Rednúce vlasy sú dnes jedným z najväčších otáznikov kozmetického priemyslu. Z televízie a časopisov sa na nás valia reklamy, ktoré bezbolestne a čo najrýchlejšie vyriešia problém s rednúcimi vlasmi. Keď si však prípravok kúpime a vyskúšame ho, ostaneme neraz sklamaní. Kde je ten sľubovaný účinok? Povzdychneme si... a  z ramien si pozbierame ďalšiu hŕstku vypadnutých vlasov.

Čo je to chronické vypadávanie vlasov?

Vypadávanie vlasov je do istej miery normálne. Telo má moc, väčšinu svojich buniek vytvárať nanovo, a tak prichádza celkom prirodzene aj k tomu, že zrelý vlas vypadne, aby ho mohol nahradiť nový a silnejší. Problém nastáva, keď vlasy vypadávajú vo väčších množstvách. Tu sa odborníci nezhodujú. Niektorí tvrdia, že vlasov môže denne prirodzene vypadnúť  približne 50, niektorí  150. Dôležitým smerníkom ostáva náš pocit. Vidíme vypadaných vlasov príliš? Zdá sa nám, že sme kedysi mávali oveľa hustejšie vlasy? Ak máte pocit, že vlasy môžete zametať aj každý deň, mali by ste zbystriť pozornosť.

Vypadávanie vlasov rovnomerne a v zhlukoch

Ďalšie delenie, ktoré by sme si mali priblížiť, je difúzne padanie a vypadávanie v zhlukoch. Väčšina ľudí má problém s difúznym vypadávaním vlasov. Cítia, že im vlasy rednú, no vypadávajú rovnomerne po celej ploche hlavy. Vypadávanie vlasov v zhlukoch je, naopak, väčším dôvodom k panike, pretože znamená celkové vypadnutie vlasov na istých miestach hlavy. Typickým príkladom je plešatosť u mužov, nazvaná aj ako androgénna alopécia.  Rednutie vlasov spôsobené činnosťou mužského hormónu však nepostihuje len mužov, ale i ženy. 

Hormonálna nerovnováha nie je jedinou príčinou pre vypadávanie vlasov. Aj ochorenia vnútorných orgánov, otrava organizmu, absencia výživových látok či psychické faktory môžu vyvolávať menšie ale i väčšie zmeny v ich správaní. 

Pred chaosom nekonečného zoznamu možných príčin treba uprednostniť pocit celkového zdravia a vitality, ktorý vo vás prevláda. Cítite sa slabo? Unavene? Máte dostatok energie? Po zodpovedaní otázky môžete začať pátrať po príčinách.

Ako sa cíti tvoje telo? Opýtaj sa svojej pokožky

Naše telo a naša duša tvoria jeden celok. Táto skutočnosť je väčšinou v západnej medicíne podceňovaná, no na dermatologickom oddelení, kde sa sústredia ľudia s atopickým ekzémom, psoriázou alebo už spomínanou alopeciou areata (ložiskové vypadávanie vlasov) sú lekári nútení vziať do úvahy aj životné peripetie pacientov a ich psychický stav. Kožné ochorenia sú neraz ochoreniami bez zjavnej príčiny, a tak do kolónky možných „spúšťačov“ čoraz viac pribúdajú pojmy ako stres, napätie, či ťažká životná situácia.

Možno sa spytujete: Ako môže stres a ťažká životná situácia škodiť vlasom? Tu si treba uvedomiť, že vlasy sú neraz sekundárnym príznakom ochorenia. Stres môže spôsobovať žalúdočné vredy či zápaly pankreasu, ktoré následne spôsobia vypadnutie vlasu. Rovnako dochádza k rôznym intoxikáciám organizmu, na príklad, keď sa rozhodneme liečiť krvný tlak alebo depresiu liekmi. Telo reaguje na cudzorodé látky v tele často rednutím vlasov, aj preto je alopécia častým vedľajším účinkom rôznych chemických liekov.

Vlasy takisto citlivo reagujú  na absenciu výživných látok. Vlas, dlhý pružný bielkovinový reťazec, potrebuje byť kvalitne vyživovaný a  telo pošle signál o absencii dôležitých látok práve cez jeho vypadnutie. 

Vypadnutý vlas hovorí: „S telom nie je niečo v poriadku. Preskúmaj, čo robíš nesprávne!“ Vypadávanie vlasov pritom nemusí poukazovať len na jednu ale i na súhru niekoľkých nezrovnalostí naraz. Používanie nesprávnej kozmetiky, nesprávna životospráva a nesprávny prístup k životu alebo k  sebe samému sú jednými z najčastejších dôvodov, ktoré sa skrývajú za problémom s kožou. 

Ako postupovať pri vypadávaní vlasov

T E L O

Kozmetika

Najprv sa uistite, že sa o vlasy staráte správne. Ak máte v kúpeľni šampóny plné silikónov, radšej sa ich čo najrýchlejšie zbavte. V obchodoch s bio-kozmetikou alebo v drogériách s oddeleniami prírodnej kozmetiky, iste pre seba nájdete ten správny šampón a kondicionér. Ubezpečte sa, aby v zložení neboli žiadne látky s koncovkami –xone, či -cone,  ktoré predstavujú silikóny. Ak si pričasto umývame vlasy silikónovými šampónmi, silikón oblepí náš vlas, stenčí ho a vlas postupne vypadáva. Silikóny sú neraz nevymývateľné, a tak máme hlavu plnú chémie, aj keď si myslíme pravý opak. Nezabúdajme, že koža má schopnosť všetko absorbovať a čokoľvek použijeme, ihneď prechádza do nášho tela, preto je vhodné používať prírodnú kozmetiku, ktorá ulahodí kráse aj zvnútra.

Starostlivosť o vlasy sa kozmetikou nekončí. Vlasy treba starostlivo rozčesať ráno aj večer. Umývať maximálne raz za tri dni a snažiť sa nefénovať. Takisto sa  neodporúča časté „gumičkovanie“ vlasov. Ak sa ich úprava nezaobíde bez tužidiel, či lakov, aj v tomto smere ponúka bio-kozmetika množstvo zdravších alternatív.  Mali by sme však mať na pamäti, že čím menej prípravkov používame, tým lepšie. Ak si vlasy farbíme a navyše žehlíme, gélujeme, lakujeme... je len otázkou času, koľko vydržia.

Životospráva

Ako sa stravujete? Udržujete pitný režim? Máte dostatok pohybu a spánku? Vlasy sú ako kompas vášho zdravia. Ukážu presne na to, akým smerom ste sa v živote vybrali! Ak jete dostatok rýb, ovocia, zeleniny a orechov, vaše vlasy budú krásne a lesklé. Ak prijímate málo tekutín a vo vašom jedálničku prevažujú skôr nezdravé a na oleji pripravované jedlá, vlasy budú ochabnuté s tendenciou sa mastiť a vypadávať.  Spánok a šport sú takisto nesmierne dôležité faktory. Ak žijeme v strese, je pre nás o to dôležitejšie sa uvoľniť. Stiahnutá vystresovaná pokožka hlavy nevie dobre zásobiť vlasové cibuľky kyslíkom. Ak cvičíme na príklad jogu, kde sa pri istých cvikoch hlava úplne prekrví, zadovážime tak prísun dôležitých živín aj k vlasovým korienkom. 


D U Š A

Myšlienky plné strachu a stres

Vlasy vedia skutočne fungovať ako kompas. Veľmi citlivo reagujú na stres, na úzkostné a depresívne myšlienky. Ak sme dennodenne v strese a hlavou nám bežia negatívne scenáre, pokožka je neustále v napätí. Keď si predstavíme takéto časté svalové kontrakcie a pridáme k tomu celú záplavu stresových hormónov v krvi, už je nám jasné, prečo sa vlas cíti v nepohodlí a vypadáva. 

Negatívne emócie sú  pritom len ďalším signálom, ktorý nás núti zmeniť prístup k životu. 

Veľa ľudí s úzkostnými stavmi či inou psychickou nestabilitou, volí návštevu psychiatra.  Antidepresíva sú však len akousi náplasťou na ich negatívne emócie a príčina skutočného problému ostáva nepovšimnutá. Navyše, práve psychofarmaká môžu vystresované telo ešte viac oslabiť. 25-ročná Katarína si sama podobným procesom prešla: „Keď sa u mňa vyskytli prvé náznaky úzkosti, zašla som k psychiatrovi a nechala si predpísať antidepresíva. Po dvoch mesiacoch užívania som kompletne prišla o svoje vlasy. Najprv sa mi za ľavým uchom objavila malá lysinka. Táto sa však po pár dňoch zväčšila na toľko, že sa ma zmocnila panika. Lekári mi nevedeli pomôcť. Za dva týždne som bola kompletne bez vlasov. Vlasy mi vypadávali snáď po tisícoch! Najhoršie bolo, že nik nevedel, či mi znova narastú.“

Katarína nevedela, čo sa to s ňou deje. Hoci psychiater trval na svojom, že liek nespôsobuje takéto vypadávanie, rozhodla sa liek vysadiť. „Antidepresíva sa vysádzajú postupne. Bolo to veľmi ťažké obdobie. Všetky úzkosti sa mi vrátili stonásobne a navyše som bola holohlavá.  Prerušila som štúdium, odišla z práce a zavrela sa doma v izbe na celú zimu.“

Ak príde muž o vlasy, stále je to v očiach spoločnosti istá forma imidžu. Ak príde o vlasy mladá žena, zrúti sa jej celý svet. Takéto bolestné udalosti však mávajú svoju psychickú príčinu. „Keď som bola bez vlasov, veľa vecí som pochopila. Bola som na seba neuveriteľne prísna a stále som sa v myšlienkach za niečo trestala. Za horšie známky, za škaredý účes. Ako veľmi som to potom ľutovala! Niet divu, že som trpela úzkosťou. Moje telo túžilo po zmene a dnes svoju holohlavú epizódu v živote ani nijak inak nevnímam.“

Tak, ako aj pri ostatných ochoreniach, aj vypadávanie vlasov je len istá forma prejavu našej duše. Hovorí nám, aby sme sa zmenili, aby sme prehodnotili prístup k sebe a k životu. „Rozhodla som sa, že podstúpim hĺbkovú psychoterapiu u klinického psychológa. Dnes môžem povedať, že som nikdy neinvestovala svoje peniaze lepšie. Je toľko bolestí, ktoré si človek nesie so sebou celý život a môžu mu dramaticky vplývať na zdravie! Vlasy mi opäť narástli a ja za to Bohu nadovšetko ďakujem. Po liekoch už nesiaham, pri stavoch úzkosti  a rednúcich vlasoch skrátka pribrzdím a volím meditáciu. Nič nie je dôležitejšie ako zdravie!“

Nie každý príbeh končí takto radostne. Ak vlasy kompletne vypadnú, je tam istá, aj keď malá možnosť, že už nikdy nenarastú. Aj takáto skúsenosť je však životnou výzvou a dá sa chápať pozitívne. Svoje o tom vie aj známy ekonomický makroanalytik Ing. David Derenik: „Vlasy mi úplne vypadli, keď som mal šesť rokov. Bolo to ťažké obdobie. Deti sa mi posmievali, každý človek na ulici si ma obzeral. Obzvlášť, keď holá hlava nebola v tej dobe v móde. Dnes už viem, že akýkoľvek hendikep vás môže zničiť, alebo posilniť.  Môže sa stať vašou súčasťou a  viete ho, využiť vo svoj prospech. Musíte tomu však v tom čase veriť. O to sa vtedy postaral môj otec. Moja minulosť ma neskutočne posilnila a dnes sa na svet pozerám len optimistickým pohľadom!“


Sila odpustenia

Vlasové problémy môžu taktiež súvisieť aj so vzťahmi, aké si v živote pestujeme. To, čo prežívame, má na nás veľmi silný vplyv. Je preto zdravé pristupovať k ľuďom okolo seba pozitívne. Východné kultúry sa prikláňajú k názoru, že ak ubližujeme ostatným, ubližujeme takisto sami sebe. Rovnako moderná psychológia vychádza z názoru, že tak, ako posudzujeme a hodnotíme ostatných, hodnotíme a posudzujeme aj samých seba. Ak máte preto akýkoľvek zdravotný problém, zvážte svoje správanie a svoj prístup k ostatným. Hádky a hašterenie ešte nikomu na dobrej nálade nepridali. Za to úsmev a pochopenie majú neuveriteľne liečivý účinok. Zabudnite na staré krivdy, mávnite rukou nad posmešnými poznámkami druhých. Nadhľad patrí k zbraniam silných ľudí a nášmu telu dodáva presne ten pocit, po akom túži. 

Byť stále vysmiatym človekom je v dnešnej dobe náročné. V práci cítime nátlak, doma stres a keď sme sami so sebou, neraz sa nevieme zbaviť neistých myšlienok o budúcnosti. Ako sa teda dá vôbec usmievať a ešte odpúšťať ľudom, ktorí vám zdanlivo ubližujú? Ľahko. Keď si uvedomíte, že človek, ktorý súdi vás, rovnako súdi seba, zavládne vo vašej duši pochopenie a odpustiť mu bude ľahké.

Začnite chápať a odpúšťať a už po pár dňoch uvidíte výsledky na vašom zdraví. Trávenie sa upokojí, pleť rozjasní a oči vám budú žiariť.  No a vlasy? Aby nám zhustli a zosilneli, musíme pár mesiacov počkať. Po dvoch troch mesiacoch správnej životosprávy sa vypadávanie zmierni a  môžeme sa tešiť na rast celkom nových vlasov. 


"Keď je vášmu telu príliš dlho odopretý styk s prírodnými živlami, chradne, slabne a stáva sa náchylným, lebo bolo odrezané od prírodných síl. Keď ste príliš dlho oddelení od prírody, váš duch trpí a hynie, pretože bol vytrhnutý z koreňov."
Anthony de Mello: Cesta k láske

Je múdre telo počúvať a nie ho umlčať

Naše telo je prirodzene veľmi múdre. V každom okamihu vie, čo s ním je a nie je v poriadku a v prípade potreby zapína samouzdravovacie mechanizmy.  Ak si nevie rady a svojím konaním mu bránime vo vitalite a pohode, okamžite o tom vyšle signál – či už bolesťou, zlým pocitom alebo vypadnutým vlasom. Aj z tohto dôvodu je rozumné ho počúvať a sledovať, ako reaguje na jednotlivé udalosti a postoje v našom živote. Moderná doba nás naučila, s každým problémom prísť k lekárovi a liekmi odstraňovať len symptómy ochorenia. Máme pocit, že ak bolesť či iný príznak po liekoch ustanú, sme vyliečení. Pravdou však je, že sme len umlčali hlas tela a to bude musieť nájsť ďalší spôsob, ako dať najavo, že nie je v poriadku. Ak sa rozhodneme brať lieky, nezabúdajme preto na sebareflexiu a pátranie po pravých príčinách toho, ako sa cítime. Doprajme si kvalitnú stravu, uzdravme rodinné a kamarátske vzťahy, stretávajme sa s ľuďmi, ktorí nám robia radosť a vyberme sa na prechádzku do prírody. 

Stará indiánska múdrosť hovorí, že človek je súčasťou prírody. Ak sa dlhú dobu odstaví od prírodných živlov, neokúpe sa v jazere, nenechá  pleť ošľahať mocným vetrom, nevystaví ju slnečným lúčom, či sa bosými nohami nedotkne trávy, bude sa cítiť osamotený a slabý, lebo je vytrhnutý zo svojich prirodzených koreňov... 

 

Vlasy podľa čínskej medicíny

Tradičná čínska medicína spája vlasy s energiou obličiek a správnou krvotvorbou. Vlasy by mali byť pevné, bohaté a prirodzene lesklé. Ak je opak pravdou, alebo dokonca šedivejú a vypadávajú, treba posilniť funkcie obličiek alebo vyživiť krv. Ako zistíme, čo je pravou príčinou? Okrem starostlivosti o vlasy sa sústredíme aj na vedľajšie príznaky hocikde na tele, ktoré nás navedú na tú správnu cestu.

Obličky v sebe uchovávajú našu životnú energiu, silu – tzv. esenciu života. Keď fungujú správne, tak sa to prejaví na kvalite našich vlasov, zubov, kostí a nášho sluchu. Príznakmi oslabenia obličiek sú napríklad problémy s močením, prostatou, slabá sexuálna túžba, impotencia, problémy s otehotnením, bolesti kolien, pocit ťažkých nôh, vodnaté ekzémy, opuchnuté kruhy pod očami, šedivenie a vypadávanie vlasov, bolesti zubov, pískanie v ušiach a slabý sluch. 

Krv zásobuje všetky časti nášho tela a vlasy nie sú výnimkou. Keď sme chudokrvní alebo je naša krv prekyslená a obsahuje málo živín (vitamínov, minerálov a stopových prvkov), naše telo je unavené a vyčerpané. Často sa vyskytujú problémy s menštruáciou (slabá alebo nadmerná), príznakom býva aj suchá pokožka, bledá tvár a pery, nedostatok energie, zle prekrvené končatiny (v zime studené alebo stŕpnuté), bolesti bedier alebo celého chrbta, slabý hlas, suché vlasy bez lesku, atď.
 
Číňania posilňujú obličky a krvotvorbu pomocou zdravých potravín, byliniek, masáží alebo akupunktúrou. Z potravín  podporia obličky a vyživia krv najmä tieto: opražený čierny sezam, vlašské orechy, mak, datle, zeleninové šťavy (hlavne mrkva + špenát + zeler), čučoriedky, melasa atď. Z byliniek je vhodný vývar z rastlinky, ktorá sa volá Stavikrv mnohokvetý. Číňania dokonca tvrdia, že pri dlhodobom užívaní (niekoľko rokov) dokáže táto bylinka zhustiť a začierniť vlasy. Užívajú ju vnútorne, pridávajú do rôznych tinktúr alebo šampónov na vlasy. Nevzdávajte to ani vy a skúste posilniť svoju hrivu zdravou stravou či bylinkami. 


Katarína Mikulová