Ak máte diagnózu atopický ekzém už viete, že jednoduchá liečba, ktorá by ho vyliečila neexistuje. Nič také neponúka ani tradičná čínska medicína, pozná však spôsob ako stav pokožky dostať pod kontrolu a vo väčšine prípadoch aj spôsob, ako ju zahojiť na dlhé obdobie.
Dermatológovia považujú atopický ekzém za neinfekčné kožné zápalové ochorenie vznikajúce na základe vrodeného sklonu k imunologickým a kožným odchýlkam. Ochorenie má chronický charakter, striedajú sa obdobia pokoja s obdobiami vzplanutia zápalu pokožky. Liečba sa sústreďuje na udržiavanie pokožky emolienciami, špeciálnymi hydratujúcimi látkami vo forme mastí, krémov, mliek, gélov, produktov do kúpeľa alebo alternatív mydla. Pri vzplanutí ekzému sa na liečbu krátkodobo odporúčajú lokálne kortikosteroidy, ktoré zmenšia zápal, začervenanie a svrbenie pokožky. Ak nedôjde k úplnému odstráneniu symptómov v liečbe sa pokračuje lokálnym imunomodulátorom. Rieši sa tak len akútny stav a aj keď sa zápal vďaka kortikoidom zvyčajne upokojí, behom krátkeho času sa ekzém prejaví znovu. Zahojená pokožka postupne odumrie a bude nahradená novou – rovnako atopickou. Čo môžete spraviť aby sa nová pokožka dostala na povrch v lepšom stave, než v akom je dnes?
Pohľad z východu
Vznik a príčinu atopického ekzému vidí tradičná čínska medicína veľmi svojsky. Či už trpíte vlhkým mokvavým alebo suchým dráždivým prejavom, spôsobilo ho oslabenie okruhu sleziny alebo nedostatok krvi. Staráte sa o svoju pokožku len zvonku a ona potrebuje starostlivosť aj zvnútra. V dôsledku typickej životosprávy západného sveta je vnútorné prostredie tela prehriate podobne ako kotol s horúcou vodou. Pomocou ventilu, pokožky, musí prehriatie von v podobe akútnych kožných výsevov alebo síce slabších, zato takmer nepretržitých chronických problémov. Za hlavné príčiny atopického ekzému teda tradičná čínska medicína považuje stravu a stres. Terapeuti Kliniky alternativnej medicíny Terra Medica po dôkladnej diagnostike predpíšu klientovi fytoterapiu a odporučia zmenu životného štýlu.
Čo môžete spraviť sami
Začnite raňajkami, skutočne sa ich neoplatí vynechať. Obilninové kaše z pšena alebo kukuričnej krupice sú dobrým štartérom pre každý ľudský organizmus. S prídavkom varenej slzovky robíte pre stav svojej pokožky to najlepšie. Aby boli raňajky nielen zdravé, ale aj chutné, pridajte škoricu a dusené, či sušené ovocie.
Pravidelne si doprajte čerstvé, jednoduché jedlo pripravené zo sezónnych lokálnych potravín. Vyberajte predovšetkým z množstva odrôd zelenej zeleniny, strukovín, obilnín, sójových výrobkov, ale aj rýb s bielym mäsom, králikov a hydiny. Jedlo si užite v pokoji, jedzte pomaly v spoločnosti priateľov alebo rodiny tak často, ako dokážete.
Organizmus atopika najviac zaťažuje cukor, pražené, tučné a ostro korenené jedlá, výrobky z bielej pšeničnej múky, údeniny, konzervy, rýchle občerstvenie, kravské mlieko a výrobky z neho. Aj keď mlieko vynecháte, nemusíte sa obávať nedostatku vápnika, automaticky bude nahradený dostatočným množstvom vápnika zo zelenej zeleniny, strukovín, sezamu a maku.
Neodporúča sa piť čiernu kávu ani žiaden alkohol. Vždy zvyšuje, v prípade atopického ekzému už aj tak dosť vysoké vnútorné prehriatie. Z pohľadu tradičnej čínskej medicíny najmenej zahrieva pivo, nepasterizované, z tanku, potom víno a najviac tvrdý alkohol. Naopak ochladzuje zelený čaj. Popíjajte ho vlažný, tak najviac osoží atopickej pokožke.
DO PLOSKY
Slzovka
Ide o semená divokej trávy podobnej jačmeňu. Jej užívanie podľa tradičnej čínskej medicíny okrem iného posilňuje okruh sleziny a vylučuje z tela horúčosť.
Z hľadiska západnej medicíny má vysoký obsah najmä betakaroténu, vitamínu C, draslíku, kalcia, horčíku, železa, medi, mangánu, fosforu a zinku. Semená obsahujú asi 10 % vody, 52 % škrobu, približne 18 % bielkovín a 7 % tuku. Obsahujú tiež menší množstvo vitamínov skupiny B.
Chuť na sladké
Je prirodzené mať chuť na sladké a jesť prirodzene sladké potraviny, ako je tekvica hokaido, mrkva, sušené ovocie alebo pravá sójová omáčka. Presladené koláčiky, zmrzliny a malinovky sú však doslova palivom pre ekzematický výsev na pokožke. Cukor z pohľadu tradičnej čínskej medicíny škodí, a to v akejkoľvek podobe. Tmavý cukor, aj nerafinovaný, síce obsahuje viac minerálov a stopových prvkov, ale stále je to monosacharid, jednoduchý cukor. Snažte sa čo najviac znížiť množstvo používaných sladidiel. Jednoduché cukry sú nielen v rôznych cukrovinkách a priemyselne vyrábaných sladkostiach, ale aj v pečive, dochucovadlách a predovšetkým nápojoch. Naučte sa piť len nesladené nápoje, ako je voda, minerálka alebo čaj bez cukru. Je potrebné vyhnúť sa aj hroznovému a ovocnému cukru, teda aj medu, ovocným džúsom, a priveľkým dávkam ovocia. Odporúča sa požívať jačmenný slad v primeranom množstve. Aj kvalitné domáce sladkosti si však doprajte len ako občasné spestrenie jedálnička.
Zmena stravovacích návykov nemá byť násilná. Napriek tomu, že tradičná čínska medicína prikladá veľkú dôležitosť strave, nikdy nepoužíva radikálne zákazy a príkazy. Dôležité stále je, aby sa človek cítil spokojný, len tak zmena životného štýlu prinesie postupné zlepšenie stavu pokožky, celkového zdravia a vitality.