Pre harmonický vývoj detí je dôležité domáce prostredie. To, či majú dostatok tvorivých podnetov a ideálne zariadenú detskú izbu, je často rozhodujúce pre ich vnútornú pohodu, kreativitu a rozvoj. Ak zladíme ich priestor s pravidlami Feng Shui, pomôžeme im k tomu, aby dobre prospievali v každom smere a cítili sa spokojne a šťastne.

 

Zdravý spánok

Zo všetkého najdôležitejšie je vhodné umiestnenie postele. Nerušený a plnohodnotný spánok je základom nielen fyzického zdravia detí, ale aj ich psychickej kondície a nálady. Preto ako prvú umiestňujeme do detskej izby posteľ. Ideálne tak, aby dieťa malo za hlavou oporu (stenu) a aby z postele dokázalo kontrolovať vstup do izby – aby videlo na dvere. Posteľ nikdy neumiestňujeme priamo oproti dverám, ani blízko k oknu. Medzi oknom a posteľou by mal zostať priestor aspoň 40 cm. Aj v prípade, že máte viac detí, je dôležité snažiť sa o vhodné umiestnenie postele pre každé dieťa. Pre mnohých rodičov je ideálnym riešením poschodová posteľ. Z hľadiska Feng Shui sa odporúča iba v prípade , že v byte sú dostatočne vysoké stropy, aspoň natoľko, aby sa dieťa na hornej posteli mohlo pohodlne posadiť. Materiál postele by mal byť prírodný, v ideálnom prípade drevo, nie drevotrieska. Rovnako aj matrace by mali obsahovať čo najviac prírodného materiálu. Posteľ by mala byť na nožičkách a priestor pod ňou by mal zostať voľný. Prečo by sme mali rešpektovať pravidlá Feng Shui pri výbere a umiestnení postele? Ak posteľ umiestnime nevhodne, môže sa stať že po dlhšom čase bude dieťa pociťovať únavu, nebude spať nerušene, môže byť chorľavé, nesústredené, nervózne, čo sa časom nevyhnutne prejaví aj na jeho psychike. Ak dieťa dobre nespí, aj napriek ideálnemu umiestneniu postele, často pomôže pravidelné čistenie priestoru pomocou vonných tyčiniek, soľnej lampy, sviečok, alebo vonnej lampy s éterickými olejmi. Dobrou pomocou je aj lapač zlých snov, ktorý môžeme umiestniť na stenu pri hlave dieťaťa.

 

Pracovný stôl

Už od najmenšieho veku je dobré dieťa naučiť, že priestor na prácu má svoje samostatné miesto. Z hľadiska kreativity je ideálne, aby pri svojom pracovnom kútiku malo dieťa poruke všetko čo potrebuje – papiere, funkčné farbičky, prípadne obľúbenú hru, či stavebnicu. Dieťa totiž intuitívne siahne po tom, čo je viditeľné a bude sa teda rozvíjať v tom, čo mu ponúkneme. Je na rodičovi, či to bude hracia konzola, alebo papier a farbičky. Aby dieťa mohlo pokojne pracovať, aj jeho stôl by mal byť umiestnený podobne ako posteľ – pevná opora za stoličkou a výhľad na dvere. Vo väčšine detských izieb sa však správne umiestnenie postele a stola súčasne nedá dosiahnuť, kvôli nedostatku priestoru, preto skúsme dodržať aspoň výhľad na dvere a oporu za hlavou môžeme nahradiť vyššou opierkou stoličky. Ak počas práce za stolom dieťa pozerá do okna, bude rozptýlené a nesústredené, ak pozerá do steny, bude mať málo podnetov a pri stole dlho neobsedí. Preto sa odporúča obohatiť stenu o inšpiratívne obrázky a prvky, ktoré mu pomáhajú v rozvoji a rozširujú obzor. Pracovný stôl by mal byť dostatočne veľký, drevený, s pevnými nohami a širokým čelom. Ak bude mať dieťa na stole trvalo rozložený počítač, nemôžeme očakávať, že ho to motivuje k niečomu inému, ako k hraniu na počítači. Vo Feng Shui sa hraniu počítačových hier alebo sledovaniu televízie hovorí všeobecne „tvorenie bez úžitku“. Skúsme preto vymedziť hraniu na počítači iba určený čas a potom sa snažme o to, aby dieťa počítač odložilo a zmenilo činnosť na nejakú tvorivejšiu. Môžeme ho k tomu povzbudiť aj tým, že kreatívnejšiu prácu alebo hru začneme robiť spolu s ním.

 

Farby a podnety

Zariaďovanie detskej izby nás často zvádza k tomu, aby sme použili čo najviac farieb a umiestnili sem čo najviac podnetov, aby izba bolo jednoducho veselá. S ničím to však netreba preháňať a vždy treba mať na pamäti, že detská izba má pôsobiť predovšetkým harmonicky. Okrem prvkov, ktoré podporujú kreativitu, sem potrebujeme umiestniť aj prvky, ktoré prinášajú pokoj, oddych a pohodu. Vyberme si teda dve alebo tri základné farby, ktoré budú určujúce pre detský priestor, ideálne teplé, v zemitých odtieňoch – čo je škála farieb od béžovej, cez žltú až po hnedú. Pre väčšiu dynamiku môžeme použiť akcenty červenej. Priveľa červenej farby (ale aj ružovej, oranžovej, fialovej...) však prináša zvýšenú aktivitu a nepokojný spánok. Snažme sa o to, aby dieťa malo dostatok miesta na hranie, ale aj dosť priestoru na odkladanie hračiek. Vždy je lepšie, ak je viditeľných podnetov menej ako viac. Aj detská izba by mala na prvý pohľad vyzerať úhľadne a upratane. Poriadok je základom Feng Shui, pretože iba vo voľnom priestore môže dobre prúdiť energia. Aby sme priestor detskej izby zútulnili a urobili ho pokojnejším, nezabúdajme v deťom vytvoriť, hoci aj malú, ale oddychovú zónu. Môže to byť kútik s vankúšmi, sedací vak, kresielko, alebo miesto na posteli, pokiaľ na nej nie sú periny. Ide o to, aby malo dieťa priestor na oddych a pohodové útočisko, v ktorom môže byť samé so sebou, so svojou obľúbenou hračkou, alebo s knihou.

 

Doplnky v detskej izbe

Pozitívne obrázky, fotografie, obľúbené hračky, plyšáky, mäkké vankúše – to všetko do detskej izby prirodzene patrí. Interiér izby môžeme obohatiť aj kvitnúcimi kvetmi a pre lepšiu atmosféru môžeme pridať tlmené osvetlenie alebo nočnú lampičku. Dostatok svetla v detskej izbe je mimoriadne dôležitý. Kým stropné svetlo vyberáme tak, aby malo čo najviac žiaroviek smerujúcich na rôzne strany a kvalitne distribuovalo svetlo po celej miestnosti, lampy k pracovnému stolu alebo k posteli volíme bodové, ideálne s klobúkom, ktorý smeruje nadol, aby vo večernom čase pridávali do detskej izby viac jinovej energie a teda upokojenia a harmónie. Snažme sa vytvoriť dieťaťu vhodný priestor na večerné čítanie s adekvátnym osvetlením a skúsme ho motivovať k tomu, aby tesne pred spaním odložilo telefón, konzolu a počítač a aspoň na pár minút zobralo do ruky knihu. Elektronika by počas spánku mala byť vypnutá, telefón prepnutý do režimu „lietadlo“ a všetko v dostatočnej vzdialenosti od hlavy dieťaťa. Vyhneme sa tak negatívnym účinkom elektrosmogu, ktorý, okrem iného, vplýva aj na kvalitu spánku a zdravia. Ak vyladíte priestor detskej izby v súlade s Feng Shui, môžete očakávať pozitívne zmeny do troch mesiacov. Je veľmi pravdepodobné, že vaše dieťa bude v lepšej kondícii, oddýchnuté, tvorivé, výkonné a bude pociťovať vnútornú pohodu, rovnováhu a radosť. :) text_ Freya