Sláva, reputácia, postavenie v spoločnosti. Jedna z ôsmich oblastí života, ktoré sa v starej Číne považovali za najdôležitejšie. Prečo práve miesto v spoločnosti zohráva takú dôležitú úlohu v našich životoch? Ako sa zrkadlí práve tom našom priestore a ako ho dokážeme ovplyvniť Feng Shui?


Juhu patrí priestor najvzdialenejšej strednej časti našich priestorov, ak sa pozeráme od línie vchodových dverí. Táto časť bytu a magnetický výsek Juhu podľa kompasu, reprezentujú v našich priestoroch oblasť Slávy a nášho postavenia v spoločnosti. Oblasť Slávy však nie je len odrazom našich úspechov, predstavuje aj silu našej osobnosti a to, ako nás ľudia prijímajú a akceptujú. Predstavuje i náš spoločenský život ako taký, čas trávený v spoločnosti, množstvo kontaktov a ľudí, ktorí nás inšpirujú a posúvajú ďalej. Svoj život totiž nežijeme oddelene od ostatných, ale naopak, fungujeme s okolitým svetom v každodennej interakcii, od ktorej závisí náš ďalší rast, prosperita a duchovný rozvoj. Ba čo viac, spoločenským postavením často určujeme aj spoločenské postavenie našich detí a ďalších generácií. Práve preto je oblasť Slávy taká dôležitá.


Ako ste na tom v spoločnosti?

Stačí, keď si skontrolujete južnú časť svojho domu či bytu, prípadne najvzdialenejšiu strednú časť od vchodovej línie.  Ak je oblasť Slávy u vás aktívna, potom tam máte pravdepodobne dostatok zelene, alebo zelenej farby, drevený nábytok, dostatok svetla a ohnivých farieb, sporák, či krb, rádio, televízor, zbierku CD, knižnicu či portréty slávnych. Ak to naopak na vašom Juhu zíva prázdnotou, je tam tmavo, priveľa čiernych či modrých tónov, prípadne tam máte akúkoľvek tečúcu vodu, je najvyšší čas vašu oblasť Slávy trošku vyladiť.

Nikdy nie VODA!

VODA a OHEŇ sú najprotikladnejšie prvky cyklu piatich elementov. Voda hasí oheň, oheň ničí vodu. Tak, ako do Severu nepatrí oheň, tak je pre Juh škodlivá Voda. Akvárium, fontána, kúpeľňa či toaleta môžu napáchať značné škody v tejto časti vášho priestoru (a tým i vo vašom spoločenskom postavení). Do úvahy treba brať aj farby súvisiace s elementom vody... čiernu a modrú, prípadne sklenené plochy pripomínajúce vodnú hladinu. Tiež pozor na výjavy na obrazoch, tapetách či závesoch. Ak čokoľvek pripomína vodu (možno vzorom vlnovky..), premiestnite tieto predmety radšej do oblasti Severu, Východu alebo Juhovýchodu. Čo však s nevhodne umiestnenou kúpeľňou či toaletou? Vodu v priestore kompenzujeme elementom Dreva a Zeme, to znamená drevenými a keramickými doplnkami, zátišiami z kameňov, kvetmi, zemitými a zelenými farbami. A naopak, máme niekoľko možností ako Oheň v priestore podporiť.

Čím podporíme OHEŇ?

Oheň je element, ktorý má rád aktivitu, dynamiku, vzrušenie, preto je prvým predpokladom fingujúcej oblasti Slávy to, aby sa v južnej časti vašich priestorov niečo dialo a bol tu pohyb. Ideálne je, ak Juh pripadne na obývačku, ešte lepšie ak sem môžete umiestniť, televízor, Hi-Fi zostavu, hudobný nástroj, alebo klietku s vtákmi. Vtáky vo všeobecnosti podporujú energiu Ohňa, pretože Juh je spomedzi piatich zvierat spájaný s Fénixom. Z pohľadu elementov, podporuje Juh element Ohňa a Dreva. Krb, veľké svietniky, veľa rastlín, živé kvety, drevený nábytok, drevené dekorácie, obrazy s výjavmi slnka, lesa, kvetov – to všetko prospieva oblasti Slávy. Z farieb môžeme siahnuť po všetkých ohnivých odtieňoch (červená, fialová, ružová...), alebo po zelených odtieňoch, predstavujúcich drevo. Na Juhu môže byť okrem obývačky, vhodne umiestnená aj kuchyňa, ktorá svojou energiou reprezentuje element Ohňa, alebo pracovňa, ktorá zas zodpovedá tejto oblasti charakteristikou slávy. 


Obrazy a diela slávnych

Nikde inde ich lepšie neumiestnite ako práve na juh. Podobné priťahuje podobné. Vzácne obrazy, podobizne slávnych ľudí – ich literárne, výtvarné a hudobné diela, to všetko má v oblasti Slávy svoj význam. Čokoľvek súvisiace s umením a umelcami sem rozhodne patrí. Takisto vaše fotografie na významných akciách alebo spoločenských večierkoch, prípadne v spoločnosti ľudí, ktorých si vážite. Ak chcete zlepšiť svoje spoločenské postavenie, umocnite dôležité fotografie červeným rámom.


Červená a zelená

Myslite na to, že tieto dve farby sú pre Juh a oblasť Slávy rozhodujúce. A tak doprajte svojmu priestoru červené či zelené akcenty v podobe najrôznejších dekorácií – váz s kvetmi, svietnikov a sviečok, kvetináčov, misiek, vankúšov,... Tieto farby môžeme použiť na Juhu aj väčšie plochy – ako sú steny, sedačky, koberce či závesy. Z materiálov podporuje energiu Ohňa element Dreva, a tak neurobíte chybu ak doplnky budú z tohto materiálu. Tvar, ktorý pripomína oheň je pyramída. Juh môžu podporiť aj vzácne kamene – napríklad ruženín v tvare obelisku s pyramídovou špičkou.


Ak sa pohráte s červenou a zelenou práve počas Vianoc, nezabudnite, že s istotou budú tieto farby pracovať pre vás a váš spoločenský život práve na Juhu! 

Pekné, červené a bohaté Vianoce!