Na jar a v lete máme väčšinou pocit, že život je v plnom prúde. Ak nám práve v lete chýba niečo, čo je pre nás veľmi podstatné, môžeme sa cítiť psychicky rozkolísaní a smutní. Nedostatok, osamelosť, či nesloboda, neladí s bujnosťou, intenzívnou slnečnou energiou a s relatívne väčším množstvo voľného času. Je to však možné zobrať aj z opačného konca: čokoľvek, čo nás vážne trápi, sa v lete dá ľahšie rozpustiť, dá sa od toho ľahšie rozptýliť.

 

Vytvorte si ideu

Pozrite sa na podstatu toho, čo momentálne chcete a nemáte (nemôžete, či nedokážete mať...). Vybavte si čo najživšie pocity, náladu, vône, odtieň energie, ktoré vo vás vyvolá čistá idea toho, čo by ste chceli mať. Pokúste sa túto ideu či obraz oddeliť od seba v tom zmysle, že vám to chýba, štve vás to a podobne. Predstavte si to jednoducho ako vo filme. A keď sa vám to aspoň trochu podarí, pripomeňte si, že to je váš film – vy ste ho vymysleli, vy ste napísali scenár, vy ste ho vytvorili. Tešte sa z tejto svojej tvorivosti! Oceňte ju. Uvedomte si, že daná idea je vo vašich predstavách taká, aká je, lebo to vy ste zažili určité veci, ktoré vás k nej viedli; to vy máte určité vlastnosti, sklony, povahu..., ktoré vás nútia chcieť práve to, čo chcete, v práve takej podobe, v akej by ste to mali najradšej. Nikto iný už nič presne také isté nechce, nemá, nemôže mať, nemôže chcieť. Vaše túžby a potreby sú váš jedinečný výtvor, príspevok vašej individuality svetu, celku a kolektívnemu vedomiu.

 

Tešte sa z toho, čo chcete

Buďte na to hrdí. Nespochybňujte to, nehanbite sa za to, neodsudzujte to. Chvíľu proste len pozorujte to, čo chcete, ako určitý výtvor, umelecké dielo, film alebo román. Neporovnávajte to s ničím iným; najmä nie s tým, čo chcú (alebo tvrdia, že chcú, či nechcú), iní. Neporovnávajte to ani s tým, čo by podľa vás niekto na vašom mieste mal chcieť. Nedávajte to do súvislosti s inými prvkami vášho života a nezdôvodňujte si, ako to s nimi ladí alebo ako sa to naopak kvôli nim nedá či nemá. Iba nechajte tú predstavu vyvolať vo vás niečo príjemné; nadšenie, vášeň, záujem, oživenie, radosť, nové sily... čokoľvek, čo je pre vás v tej chvíli dobré. Ľahko rozoznáte, či je to dobré: či je to nefalšovaná radosť a záujem, alebo len niečo, čo sa ako radosť tvári. Nemyslite pritom na nikoho iného a nesnažte sa “zodpovedne“ odhadnúť, ako by to potenciálne ovplyvnilo jeho, či ju! Nepredstavujte si pocity nikoho iného, len svoje vlastné. Na chvíľu odsuňte pocit zodpovednosti a snahy o “správnosť“. Dajte nachvíľu nabok vlastnú dôležitosť, ktorá verí tomu, že to naozaj vy a práve vy rozhodujete o tom, ako sa cíti niekto iný a čo je preňho dobré – že to naozaj vy a práve vy (vari dokonca iba vy?) ste strojcom jeho šťastia, či nešťastia a že od vášho rozhodnutia závisí jeho osud, život, šťastie a smrť. Predpokladajte nachvíľu, aspoň hypoteticky, že každý jeden človek je práve tak isto silný, nezávislý, práve taký istý strojca či tvorca svojho šťastia, svojho osudu, ako vy, a že sa navzájom nemáte na svedomí. Dajte na túto chvíľu absolútnu, nezávislú slobodu sebe aj všetkým, s ktorými ste spojení, a len si predstavte esenciu toho, čo v tejto chvíli naozaj veľmi chcete, no pritom to nemáte. Hľadajte podstatu toho.

 

Zamerajte sa na esenciu

Zabudnite na chvíľu na vonkajšie podmienky, na okolnosti, ktoré by podľa vás museli byť radikálne iné, aby vaše želanie vôbec mohlo byť mysliteľné. Sústreďte sa na čistú esenciu, na jadro, ktoré sa skrýva v určitej forme či predstave: je to pocit slobody? vášne? rýchlosti? nespútanosti? múdrosti? schopnosti? možnosti výberu? pestrosti? zaujímavosti? novosti? mladosti? rozkoše? dôvery? blízkosti? užitočnosti? spoľahlivosti? radosti z vlastného intelektu či fyzickej sily? Možností je nekonečne veľa – toľko, koľko je individuálnych myslí alebo, ak chcete, duší. Takýchto najhlbších, najvytúženejších pocitov je toľko, koľko úprimného, slobodného cítenia si dovolíte. Uvidíte, že keď sa zameriate na pocit (v štýle vyššie uvedeného) a prestanete sa zaoberať okolnosťami, zmiznú akékoľvek možné pocity viny, prípadne pocity, že si to, čo chcete, nezaslúžite, že to nie je správne, že na to nemáte, že sa to proste nedá a podobne. Vyskúšajte nespájať si tento pocit s ničím konkrétnym, hmotným, reálnym, pragmatickým – či už momentálne daným, alebo imaginárnym. Na chvíľu ho osloboďte, odhmotnite. A len čo sa vám to podarí, len čo zachytíte jeho kvalitatívnu esenciu, začnite si svoj nový pocit vychutnávať. Rozmýšľajte o ňom. Skúste si hovoriť rôzne synonymá, ktoré by mu mohli zodpovedať. Spomeňte si na niečo, čo vo vás už niekedy takýto – alebo podobný – pocit vyvolalo (len sa nezachyťte danej spomienky a nezačnite si daný pocit spájať s určitou okolnosťou či osobou!). Alebo si k tomuto pocitu priraďte nejaký film, pesničku, knihu a podobne. Nechajte sa tým pocitom úplne zaplaviť. Sýťte sa ním, vychutnávajte si ho; tešte sa z toho, že ste ho vôbec objavili, že vďaka vám teraz existuje – takýto živý, takýto jasný, takýto dokonalý.

 

Dajte svojmu pocitu slobodu

Je to váš pocit. Vy ste ho práve znovu stvorili, vyvolali z Platónovho „mora ideí“. Buďte naň hrdí. Ak chcete, nechajte si ho ako svoje tajomstvo. Nemusíte ho nikomu opisovať, zverejňovať ho na sociálnych sieťach, ani si z neho robiť nástenky či nápisy v štýle pozitívnych motivačných alebo ezoterických návodov. Na rozdiel od väčšiny z nich, vaším cieľom nemá byť snaha, aby sa stalo/splnilo niečo konkrétne. Nechajte ten svoj pocit jednoducho len chvíľu vo vás spontánne a slobodne žiť. Kedykoľvek si naňho spomeniete, vybavte si ho čo najintenzívnejšie. Akonáhle naň zabudnete, neprivolávajte ho nasilu späť – nechajte ho vytratiť sa. Vráti sa, keď znovu pocítite túžbu po niečom alebo nedostatok niečoho. A vráti sa aj vtedy, keď budete naopak plní radosti či iného dobrého pocitu buď z niečoho konkrétneho, alebo len tak, pre nič za nič. V skutočnosti čím viac ľubovoľných dobrých pocitov budete mať, tým viac sa bude ten váš špecifický pocit alebo túžba vracať. Zakaždým ho privítajte, potešte sa ním. Len tak – pre pocit sám. Bez snahy o zhmotnenie nejakej špecifickej predstavy alebo ambície. A sami uvidíte, čo sa s ním bude diať; akú formu začne získavať; v akej podobe sa časom zhmotní. Dajte sa prekvapiť životom. A medzitým si užívajte jar a leto :) text_ Zuzana Šestáková