Každodenný zhon, stresové a sedavé zamestnanie, či silové výkonnostné športy môžu v ženskom tele vyvolať rôzne negatívne prejavy. Často je to nedostatočné prekrvenie a uvoľnenie ženských orgánov, a tým i potlačenie prúdenia energie v nich. Mnohé z nás navyše rozmýšľajú nad niekoľkými vecami naraz a takmer nonstop. Preto je tiež dôležité pracovať,okrem tela, i s našou mysľou. Doprajme si čas pre seba. Čas na to, aby sme boli dokonalo ženské. Uvoľnime svoju myseľ, telo a vychutnajme si opäť krásny pocit byť tu a teraz.
Úvodné naladenie tela a mysle
Nájdite si miesto kde sa cítite dobre. Príjemne sa posaďte, alebo si ľahnite. Venujte chvíľu pozornosti len dychu. Precíťte jeho prúdenie v tele. Pozorujte, kde v tele cítite nádych a kde výdych. Ak sa objaví myšlienka skúste ju dlhým výdychom nechať rozplynúť. Pokračujte pozorovaním napätia v tele a rovnako dlhým výdychom uvoľňujte miesta, kde napätie cítite. Presmerujte dych do oblasti brucha, bokov a krížov. Nádychom naplňte celú brušnú dutinu a predstavte si akoby všetky orgány dostali väčší priestor. Pri dlhom výdychu precíťte úplné uvoľnenie v tejto oblasti. V bruchu je centrum, kde sa na orgány ukladá stres. Ak navyše brucho často kvôli vzhľadu sťahujeme, naše orgány trpia nedostatkom kyslíka, slabým prekrvením a aktivitou. Preto je dýchanie brušné dýchanie mimoriadne dôležité. Po niekoľkých minútach nechajte dych rásť aj do celého hrudníka, pod rebrá až k lopatkám. Vychutnajte si okysličenie vrchnej časti tela a jej otvorenie. V hrudníku si držíme veľa emócií. Ak práve zažívate emočné obdobie skúste precítiť tento dych ako očistu.
Ponorenie sa do svojho vnútra
Ostaňte v príjemnej polohe a presmerujte myseľ na svaly panvového dna. Predstavte si akoby ste pomocou týchto svalov chceli niečo jemne nasať do vnútra a vnímajte akoby energia putovala pomaly vyššie po chrbtici a po bruchu smerom k pupku. Správne stiahnutie svalov panvového dna cítiť ako malé zdvihnutie panvy dovnútra tela a stiahnutie svalov okolo vagíny a konečníka. Nemajú sa pritom hýbať žiadne iné časti tela, napríklad zadok či vnútorná časť stehien. Nezadržiavajte dych, len s nádychom svaly jemne vtiahnite a s výdychom uvoľňujte. Trénovať vnímanie a vťahovanie malých svalov okolo panvového dna je dôležité pre ženy vo všetkých obdobiach života. Zabezpečujú stabilitu tela, podporujú všetky orgány zospodu, pomáhajú pri otehotnení, počas tehotenstva, pôrodu, či po ňom, sú prevenciou proti únikom moču a podporujú sexuálnu aktivitu.
Masáž zvnútra
Ľahnite si na chrbát, pravé koleno pokrčte a s výdychom pritiahnite k hrudníku. Intenzívne dýchajte spodným bránicovým dychom. Na zintenzívnenie pritiahnite aj čelo ku kolenu. Po niekoľkých dychoch vymeňte nohy. Vnímajte ako sa dychom masíruje oblasť brucha a krížov.
POZÍCIA LUK
Ľahnite si na brucho, pokrčte nohy v kolenách a chyťte sa okolo členkov. Kolená sa snažte držať bližšie k sebe. Pomaly zdvihnite stehná, hlavu a hrudník do výšky a snažte sa vystrieť nohy a ruky. Čo najviac sa snažte dýchať a tým čo najviac dopriať masáž brušnej dutine. Zlepší sa činnosť orgánov i trávenia. Otvorí sa hrudník a okysličí sa.
Uvoľnenie zvnútra
ZOVRETÝ MOSTÍK
V ľahu na chrbte pokrčte obe kolená a chodidlá presuňte čo najbližšie k sedacím svalom. Rukami obchyťte členky a s nádychom postupne zdvíhajte panvu a hrudník smerom hore. Dychom otvárate celý hrudník a odľahčíte brušnú dutinu a orgány v nej. S výdychom ukladajte celú chrbticu postupne dolu stavec po stavci.
Záverečné upokojenie
V sede na pätách si dajte ruky za chrbát a ľavou rukou obchyťte pravé zápästie. S nádychom vystrite chrbát a s výdychom ukladajte čelo smerom ku podložke pričom stále seďte na pätách. Ruky potom môžete uvoľniť vedľa tela na zem. Zatvorte oči, úplne sa uvoľnite a nechajte dych voľne plynúť. Len vnímajte ako cítite v tele dych, pozorujte kde začína a kde končí nádych a výdych. Snažte sa ho neriadiť len si vychutnať uvoľnenie a účinky cvičenia a relaxácie. Aj táto pozícia pôsobí na orgány v brušnej dutine a napráva ich polohu. Zároveň uvoľňuje bedrovú oblasť. Vedie k upokojeniu a sústredeniu ubehaných myšlienok a tým pôsobí i na myseľ a dušu.
text_ Katarína Kurillová