Čo sú to tradičné Feng Shui doplnky? Na čo slúžia a ako sa správne používajú? Mnohé z nich ste už určite videli, alebo ich máte doma, no možno ste nevedeli, že to nie sú len obyčajné dizajnové predmety... Majú svoj symbolický význam a je dôležité vedieť, kam ich treba umiestniť, aby najlepšie plnili svoju funkciu. Využite ich potenciál naplno a aktivujte energiu v jednotlivých životných oblastiach.

Soška Budhu

Dnes zdobí množstvo interiérov. Nájdete ju takmer v každom masážnom salóne, na joge, v čajovniach, v záhradách... Jej horšiu či lepšiu kópiu si môžete kúpiť vo väčšine nábytkových obchodov. Budha je jednoducho trendy a jeho obraz začína byť sprofanovaný. Preto by sme s týmto doplnkom mali narábať naozaj citlivo a vyberať si takú jeho verziu, ktorá nie len pásovou výrobou z fabriky, ale originálnym dielom s umeleckou hodnotou. Soška Budhu symbolizuje pokoj, mier, hlboké duchovné poznanie a harmóniu. Upokojuje atmosféru v priestore a navodzuje ideálny stav pre zamyslenie, hĺbanie, či meditáciu. Preto sa najlepšie hodí do severovýchodného sektoru, ktorý sa spája s naším duchovným rozvojom.

Bambus

Mimoriadne odolná drevina, ktorá rýchlo rastie, symbolizuje silu, expanziu a pohyb. Energia bambusu dokáže dokáže aktivovať oblasti so stagnáciou. Vhodne ju môžete umiestniť práve do sektoru, ktorý predstavuje slabšie prosperujúcu oblasť vášho života – či už sú to vzťahy, kariéra, hojnosť, zdravie, či sláva... Ideálne sa hodí na tie svetové strany, ktoré ladia s energiou dreva, čo je východ (zdravie), juhovýchod (hojnosť) a juh (sláva).

Milenci

Soška milencov podporuje harmóniu vo vzťahu a symbolizuje prepojenie partnerov na duševnej, citovej i fyzickej úrovni. Dobre sa hodí do spálne, ale aj do oblasti juhozápadu, ktorý reprezentuje naše vzťahy. Partnerský život môžete podporiť aj inými symbolmi – srdiečkami, sviečkami, ale aj obrazom dvojice, ktorý nemusí predstavovať len ľudí, ale napríklad aj vtáky, či kvety. Dôležité je, aby ste do oblasti vzťahov umiestňovali predmety v párnom počte, ideálne vo dvojici.

Interiérové rastliny

Kvety sú živá energia, preto by v našich príbytkoch nemali chýbať. Rastliny s kvetmi alebo s plodmi podporujú hojnosť, preto sa najlepšie hodia na juhovýchod do sektoru peňazí. Dobre však fungujú aj v oblasti zdravia (východ), alebo slávy (juhovýchod). Efektným variantom sú aj čerstvé kvety vo váze, ktoré nielen pekne vyzerajú, ale aj voňajú a vytvárajú pocit jedinečnej atmosféry, estetiky a pohody.

Zvonkohra

Vo východných krajinách zdobí zvonkohra vstupy do priestoru práve preto, aby sa aktivovala prichádzajúca energia. Zvuk dokáže rozhýbať energiu a čistiť priestor. Zvonkohru si vyberáme intuitívne podľa čistoty zvuku a tónov, ktoré vydáva. Môžeme ju umiestniť do vstupu tak, aby sa rozozvučala s každým otvorením dverí. Drevená zvonkohra sa hodí viac na východ, juhovýchod a juh, kovová viac na sever, západ a severozápad.

Tibetská spievajúca miska

Podobne ako zvonkohra, aj tibetská miska dokáže aktivovať jednotlivé oblasti života svojím zvukom. Kov sa ideálne hodí na sever, kde podporuje kariéru a životnú cestu, ale do oblasti západu (deti, plány do budúcnosti) a severozápadu (nápomocní priatelia, cestovanie). Dobré je, ak nenecháte tibetskú misku len tak stáť, ale občas na ňu naozaj zahráte. Môžete sa s ňou prejsť po celom byte a nechať ju zaznieť v priestore, ktorý sa bude prirodzene energeticky čistiť jej unikátnym zvukom.

Dizajnové kamienky

Kamene symbolizujú pevnosť a reprezentujú element zeme. Hodia sa na severovýchod (duchovný rozvoj), juhozápad (vzťahy), ale aj na západ a severozápad. Prirodzene stabilizujú priestor a prinášajú pocit istoty, pokoja a pevnej pôdy pod nohami. Vizuálne sú ideálne aj na meditáciu, alebo na hru s podvedomím. Z kamienkov môžeme vytvárať rôzne obrazce, ukladať ich na seba, alebo ich len tak držať v rukách a prijímať ich energiu. Dobrou meditačnou pomôckou je aj malá zenová záhradka. Inou kapitolou sú vzácne kamene – polodrahokamy, ktoré majú špeciálnu vibráciu a liečivú silu, ktorú môžeme využiť aj v oblasti zdravia na východe. Tým, že súčasne predstavujú symbol bohatstva, hodia sa aj na juhovýchod do sektoru hojnosti.

Čínske mince

Čínske mince bývajú zviazané červenou šnúrkou a obsahujú v sebe symboly hojnosti, šťastia, úspechu a prosperity. Používajú sa na ochranu a tiež ako prostriedok na pritiahnutie blahobytu. Môžete ich zavesiť na kľučku vchodových dverí, alebo umiestniť na pracovný stôl, prípadne do oblasti juhovýchodu na podporu peňazí. Tiež ich môžete nosiť v peňaženke pre šťastie. Ich použitie je veľmi univerzálne. Je to jednoduchý a účinný prostriedok Feng Shui pre podporu základných kvalít života. Veď kto by nepotreboval hojnosť a šťastie?

Akvárium a fontána

Voda je veľmi silnou energiou v priestore, preto by sa mala umiestňovať len do sektorov, ktoré sú s ňou kompatibilné – a to je juhovýchod (hojnosť), východ (zdravie) a sever (životná cesta, kariéra). Týka sa to elementu vody všeobecne, čiže toto pravidlo platí zvlášť pre kúpeľňu, kde je vody najviac. Nevhodne umiestnená aktívna voda dokáže narobiť problémy v tej oblasti života, ktorá zodpovedá danej svetovej strane. Ak teda máme kúpeľňu umiestnenú inde, ako na juhovýchode, východe a severe, mali by sme tu vodný prvok stabilizovať cez prvky zeme (keramika, kamene) a vyvažovať elementom dreva (izbové rastliny, doplnky z dreva, nábytok). Voda však dokáže intenzívne pracovať aj pre náš prospech a vyživiť priestor tam, kde je umiestnená správne. Aj akvárium aj fontána reprezentujú pohyb a dynamiku. Ak ich umiestnime na vhodné svetové strany, využijeme silu vody pozitívne a podporíme kľúčové oblasti života ako zdravie, bohatstvo a kariéru.

Sviečky a vonné tyčinky

Oheň a voda sú základné energie, ktoré by v našom priestore nemali chýbať a mali by byť v rovnováhe. Voda je prirodzenou súčasťou našich domovov, ale ako je to s ohňom? Máme krb? Varíme na plyne a ohni, alebo na elektrickej platni? Ak nemáme jedno ani druhé, nezostáva nám nič iné, ako oheň aktivovať v priestore aspoň symbolicky cez sviečky a vonné tyčinky. Predovšetkým v oblasti severovýchodu (duchovný rozvoj) a juhozápadu (vzťahy) má oheň nezastupiteľné miesto, pretože podporuje energiu zeme. Hodí sa aj na juh do oblasti slávy, ktorá patrí elementu ohňa. Oheň prirodzene čistí priestor od negatívnej energie. Pri vonných tyčinkách sa proces čistenia a premeny energie obohacuje navyše o účinky esenciálnych olejov. Dobre urobíme, ak budeme zapaľovať sviečky či vonné tyčinky vždy zhruba v rovnakom čase. Jemnohmotné energie sa tak naučia poriadku a náš priestor bude energeticky čistý. Čajové sviečky nám pokojne môžu horieť v spálni aj počas spánku, či už v svietnikoch alebo v soľných lampách, ktoré majú aj pozitívny zdravotný efekt. Tiež je užitočné vyčistiť priestor ohňom po rôznych životných zmenách, živej výmene názorov s partnerom či s deťmi, alebo aj po obyčajnom upratovaní – či už v priestore, alebo v sebe samých :) text_ Freya