Jarná očista tela bylinkami
Odvšadiaľ počúvame, že ide jar a treba sa detoxikovať. Odporúčajú nám rôzne pôsty, hladovky a iné očisty, aby naše telo počas zvyšku roka lepšie fungovalo. Jasné. Súhlasíme. Ak sa na to niekto dá, prajeme mu veľa pevnej vôle a držíme päste, nech vydrží. Ale... možno sa nám do niečoho príliš drastického nechce. Radšej by sme sa ešte schúlili pod perinu a pozreli si obľúbený film, či prečítali dobrú knižku. A tak nám napadlo posunúť vám pár skvelých nápadov ako si spraviť jarný detox trochu inak – príjemnejšie :)
Masáže
Hmmm, detox cez masáž, tak to beriem! Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že toxíny sa vyplavujú pri každej masáži, pretože sa rozhýbu svaly, kĺby, šľahy, miazga a krv. Všetko sa to krásne rozpohybuje a v tele sa pohnú staré usadeniny, stagnácie a blokády. No najviac odporúčame medovú detoxikačnú masáž, ručnú lymfodrenážnu a bankovanie, ktoré vedia telo dokonale prečistiť. Keď len vyslovíte spojenie medová masáž, hneď jemne v nose zacítite lahodnú vôňu a v ústach sladkú chuť medu. Pri tejto masáži sa nanáša vrstva kvalitného medu, najlepšie priamo od včelára, na celú plochu chrbta. Masér pomocou špeciálnych hmatov vyťahuje z tela toxíny z nesprávnej stravy, liekov či prostredia. Sami na konci vidíte v akom stave med z vašej pokožky odchádza a koľko škodlivín do seba nabral. Po masáži je nutná sprcha a hneď cítite, že máte krásne vyhladenú kožu. Lymfodrenáž je naozaj kvalitnejšia tá ručná, pretože sa terapeut môže konkrétnejšie zamerať na problematické partie. Lymfa, alebo aj miazga, je očistným systémom nášho tela. V skratke môžeme povedať, že zbiera všetky baktérie, vírusy a iné drobné častice z tela, prečistí ich v uzlinách a odtiaľ sa čistá lymfa vlieva do krvi. Ak je v lymfe priveľa škodlivín a uzliny nie sú pravidelne prečistené, vyprázdnené, môžu opuchnúť a vytvárať na tele rôzne hrčky. Táto masáž výrazne detoxikuje a posilňuje imunitný systém. A ak ste na nej už niekedy boli tak viete, že je aj neuveriteľne príjemná. Bankovanie pochádza zo starej Číny, kde ho používali na liečebné účely. Vie z tela za pomoci baniek a ohňa vytiahnuť škodlivé látky cez otvorené póry. Pracuje sa najmä na úrovni akupresúrnych bodov a dráh kdekoľvek na tele podľa toho, ktorú časť treba uzdraviť (zamrznuté rameno, ochrnutie tváre, bodavé bolesti pod rebrami, opuchy, prechladnutie atď.). Zároveň však vzniká v banke podtlak, ktorý vynikajúco rozmasíruje stuhnuté svaly a šľachy.
Kúpele
Óoo, áno. Väčšina si pod týmto pojmom predstaví niečo príjemné, relaxačné a uvoľňujúce. A čo tak spojiť dva v jedno a dopriať si oddychové kúpele spojené s detoxikáciou tela. A nemusíte kvôli tomu kupovať drahý pobyt v niektorých Tepliciach. U nás doma to prebieha napríklad takto. Keď je ešte vonku stále chladno, aj keď kalendár už hlási jar, a naše deťúrence prídu domov premrznuté z ihriska, často počujeme: „Mamíííí, sprav nám lavórik... prosím...“. Spravia na mňa psie oči a tvária sa, že im je ešte viac zima ako v skutočnosti. No ťažko im odolať. A hlavne sa k nim potom tiež pridám :) Do vriacej vody nasypem rôzne bylinky napr. rumanček, levanduľu, nechtík, nechám aj štvrťhodinku lúhovať, nech je vývar silnejší a precedím do veľkého lavórika (ktorý inak používam na bielizeň). Potom pridám ešte viac vody, aby bola príjemná na dotyk a občas prisypem aj morskú soľ. Potom už stačí len vyhrnúť nohavice a ponoriť studené nôžky do kúpeľa. Zabijeme tak nielen dve, ale viacero múch jednou ranou, lebo takýto úžasný kúpeľ nôh nás všetkých výborne zrelaxuje po náročnom dni, prehreje až do špiku kostí, vyplaví cez spodné plôšky nôh rôzne toxíny a ešte aj doplní minerály z byliniek. Takto isto môžeme spraviť kúpeľ rúk. Do vody dáme hlavne prasličku roľnú, prípadne púpavu či rozmarín. Aj tieto bylinky dokážu z tela vytiahnuť prebytočné škodliviny. Kúpele rúk odporúčame hlavne vtedy, ak máte zamestnanie, kde pracujete s rôznymi chemikáliami. A boli by ste prekvapení, že s nimi prídete do styku aj pri bežných povolaniach napr. keramikári (glazovanie), opravári (rôzne olej, mazadlá), záhradníci (postreky, hnojivá), kozmetička (ak vyslovene nepracuje s bio kozmetikou – parabény, toluén, konzervanty), kaderníčka (farby na vlasy), atď. A prečo máčať len nohy a ruky? Pokojne si môžeme spraviť kúpeľ celého tela. Tu je vhodné použiť dubovú kôru, lopúchové listy, žihľavu alebo tie voňavejšie, ktoré sme už spomínali. Všetky sa používajú na zápaly, odstraňovanie všakovakých baktérii a proti nadmernému poteniu. Ak máte vyslovene nejaký problém na pokožke ideálne je použiť tymián, repík, proskurník, zemedym, listy orešáku a zelený čaj. Čistec je zasa dobrý na prečistenie energo-informačnej sféry nášho tela, obalu okolo nás.
Obklady
Už sú trošku náročnejšie na prípravu, no často stoja za to. Mierne si zohrejte napríklad ricínový alebo horčicový olej v smaltovanom hrnčeku, vylejte ho na bavlnenú handričku a pravidelne počas celého jarného pôstu prikladajte na oblasť pečene a jej párového orgánu žlčníka. Budete prekvapení aké veci sa budú diať. Oba oleje prispievajú k správnemu fungovaniu týchto dvoch orgánov. Riešia všetky poruchy tráviaceho traktu a ak ich nechcete užívať vnútorne, tak vonkajšie obklady vrelo odporúčame. Tiež je to forma oddychovej detoxikácie, pretože počas obkladu je dôležité ticho ležať a odpočívať. Obkladať si môžete aj boľavé kĺby, kolená alebo kríže. Na tie použite napríklad za studena lisovaný olivový olej, v ktorom ste lúhovali jarné borovicové výhonky alebo ľubovník bodkovaný. Na obklady sa hodí aj múka z konopy siatej. Pridajte do nej teplú vodu a vymiešajte na hustú kašu. Tou si potom počas 10 dní obkladajte boľavé miesto. Konopa siata je bohatá na množstvo vitamínov, minerálov a nezanedbateľné množstvo dobre vyvážených mastných kyselín omega 3 a 6, ktoré vám preniknú cez pokožku, premastia a poliečia čo treba.
Tinktúry
Ak sa vyslovene nechystáte robiť nejaké drsnejšie typy jarných kúr, no cítite, že telo potrebuje prečistiť, siahnite po silných bylinných tinktúrach a iných macerátoch. Na trhu ich je teraz neúrekom – v bio obchodoch, v prírodných, alebo aj v klasických lekárňach. V ponuke sú tinktúry z celých bylín, gemmoterapia z púčikov kvetov rastlín a stromov alebo apiterapia z včelích produktov. A koniec-koncov nejakú si môžete vyrobiť aj sami. Ak chodíte radi na turistiku, do lesa na huby, alebo s deťmi len tak na lúku, tak vám určite nejaká liečivá bylinka brnkne do nosa. Keď nazbierate plný pohár, jednoducho ho zalejte 50% alkoholom a lúhujte cca 2 mesiace. Potom preceďte cez papierový filter a môžete užívať. Prečistíte sa, podporíte obranyschopnosť a ešte budete mať aj radosť, že ste si tinktúru vyrobili sami. Keďže začína jar, je dobré začať pečeňou a žlčníkom – tu použite tinktúru z lastovičníka, ktorá výborne čistí a zároveň lieči oba tieto orgány. V lete je obdobie srdca a tenkého čreva. Tu môžete zvoliť srdcovník obyčajný alebo kvet hlohu obyčajného. Tinktúru je dobré spraviť aj z plodov, ktoré sa zbierajú na jeseň. Obe hlohové tinktúry môžete zmiešať a máte fantastický liek na srdiečko. Niektoré alkoholové výluhy zvyšujú potenciu danej rastlinky a ich účinok je silnejší, ako keď len popíjame čaj. U srdcovníka je to však naopak. V alkohole sa zmierni jeho účinok, no pre srdce je postupné a jemné pôsobenie vhodnejšie. Počas babieho leta najviac pracuje žalúdok, slezina a pankreas. Tie podporíme tinktúrou z horca alebo puškvorca. Ich horkastá chuť im urobí dobre – odstráni nerovnováhu a dodá novú silu. Na jeseň graduje energia pľúc a hrubého čreva. Na tie môžeme použiť tinktúru z pľúcnika na prečistenie dýchania a slizníc a proti zápalom, alebo yuccu na celkovú očistu čriev. V zime kraľujú obličky a močový trakt. Tu môžeme použiť aj neobyčajne obyčajný urologický čaj z 9 bylín a z tinktúr najmä borievkovú alebo z kotvičníka zemného.
Oleje
Máme na mysli za studena lisované oleje a esenciálne oleje. Olej z čiernej rasce má úžasné čistiace a antiparazitické účinky. Pôsobí proti rôznym baktériám, vírusom, parazitom a vyplavuje ich von z tela. Olej z pestreca mariánskeho je tiež veľmi účinný detox, najmä pečene a žlčníka. Olej z hlohu zasa výborne čistí cievy a krvné kapiláry. Konopný prečistí aj pokožku, pretože čo je vnútri, to sa zrkadlí aj navonok. Ak máme zanesené trávenie toxínmi z jedla, nápojov, drog, cigariet alebo alkoholu, ukáže sa nám to aj na pokožke. Šípkový olej detoxikuje cievy a žily, podporuje krvotvorbu, používa sa na strie, popraskané žilky, modriny, vrásky vnútorne aj kozmeticky. U esenciálnych olejov treba dávať pozor na to, či sa môžu užívať aj vnútorne. Tu platí, že ak niečo nemôžeme zjesť, nie je vhodné dávať to ani na pokožku alebo vdychovať. Najsilnejšie detoxikačné olej sú oreganový, grepový, klinčekový, koriandrový. Pozor, sú tak silné, že ich treba riediť s jemnejšími olejmi napr. olivovým alebo mandľovým, aby vám nespálili kožu, prípadne sliznice, ak ich chcete užívať vnútorne. Všetky pôsobia proti baktériám, vírusom, plesniam a iným škodlivinám v tele. Môžete ich užívať vnútorne po kvapkách, alebo natierať na reflexné plôšky rúk a nôh alebo na akupresúrne body na tele.
Bylinné čaje
Na jar treba hlavne tieto – slamiha piesočná, palina, pestrec mariánsky, púpava a žihľava. Všetky tieto bylinky čistia pečeň a žlčník. A prečo vlastne musíme stále čistiť tú pečeň? Je to náš najdôležitejší očistný orgán. Detoxikuje naše telo od všetkých toxínov, jedov a škodlivín z potravín, nápojov a životného prostredia. Čistí krv, tvorí žlč, červené krvinky a hemoglobín. Skladuje výživné látky a energiu a podľa potreby ich uvoľňuje do tela. Podieľa sa na metabolizme tukov, cukrov a bielkovín. Robí toho naozaj veľa, tak aspoň na jar, ktorá je jej ročným obdobím by sme jej mohli pomôcť a uľaviť. Žihľavu a púpavu môžeme použiť aj vo forme jedla napr. do šalátu, ako falošný špenát alebo nasekané vmiešame do cesta na halušky. Zo slamihy a paliny si spravme denne aspoň jednu šálku čaju a pomaly počas dňa popíjajme. Môžeme jemne osladiť medom. Semienka z pestreca zomeľme najemno na kávovom mlynčeku a ráno užívajme jednu čajovú lyžičku nalačno. Keď už sme spomenuli šaláty, počas leta konzumujme portulaku poľnú, ktorá rastie na každej záhradke. Je to burina, no aj vynikajúca liečivá bylinka. Má mierne kyselkavú chuť, zlepšuje trávenie, prospieva pečeni. Môžeme si ju pridávať do šalátov, alebo uvariť polievku. Takisto sa dá použiť viacero záhradných alebo lúčnych kvietkov, ktoré rastú okolo nás už od jari – sedmokráska, púpava, fialka voňavá.
Detoxikačné prípravky
Už keby ste vôbec nestíhali venovať sa sami sebe a dopriať si pár voľných dní na prečistenie tela, tak detoxikačné prípravky sú vždy poruke. Chlorela – sladkovodná riasa výborne odstraňuje z tela toxíny, rôzne usadeniny a jedy. Okrem toho dodá veľa výživy vo forme minerálnych látok, podieľa sa a tvorbe krvi a dodáva energiu. Ak kupujete zelený jačmeň pozrite z čoho je vyrobený. Najkvalitnejší je čistý prášok zo šťavy mladého jačmeňa. Čistí organizmus až na úroveň buniek a zároveň regeneruje, podporuje samouzdravovacie procesy a dopĺňa životnú energiu. Ak nestíhate ísť do lesa na naše domáce huby, dajú sa kúpiť aj silnejšie verzie v práškovej forme alebo tabletách – reishi, shitake, hliva, uchovec bazový. Na detoxikácii je úžasné to, že nielen telo prečistí od rôznych škodlivín a usadenín, ale aj podporí imunitu. Po očiste sa vždy cítime lepšie, vitálnejšie, máme viac energie a sily. Akoby sme omladli :)
Borák lekársky Výborná detoxikačná bylinka, ktorá sa používa na prečistenie celej látkovej výmeny. Pomáha pri kožných ochoreniach, zápaloch močových ciest, reume, zápalom a vredom v tráviacom trakte. Je vynikajúca aj v akútnych štádiách chrípky a rôznych zápalov. Urobte si s ňou jarnú očistnú kúru. V lekárni kúpite sušenú zmes vňate s kvetom. Počas pôstnych týždňov si z neho varte čaj a počas dňa popíjajte. Do pol litra vody nasypte 1 polievkovú lyžicu čajovej zmesi a varte 10 minút. Preceďte a počas dňa popíjajte.
text_ Anka Kanovská