Ste jednou z 20 miliónov žien, ktorú čas od času silná pulzujúca bolesť hlavy s nevoľnosťou vyradí zo života? Skúste alternatívne terapie! Nesľubujú okamžité zázračné vyliečenie, ale pomôžu vám pochopiť, ako v organizme všetko navzájom súvisí a dokážu vás postupne a prirodzenou cestou zbaviť zdravotných problémov.


Zažili sme to asi všetky. Klopkajúce kladivko v našej hlave sa ozve práve v tej najnevhodnejšej chvíli. Ak bolesti hlavy opakujú častejšie ako tri krát za mesiac a sú intenzívne, zabudnite na  samoliečbu! Silné a opakujúce sa bolesti hlavy patria do rúk odborníka. 


Príčiny bolesti hlavy musí zistiť lekár, najmä ak: 


-    sú spojené s inými neurologickými znakmi alebo symptómami ako dvojité videnie, strata vnemu, slabosť, strata kontroly pohybov
-    prišli nečakane prudko
-    trvajú viac ako 72 hodín
-    objavia sa prvý krát vo veku nad 55 rokov 
-    sú po úraze hlavy alebo výraznejšej traume
-    sú spájané so stuhnutím krku alebo horúčkou
-    objavujú sa aj bez jasnej rodinnej histórie, týkajúcej sa migrény


Migrény

Pre typickú migrénu je charakteristická pulzujúca bolesť na jednej strane hlavy, často sprevádzaná pocitom na zvracanie, niekedy aj samotným zvracaním. Zriedkavejšie sa vyskytujú problémy so zrakom a môže sa objaviť aj brnenie alebo necitlivosť tváre. Tieto príznaky majú dokonca spoločný názov – aura. Neliečený záchvat väčšinou trvá od 4 do 72 hodín. Ani vedci stále nemajú jasno o presnej príčine migrenóznych bolestí hlavy. Až 75 %  ľudí trpiacich migrénou predstavujú  ženy. Ženy majú totiž cievy, ktoré prehnane reagujú na rôzne spúšťacie momenty. Neliečená migréna je schopná nielenže postupne znížiť kvalitu nášho života, ale môže viesť aj k vážnejším dôsledkom – cievnej mozgovej príhode, životu nebezpečným infekciám zubov, aneuryzme, kóme alebo dokonca k smrti.
 

Aura migrény je komplex neurologických príznakov, ktoré môžu predchádzať bolesti hlavy alebo ju priamo sprevádzať, alebo sa môžu objavovať izolovane. Aura migrény vzniká v priebehu piatich až dvadsiatich minút a zvyčajne netrvá ani hodinu. Aura môže byť vizuálna, senzorická, motorická alebo môže ísť o kombináciu viacerých typov. Najcharakteristickejšia vizuálna aura migrény začína ako hmlistý bod zo stredu zorného poľa, potom nasleduje trblietajúce sa svetlo rôznych vzorov, ktoré sa rozširuje a zapĺňa väčšiu časť poľa. Neúplné ochrnutie, objavujúce sa v 40 % prípadoch, predstavuje druhú najbežnejšiu auru. Pričom meravosť začína na dlani, potom postupuje do ruky a preskočí na tvár, pery a jazyk. 


Alternatívne metódy

Ak lekár vylúčil ako príčinu vašich bolestí hlavy vážne ochorenie, alebo máte stanovenú diagnózu migrény odborníkom neurológom, nemusíte do smrti užívať lieky proti bolesti. Skúste niektorú z alternatívnych liečebných metód. Veľmi dobré výsledky sa dajú dosiahnuť tradičnou čínskou medicínou, homeopatiou, terapiou shiatsu, či ich kombináciou s etikoterapiou. Trvalé užívanie liekov vedie k závažným vedľajším účinkom a len prevencia je kľúčovým faktorom k zvládnutiu pretrvávajúcich bolestí hlavy. A práve prevencia je dôležitou zložkou alternatívnych terapií. Aj tu sa však zverte len do rúk odborníka. 


Tradičná čínska medicína

Tradičná čínska medicína vie výborne liečiť rôzne druhy bolestí hlavy. Na rozdiel od západných lekárov, ktorí v otázke príčin pretrvávajúcich bolestí hlavy nemajú jasno, terapeuti tradičnej čínskej medicíny vedia, že existuje dvanásť druhov bolestí hlavy z rôznych presne špecifikovaných príčin. Ak sa neodstráni pravá príčina, bolesti neustúpia. Dobrá diferenciálna diagnostika podľa tradičnej čínskej medicíny a správny výber akupunktúrnych bodov a bylinných receptov je nevyhnutný. Na klinike alternatívnej medicíny Terramedica musí klient najskôr prejsť dôkladnou diagnostikou. Terapeut určí druh a miesto existujúcich nerovnováh v organizme a zvolí individuálny postup, najvhodnejší práve pre vás.


Cesta k uzdraveniu

Prístup k liečeniu pretrvávajúcich bolestí hlavy vyžaduje akútnu a preventívnu terapiu. Akútne liečenie je zamerané na zastavenie bolesti hlavy, alebo zvrátenie bolesti, ktorá už začala. Vtedy úspešne pomáha akupunktúra. Keď klient trpí bolesťami hlavy krátko, stačí na odstránenie aj jedno, či dve sedenia. Pri pretrvávajúcich ťažkostiach treba na odstránenie problému počítať z dlhodobejšou terapiou. Preventívna liečba je zameraná na zníženie frekvencie a závažnosti záchvatov bolestí hlavy až do úplného vymiznutia. Dlhodobým riešením je liečba fytoterapiou a úpravou životného štýlu. Po určitej dobe podávania odvarov z bylinných zmesí sa organizmus začne vracať do svojej stratenej normy. Spočiatku práve pomocou bylín, ktoré ho k tomu nútia. Postupom času sa však dávka bylín pozvoľna znižuje a kontroluje sa, aby sa udržala „úroveň“ zlepšeného zdravia. Cieľom fytoterapie je, aby sa jedného dňa byliny vysadili úplne a človek ostal naďalej zdravý. Nejde teda o celoživotnú substitúciu, ale o výučbu organizmu. Za pripomenutie stojí, že klinika alternatívnej medicíny Teramedica má svoju vlastnú bylinkáreň, kde terapeutom predpísanú bylinnú zmes namiešajú a pripravia odvar. Užívanie odvaru je veľmi jednoduché, bylinkáreň vám dokonca zabalí jednotlivé denné dávky.


Akupunktúra. Bolí to?

Ihličky sú naozaj natoľko tenké, že klient cíti len samotné prepichnutie pokožky, manipulácia vo vnútri je už bezbolestná. Všeobecne sa dá povedať, že ľudia, ktorí trpia prázdnotou alebo vyčerpanosťou, aplikáciu ihličiek nepociťujú ako bolestivú. Tí, ktorí majú syndróm plnosti, nahromadenie horúčosti, blokádu Čchi alebo krvi, pociťujú pri aplikácii ihly väčšiu bolesť alebo skôr niečo ako pocit tlaku. Číňania akupunktúru nepovažujú za bolestivú v pravom slova zmysle a na daný pocit pri vpichu akupunktúrnej ihly majú špeciálny výraz. Pri aplikácii ihly dokonca vyžadujú silnú manipuláciu, aby klienti pichanie cítili a efekt bol zaručený.


Etikoterapia

Jednou z častých príčin pretrvávajúcich bolestí hlavy býva, podľa tradičnej čínskej medicíny, blokáda energie pečene, ktorá sa premení na vnútornú horúčavu a stúpa do hlavy. Túto blokádu si  ľudia spôsobujú často sami –
silnými alebo opakovanými emóciami. Ako si s nimi poradiť, sa klienti môžu naučiť pomocou etikoterapie. Metóda veľmi dobre dopĺňa iné liečebné metódy, ale uplatní sa aj samostatne. Etikoterapeutka kliniky alternatívnej medicíny Terramedica Beáta Hlohovská vedie klientov k tomu, aby urobili samostatné rozhodnutia o zmene postojov, zvykov a vzťahov smerom k pravde, otvorenosti a rovnocennosti. Je, samozrejme, na klientoch, či si ponechajú staré zvyky, alebo sa rozhodnú, že s nimi zabojujú. Často pochopia, že je to oveľa dôstojnejšie, že sa môžu poučiť z vlastných chýb a uzdraviť sa. 


Ďalšie možnosti

Máte skúsenosť, že záchvat bolestí hlavy vyvolala určitá potravina alebo kombinácia nejakých potravín? Podrobne otestovať potravinové intolerancie, umožňuje  prístroj poslednej generácie BICOM OPTIMA. Biorezonančným meraním sa na klinike alternatívnej medicíny Terramedica zisťuje, okrem potravinových intolerancií, aj funkčnosť orgánov, prítomnosť akútneho zápalu, či degeneratívneho procesu v orgáne, prítomnosť baktérií, vírusov, plesní, alergických a toxických látok v tele. Po absolvovaní diagnostiky máte možnosť zo svojho jedálnička vynechať potraviny, ktoré váš organizmus netoleruje alebo absolvovať terapiu. Súčasťou biorezonančnej terapie na prístroji BICOM OPTIMA bude aj desenzibilizácia zistených potravinových intolerancií. Počet sedení záleží na stave a reakciách organizmu. Svoje možnosti pri liečbe bolestí hlavy ponúka aj homeopatia, ktorá vníma človeka ako celok a vychádza z faktu, že myseľ je úzko prepojená s fyzickými orgánmi. Dobre vybraný homeopatický liek vám umožní nielen zbaviť sa bolestí hlavy, ale dokáže liečiť myseľ aj telo. Stimuluje vlastné uzdravujúce sily organizmu a je najlepšou prevenciou proti chorobám.


Účinok všetkých spomínaných alternatívnych terapií podporia masážne techniky ako shiatsu, tuina, abhyanga, indická protistresová masáž hlavy, reflexná masáž chodidiel a ďalšie, ktoré nájdete pod jednou strechou kliniky alternatívnej medicíny Terramedica.