvorca obyčajného. Bežne dostať koreň, ktorý zomelieme na mlynčeku a varíme 8 minút, 5 minút lúhujeme, scedíme a popíjame. Je vhodný na akútny stav i na dlhodobé používanie. Ak sa používa samostatne, môže sa užívať maximálne 21 dní, dvakrát v roku.
Preventívne popíjame aj čaje z Horca (aj tinktúra je účinná), Lapača červeného, Roiboosu, Rumančeka pravého alebo Sladkého drievka.
V prípade chladu, ktorý sa prejaví bolesťami brucha, hnačkou, nechutenstvom si pripravíme čaj z čerstvého nastrúhaného zázvoru.
V prípade horúčavy v žalúdku skúsime dlhodobú liečbu stravou – osviežujúce potraviny: zelené listové šaláty, klíčky rôznych strukovín, čerstvé ovocie a zelenina, mätový a zelený čaj. 
Najlepším liekom na upokojenie žalúdka je konzumácia ryžovej polievky na raňajky po dobu 14 až 21 dní. Varí sa z celozrnnej, červenej alebo čiernej ryže s veľkým množstvom vody.
Stimulujeme tráviace enzýmy pomocou sušeného ovocia, najmä papája a ananás, ktoré obsahujú enzýmy papain a bromelin.
Každé ráno prečistíme dutiny roztokom zo slanej vody – 1 čajová lyžička morskej soli na 1 liter vlažnej vody. Na uvoľnenie nosa užívame koloidnú meď vnútorne, neničíme sliznicu kvapkami z lekárne. 
Dbáme na očistu hrubého čreva – výplach s bylinným vývarom, čaj z Rumančeka pravého, črevná sprcha, jedenie celozrnných výrobkov, ľanových a slnečnicových semienok. V prípade akútneho zápalu hrubého čreva ako sú napr. Crohnova choroba, Ulceróza kolitída, či iné vážne poškodenia tohto orgánu, však hrubé črevo nečistíme, potrebujeme jesť bezzvyškovú stravu – biele pečivo a biely chlieb. 


3. Bolesti hlavy na temene

Zapríčiňuje ich najmä slabá krvotvorba. S krvou súvisia všetky orgány v našom tele. Žalúdok prijíma potravu, vytvára z nej energiu a tá sa pomocou sleziny mení na krv. Pľúca krv okysličujú, srdce ju pumpuje do celého tela, pečeň ju skladuje. Aby každý orgán, vnútornosť, tkanivo, sval a ostatné časti mohli správne fungovať musia byť správne prekrvené. Krv môže postihnúť nielen horúčava (ktorú spôsobuje alkohol, ťažká strava a sladkosti) ale aj chlad (v prípade prechladnutia), sucho (väčšia strata krvi pri poranení, pôrode, málo tekutín, dlhotrvajúce ochorenia, veľa liekov, dlhodobé fyzické prepracovanie alebo nadmerná mentálna činnosť) a krvné zrazeniny (poranenia, operácie). Akékoľvek postihnutie krvi má za následok chudokrvnosť, slabú krvotvorbu, anémiu. Prejavuje sa to bledou tvárou, bledými perami, slabou alebo nadmernou menštruáciou, závratmi, praskaním žiliek, zimomravosťou, spontánnym potením (vo večerných hodinách môže to byť aj pocit tepla na dlaniach alebo nohách zospodu), celkovou únavou, krvou v moči, stolici, krvácaním z nosa, atď. Pri krvných zrazeninách sú typické bodavé, prípadne aj pulzujúce bolesti, lokalizované na jednom mieste. V tomto prípade býva prejavom aj do fialova sfarbený jazyk, pery, tmavé bodky na jazyku, odchádzajúce zrazeniny počas menštruácie, závrate.

Prejavy slabej krvotvorby v oblasti hlavy:
Bolesti hlavy na temene, tupá bolesť, bodavá bolesť (krvná zrazenina), celková chudokrvnosť, bledá tvár, bledé pery, závraty, mihotanie pred očami pri rýchlom vstávaní alebo zatmievanie pred očami, slabý hlas, v prípade krvnej zrazeniny je bolesť ostrá a bodavá, sprievodným prejavom bývajú aj suché vlasy, suchá pokožka, náchylnosť na tvorbu vrások, tŕpnutie pokožky na hlave, vypadávanie vlasov.

Pomoc pri bolestiach hlavy na temene (slabá krvotvorba):

V akútnom stave a aj celkovo zvýšime pitný režim. Voda prispieva k tvorbe novej krvi, navyše zriedi a zrýchli tú, čo nám už prúdi v žilách. 
Poriadne sa zhlboka predýchame na čerstvom vzduchu.
Pripravíme si liečivé raňajky. Potrebujeme 2 dcl výluhu z niektorej z byliniek, ktoré podporujú krvotvorbu – napr. Angelika lekárska (dopĺňa krv a energiu, upravuje menštruáciu, lieči závraty a bolesti hlavy), Zemedym lekársky (znižuje tlak, prospieva žlčníku, zlepšuje trávenie, tíši bolesti aj na hranici migrény), pohánkové šupky (obsahujú veľké množstvo rutínu, ktorý spevňuje cievne steny, predchádza tvorbe modrín), alebo list a kvet Hlohu obyčajného (podporuje krvotvorbu, reguluje krvný tlak). Do výluhu niektorej z týchto rastlín primiešame 50 g ryže, 5 ks datlí, polievkovú lyžicu čierneho sezamu a ďalšie 2 dcl čistej vody a uvaríme na kašu. Užívame minimálne dva týždne.
Konzumujeme potraviny, ktoré napomáhajú krvotvorbe – červená repa, melasa, čučoriedky, čierne ríbezle, pohánka, sušené datle a marhule, hrozno, čerešne, moruše, mrkva, dyne, pór, reďkovka, fazuľa ľadvinka, čierny sezam, mak, gaštany, kokos, hovädzie mäso. Potraviny, ktoré napomáhajú odstraňovať krvné zrazeniny sú: pažítka, baklažán, adzuki fazuľa. 


4. Bolesti hlavy v zátylku:


Spôsobuje ich oslabenie obličiek. Obličky majú na starosti distribúciu vody v tele a sú zdrojom životnej energie. Ak je vody v obličkách nedostatok, stúpa nadmerný oheň ostatných orgánov a spôsobuje bolesti hlavy. Nedostatok vody v obličkách spôsobuje slabý pitný  režim, dlhotrvajúce horúčkovité ochorenie, celkové vyčerpanie organizmu, prílišná miera stresu, sexu alebo dlhodobé státie na nohách. Tento orgán skladuje našu vrodenú energiu, ktorú sme získali od svojich rodičov pri počatí, no i postnatálnu, ktorú získavame kvalitnou stravou a harmonickým životným štýlom. Keď sa zle stravujeme a bezhlavo míňame zásoby energie, vyčerpávame energiu obličiek. Oslabená energia obličiek sa potom prejaví neplodnosťou, impotenciou, výtokmi u žien, šedivením vlasov, zábudlivosťou, slabosťou končatín, bolesťami v bedrách a kolenách, pocitom horúčavy v kostiach, bolesťami zubov, pískaním v ušiach a podobne. Obličky súvisia s kosťami, zubami, kostnou dreňou, mozgom a ušami. Keď obličky zasiahne vlhkosť, môže zahradiť otvory v mozgu, čím vznikajú tupé bolesti hlavy, závrate.

Iné prejavy oslabenia obličiek v oblasti hlavy:
Bolesti hlavy v zátylku, bolesť je väčšinou dlhodobá, mierna až skrytá, rozpínavá. Sprevádza ju hučanie v hlave, šumenie v ušiach, oslabený sluch, zábudlivosť, pocit prázdna v hlave, bolesť kostí a zubov.

Pomoc pri bolestiach hlavy v zátylku (oslabenie obličiek):
V akútnom stave zvýšime pitný režim. Popíjame najmä teplú prevarenú vodu po dúškoch. K tomu pridáme ľadvinové čaje z Prasličky roľnej, kvetu bazy a lipy, Zlatobyľu a Horčiaku.
Zvýšime konzumáciu potravín, ktoré podporujú funkcie obličiek –
ako je pšeno, tofu, jačmeň, fazuľa ľadvinka, mungo, sezam, sezamová pasta tahini, morské riasy, huby, pažítka, zeler, petržlen, hrozno, melón a fenikel, ktorý navyše odstraňuje hlieny.
Pri chronických bolestiach nasadíme počas leta tzv. melónovú očistu. Celý deň pojedáme výlučne červený šťavnatý červený melón. Zopakujeme niekoľkokrát počas letných horúčav. 
Ďalšou výbornou podporou pre obličky sú zeleninové šťavy z červenej repy, mrkvy a petržlenu. Ak sme zimomraví, pridáme čerstvý zázvor.
Potravín, ktoré dopĺňajú energiu obličiek je relatívne málo. Z tých, čo sú bežne dostupné, je to vlašský orech, čierny sezam a Kordyceps čínsky –
huba, ktorú dostanete vo forme tabliet v predajniach zdravej výživy a alternatívnych lekárňach.

Čo vždy zaberie pri hociktorom type bolesti hlavy?

Akupresúra bolestivej oblasti
Jedným alebo dvomi prstami zatlačte na bolestivé miesto, môžete len tlačiť asi 20 sekúnd, alebo aj mierne krúžiť prstami. Tlak postupne povoľte a celý postup opakujte niekoľkokrát za sebou až kým nepocítite úľavu.
Jogové dýchanie
Úplný jogový dych začína hlbokým nádychom do spodnej časti brucha, pokračuje jedným dychom do pľúc a hrudníka a dokončí sa až v hrotoch kľúčnej kosti. Pri výdychu je postup opačný, vydychujeme postupne zhora nadol, posledné spľasne brucho. Na dýchanie sa úplne koncentrujeme, uvoľníme celé telo a snažíme sa v mysli predýchať aj bolestivé miesto. Tam kde je myšlienka, tam je aj energia (takto sa môžeme liečiť aj  sami).
Masáže
Predovšetkým čínska tuina masáž, lymfatická masáž a reflexná masáž. Čínska tuina je tlaková masáž, ktorá vie výborne uvoľniť napätú krčnú chrbticu a trapézy, čím sa prekrví celá hlava. Lymfatická masáž, najmä kozmetická, dokáže odstrániť toxíny z uzlín na hlave a často pomôže pri chronických migrénach. Reflexná masáž kdekoľvek na tele (ruky, nohy, chrbtica, ucho...) sa môže zamerať na presnú reflexnú plôšku hlavy a odstrániť tak nepríjemnú bolesť.
Pitný režim
Dostatok tekutín je pre náš organizmus veľmi dôležitý. Voda zásobuje všetky časti tela, dopĺňa krv do obehu a najmä vyplavuje odpadové látky von z tela. Ľudské telo obsahuje približne 60 % vody.
Čerstvý vzduch
Pobyt na čerstvom vzduchu prekysličí pľúca i krv, uvoľní myseľ pri napätí a dlhom pobyte napr. v kancelárii.
Aromaterapia
Medovkový éterický olej pomáha pri migréne, prechladnutí, podporuje trávenie a zlepšuje koncentráciu. Rebríčkový éterický olej upravuje menštruáciu, uľaví pri zápaloch dýchacích ciest a bolestiach hlavy a svalov. Levanduľový éterický olej lieči nespavosť, migrény a vysoký krvný tlak.
Drahé kamene
Kamene očistíme pod prúdom čistej vody a použijeme na odstránenie problémov. Ametyst pomáha pri bolestiach hlavy, krčnej chrbtice a očí. Hladkáme ním hlavu od koreňa nosa, smerom dozadu až po krčnú chrbticu. Jantár zmierni bolesti hlavy pri predmenštruačnom syndróme, poruchách metabolizmu a hormonálnych ťažkostiach. Môžeme si ho vložiť do úst a jemne prevaľovať z boka na bok. Smaragd odstráni bolesti hlavy pri horúčkovitých ochoreniach. Priložíme ho na čelo a necháme pôsobiť. Po skončení terapie kamene znovu vyčistíme pod vodou. 

Anka Kanovská