Chudnutie – večne aktuálna téma, ktorou sa zaoberá snáď každá druhá žena a nejeden muž, tak často popisovaná na stránkach ženských magazínov, ktoré prinášajú tisíce „zaručených“ tipov na to, ako sa zbaviť nadbytočných kíl: potraviny, z ktorých určite schudnete, bezsacharidová diéta, proteínová diéta, ovocná diéta, ryžová diéta, zázračné výživové doplnky, ktoré pohlcujú tuk, a iné vraj účinné metódy na chudnutie. Ruku na srdce – koľko z nich ste už vyskúšali a efekt bol buď nulový, alebo sa vám zhodené kilá veľmi rýchlo objavili opäť, keď ste sa vrátili k svojim pôvodným návykom? Alebo sa vám dokonca metabolizmus spomalil natoľko, že teraz už priberáte, ako sa hovorí, aj z vody... a k tomu sa pridružila celulitída a ešte zopár zdravotných problémov?

 

Redukčná diéta nie je cesta k harmónii

Úlohou väčšiny redukčných diét je redukcia tukového tkaniva. Pokiaľ dodržiavame takúto diétu po prvý či druhý krát, v relatívne mladom veku, môžeme pomocou nej dosiahnuť skutočne významný a rýchly úbytok hmotnosti, najmä ak príčinou našej nadváhy bola vysoko kalorická, nezdravá strava. Pri každom ďalšom pokuse bude však chudnutie čoraz ťažšie, pretože látková výmena a činnosť tráviacich orgánov sa drastickým znížením príjmu energie a živín výrazne spomalia. Samotné zbavenie sa tuku nevedie k obnoveniu správneho fungovania vnútorných orgánov, v skutočnosti sa teda takouto diétou nezbavíme príčiny nadváhy, ktorou je vždy určitý typ nerovnováhy v tele. Jedine silný organizmus si dokáže poradiť s nadváhou, preto pre dosiahnutie trvalých výsledkov nie je najdôležitejšie zbaviť sa rýchlo nahromadených kilogramov, ale posilnenie a obnovenie jeho telesnej rovnováhy - homeostázy.

 

Tradičná čínska medicína verzus klasická dietetika

Tradičná čínska medicína (TČM) využíva komplexný systém stravovania, ktorý má podporovať harmonické fungovanie organizmu. Najväčší rozdiel medzi klasickou dietetikou a pravidlami výživy podľa TČM spočíva v tom, že kým čínska medicína vidí v potrave energiu, moderná dietetika je založená na výpočte všetkých možných látok a zložiek, ktoré daný produkt obsahuje- množstvo kalórií, vitamínov, minerálov, tukov, bielkovín a sacharidov atď., pričom absolútne neberie do úvahy energetické a tepelné pôsobenie danej potraviny na organizmus. To, že dodáme telu všetky živiny podľa tabuliek, ešte neznamená, že ho skutočne zasýtime a vyživíme, že zabezpečíme, aby energia v tele prúdila lepšie, tráviaci trakt sa zohrial, vďaka čomu efektívnejšie zužitkuje prijaté živiny. V západných systémoch pravidiel výživy sa navyše často odporúčajú surové potraviny ako zdravé na základe argumentu, že tepelnou úpravou sa ničia niektoré vitamíny, enzýmy a iné dôležité látky. Toto tvrdenie je síce v niektorých prípadoch pravdivé, avšak podľa TČM strava založená predovšetkým na takýchto surových produktoch môže viesť k závažnému zachladeniu organizmu a následne k oslabeniu funkcií vnútorných orgánov, k hromadeniu vlhkosti a toxínov, čo prispieva nielen k nadváhe, ale aj k celkovému zhoršeniu zdravotného stavu.

 

Energetické pôsobenie potravín

Každá potravina má energiu, ktorá určitým spôsobom ovplyvňuje fungovanie nášho tela. Taoisti už dávno spozorovali, že niektoré potraviny silno zohrievajú a iné naopak ochladzujú organizmus, mnoho potravín má zas neutrálne pôsobenie. Každá jedna potravina má svoj význam, napríklad studené potraviny nás chránia pred horúčavami, osviežujúce zvlhčujú organizmus a podporujú krvotvorbu, neutrálne podporujú tvorbu životnej energie Čchi, teplé podporujú aktivitu organizmu a horúce ho silne zohrievajú v chladnom počasí. V dobre vyváženej strave by podľa TČM mali prevažovať neutrálne potraviny s prídavkom teplých a osviežujúcich. Naproti tomu by sme mali konzumovať veľmi málo studených a horúcich potravín a vždy prispôsobovať stravovanie aktuálnym poveternostným podmienkam a ročnému obdobiu.Ak budeme navyše konzumovať to, čo nám ponúka príroda v danom ročnom období, najlepšie využijeme energetické a tepelné pôsobenie potravín. Základom našej stravy by mali byť varené celozrnné obilniny, ktoré predstavujú najvyváženejšiu potravinu. Prevažovať by mali varené jedlá, nakoľko nadmerná konzumácia surovej stravy oslabuje tráviace orgány. Keď má náš organizmus nedostatok tepla, trávenie, látková výmena a vstrebávanie živín je pomalšie, v dôsledku čoho sa zvyšuje naša telesná hmotnosť, aj keď jeme málo, pretože náš oslabený organizmus nie je schopný spracovať to, čo prijímame.

 

Stravovanie podľa piatich elementov

Tradičná čínska medicína vníma človeka ako neoddeliteľnú súčasť prírody. Základným pojmom pre pochopenie pravidiel TČM je Tao – univerzálny vesmírny princíp, ktorý v sebe obsahuje všetko a ktorého prejavom je Jin a Jang, čiže dve protikladné sily, ktoré sa vzájomne podporujú a dopĺňajú. Teória piatich elementov predstavuje rozvinutie princípu Jin a Jang o ďalšie aspekty. Všetko, či už ročné obdobia, potraviny, chute, farby, vnútorné orgány, svetové strany či emócie môžeme priradiť k jednému z piatich elementov: drevu, ohňu, zemi, kovu alebo vode. Každý z týchto elementov má odlišné vlastnosti a pôsobenie na ľudský organizmus a každý z nich je rovnako dôležitý, tak isto ako je dôležitá ich vzájomná rovnováha. TČM odporúča pripravovanie jedál tak, aby obsahovali potraviny priradené k všetkým piatim elementom, ktorým zodpovedajú príslušné aj chute – kyslá (drevo), horká (oheň), sladká (zem), pikantná (kov) a slaná (voda). Takéto jedlá sú vyváženejšie a cítime po nich sýtosť a spokojnosť.Veľmi často jeme jedlá, ktoré obsahujú príliš veľa jedného prvku – napríklad príliš veľa slaných jedál (čipsy či údeniny), a takisto sladkostí. Slaná a sladká chuť sa vzájomne podmieňujú, preto čím viac jeme slaného, tým väčšiu máme chuť na sladké.

Slaná chuť

Je priradená k elementu vody, ktorý pôsobí zmäkčujúco, zároveň zvyšuje schopnosť sústredenia a ovplyvňuje základnú čakru, zodpovednú za pocit stabilizácie a bezpečia. V príliš veľkých množstvách však pôsobí príliš koncentrujúco, spôsobuje zadržiavanie tekutín v organizme a na duševnej úrovni spôsobuje skostnatenosť názorov a nepružnosť.

Sladká chuť

Je priradená k elementu Zeme a rozvádza energiu do všetkých smerov, podporuje tvorbu životnej energie Čchi, upokojuje a zvlhčuje organizmus a patrí k najvýživnejším elementom, čo však platí jedine o prirodzene sladkých potravinách ako sú varené celozrnné obilniny, varená zelenina či ovocie. Rafinovaný cukor má naopak ochladzujúcu energiu, vytvára nadmernú vlhkosť a pôsobí toxicky na organizmus.

Kyslá chuť

Patrí elementu dreva, pôsobí ochladzujúco a koncentruje energiu. Pri nadmernej konzumácii však oslabuje Čchi pečene, čo sa prejavuje nestrávenými zvyškami potravy v črevách, vnútorným chladom, poruchami vyprázdňovania, či ťažko liečiteľnou nadváhou.

Horká chuť

Reprezentuje element oheň, má ochladzujúci a vysušujúci účinok a pomáha odstraňovať nadbytočnú vlhkosť z organizmu. Pri nadmernej konzumácii však vedie k nedostatku telesných tekutín, oslabuje pľúca a vysušuje pokožku.

Pikantná chuť

Element kov zohrieva organizmus, rozptyľuje vlhkosť a stagáciu Čchi, podporuje vyprázdňovanie. V nadmernom množstve však vedie k prehriatiu orgánov, podráždeniu a zlosti. Pri priraďovaní potravín k jednotlivým elementom je potrebné pamätať na to, že nemusí byť rozhodujúca ich dominantná chuť, podstatná je celková charakteristika a pôsobenie danej potraviny. Napríklad k elementu dreva – kyslá chuť – nebudú patriť len vyslovene kyslé potraviny ako sú citróny či kyslé uhorky, ale aj napr. klíčky či zelená zelenina. K slanej chuti sa budú zase radiť aj také potraviny ako sú ryby či bravčové mäso, ale takisto aj vodné riasy či väčšina strukovín. Tabuľky s prehľadmi potravín podľa piatich elementov (dostupné napr. na internete) nám však pomôžu veľmi rýchlo získať prehľad v tom, kam zaradiť jednotlivé produkty.

 

Orgány zeme a nadváha

TČM vníma problém obezity a nadváhy v súvislosti s oslabenou alebo nesprávnou činnosťou orgánov elementu zeme, čiže sleziny/pankreasu a žalúdka, čo nie je prekvapujúce, nakoľko práve tieto orgány sú zodpovedné najmä za získavanie energie Čchi z potravy. Element má aj centrálne postavenie medzi ostatnými elementmi. Poruchy činnosti orgánov zeme teda následne ovplyvnia činnosť ostatných orgánov. Slezina zodpovedá za výživu, pevnosť a pružnosť tkanív. Oslabenie tohto orgánu môže spôsobovať aj taký rozšírený problém žien, akým je celulitída. Oslabená činnosť sleziny vedie zároveň k tvorbe nadmernej vlhkosti v tele, čo sa prejavuje okrem iného častými nádchami, zápalmi ucha a dýchacieho ústrojenstva, problémami s kožou a krvným obehom, pocitom ťažkého tela a apatiou ako aj opuchmi a nadváhou spôsobenou zadržiavaním vody v organizme. K oslabeniu orgánov zeme môžu viesť okrem iného také faktory ako nadmerná konzumácia sladkostí, studených nápojov, mliečnych výrobkov, bielej múky a pečiva, nadmerná konzumácia mrazených a surových potravín (vrátane tých zdravých – ovocia a zeleniny), konzumácia priemyselne spracovaných potravín plných konzervačných látok a iných chemických aditív, hladovanie a prejedanie sa a taktiež nedostatočné oblečenie počas chladného počasia, nedostatok pohybu či stres, preťaženie a myšlienky plné obáv a strachu.

 

Posilnenie orgánov elementu zeme

Posilnenie orgánov elementu zeme je absolútne kľúčové v prípade riešenia problému nadváhy. V prvom rade je potrebné odstrániť škodlivé návyky, ktoré vedú k poruchám ich činnosti: predovšetkým vyraďme z jedálnička umelé, priemyselne spracované potraviny (čipsy, chrumky, keksíky, majonézové šaláty a nátierky, údeniny, polotovary), mrazené jedlá, mliečne výrobky, cukor a sladkosti (vrátane ich zdravých náhrad, nakoľko podľa TČM príliš intenzívna sladká chuť podporuje vznik nadváhy). Chráňme sa pred chladom primeraným oblečením, dbajme na dostatok prirodzeného pohybu a snažme sa relaxovať a zmierňovať následky každodenného stresu. Orgány elementu zeme môžeme účinne posilniť pomocou vhodnej stravy, ktorá by mala byť zložená v prevažnej väčšine z teplého, vareného celozrnného obilia (pšeno, pohánka, ovos, jačmeň, kukurica, špalda či ryža) doplneného o dusenú, varenú či pečenú zeleninu a menšie množstvo tepelne upraveného ovocia. Veľmi prínosné sú vývary alebo polievky pripravené zo zeleniny a obilnín, ktoré zároveň účinne zohrejú telo a podporia činnosť tráviaceho systému. Počas procesu obnovy správnej funkcie orgánov zeme sa vyhnime surovej strave alebo ju konzumujme v minimálnom množstve - dokonca aj v lete. Strava by mala byť založená na tepelne upravených jedlách. Pre správne naštartovanie tráviaceho traktu sú mimoriadne dôležité najmä teplé raňajky – napríklad rôzne obilninové kaše ochutené malým množstvom sušeného alebo vareného/duseného/pečeného ovocia alebo zeleniny. Pokiaľ je to možné, uprednostnime produkty z ekologického poľnohospodárstva, neošetrené škodlivými chemickými pesticídmi a hnojivami. Vyhnime sa studeným nápojom a nahraďme ich teplými alebo vlažnými bylinnými čajmi alebo horúcou vodou, ktorú môžeme popíjať po malých dúškoch. Obmedzme príjem kávy a čierneho čaju a skúsme ich nahradiť (aspoň čiastočne) obilninovými kávami (melta, špaldová káva) prípadne zeleným čajom (ten však pôsobí ochladzujúco a v prípade oslabenia orgánov elementu zeme by sa nemal konzumovať v nadmernom množstve). Pre správnu činnosť orgánov zeme je dôležitý takisto pravidelný denný režim a rovnováha medzi aktivitou a odpočinkom, rovnako ako pravidelné stravovanie. Dbajme na rovnomerné odstupy medzi jednotlivými jedlami, na jedlo sa plne sústreďme a dôkladne prežúvajme každé sústo. Nejedzme neskoro večer (po 19-tej hodine) a neprejedajme sa - od stola by sme mali odchádzať s pocitom nasýtenia, ale nie preplneného žalúdka. Vďaka tomu uľahčíme prácu tráviacim orgánom, ktoré lepšie spracujú a vstrebajú živiny z potravy a premenia ich na životodarnú energiu.

 

Užitočné koreniny

Nezabudnime taktiež na koreniny, ktoré nielen zvýšia chuť našich jedál, ale aj ich stráviteľnosť. Mimoriadne prospešné pre činnosť tráviaceho traktu sú rôzne bylinky, ako napríklad majoránka, oregano, bazalka, tymian, ligurček, trebuľka, kôpor, bobkový list, petržlenová vňať a tiež mierne zohrievajúce koreniny ako sú koriander, kurkuma, nové korenie, anýz, klinčeky, rasca, badián či kardamón. S pikantnými koreninami ako napr. čili, čierne korenie či škorica je však potrebné zachádzať opatrne, nakoľko v priveľkých množstvách môžu spôsobovať nadmernú horúčosť v tele.

 

Typy nadváhy a riešenie šité na mieru

Každý z nás je jedinečný a platí to aj pre našu telesnú konštitúciu a typ nadváhy. Riešenia zdravotných problémov sú v TČM vždy šité na mieru daného jedinca, aj napriek tomu, že určité odporúčania sú viac-menej univerzálne a vo väčšine prípadov pomáhajú zachovať dobré zdravie a kondíciu. Ak sa rozhodneme liečiť nadváhu podľa princípov TČM, je veľmi vhodné vyhľadať pomoc špeciálneho terapeuta čínskej medicíny, ktorý nám pomôže identifikovať príčinu našich problémov s hmotnosťou a podporí liečbu stravou, ale aj inými metódami – ako sú napr. akupunktúra či fytoterapia. Do istej miery si však môžeme určiť typ nadváhy aj sami podľa určitých príznakov, na základe ktorých TČM rozlišuje dva základné typy tohto problému: nadváha typu chlad a nadváha typu horúčosť.

 

Nadváha typu horúčosť

Prejavuje sa častým pálením záhy a bolesťami žalúdka, pocitom hrče v hrdle, striedavo mäkkou a tvrdou stolicu. Človek je často napätý a podráždený a tuk sa mu ukladá najmä na bruchu. V takom prípade by sme sa mali vyhýbať nadmerne zohrievajúcim potravinám, ako sú pikantné koreniny, alkohol, káva, cesnak, dlho pečeným a grilovaným jedlám a mali by sme konzumovať ľahké, varené alebo dusené jedlá dochutené bylinkami.

 

Nadváha typu chlad

Prejavuje sa citlivosťou na chlad, pocitmi ťažoby, mäkkou stolicou so zvyškami nestrávenej potravy, sklonom k hnačkám a nadúvaniu, tvorbou opuchov a ukladaní tuku rovnomerne v oblasti bokov a stehien. V takom prípade je mimoriadne dôležité vyhýbať sa surovým a mrazeným potravinám a studeným nápojom a konzumovať výhradne teplé jedlá ochutené primeraným množstvom zohrievajúcich byliniek a korenín. Vďaka správnej diagnostike a primerane zvolenému postupu môžeme dosiahnuť nielen redukciu nadváhy, ale najmä obnovenie prirodzenej rovnováhy organizmu, vďaka čomu sa obnoví naše zdravie, vitalita a radosť zo života.

 

Nechudnite rýchlo, chudnite natrvalo!

Chudnutie podľa piatich elementov nepredstavuje ďalšiu zázračnú diétu, vďaka ktorej schudnete 7 kilogramov za týždeň. Nie je to rýchle chudnutie, je to však chudnutie trvalé, bez hladovania, ktoré so sebou prináša ďalšie benefity v podobe odstránenia zdravotných problémov, chronickej únavy a vyčerpania. Diéta podľa piatich elementov nie je náročná ani čo sa týka financií, ani prípravy jedál. Postačia jednoduché zmeny návykov a nákupného zoznamu. Nie je potrebné zháňať žiadne špeciálne, exotické potraviny – chutné a zdravé jedlá podľa tohto princípu stravovania vyčaríte z toho, čo bežne nakúpite. Stačí zapojiť trošku fantázie a chudnutie bude nielen efektívne, ale aj príjemné.

text_ Karolína Fajthová