V posledných desaťročiach napreduje vývoj míľovými krokmi v mnohých odboroch. Má priamy dopad na jednotlivcov, spoločnosť aj na prostredie, v ktorom žijeme. Rozmach chemického, potravinárskeho, farmaceutického, kozmetického, odevného i elektrotechnického priemyslu pociťujeme každodenne na vlastnej koži. A nie vždy len v pozitívnom smere... Ekologickí aktivisti bijú na poplach. Sú to len plané reči alebo je v nich aj kus pravdy? Má moderný spôsob života vplyv na naše zdravie? Pozrime sa na súvislosti zblízka z pohodlia nášho domova, v ktorom si tvoríme svoju unikátnu rodinnú mikroklímu.

 

Dezinfekcia

Z reklám sa nám prihovára všadeprítomná dezinfekcia – pri umývaní rúk, čistení toaliet či podlahy. V bežnej domácnosti nie je potrebná, dokonca ani v prípade malých ratolestí. Patrí výhradne do zdravotníckeho prostredia. V domácom prostredí je nevyhnutná len vo výnimočných prípadoch, na odporučenie lekára, alebo na nevyhnutnú prechodnú dobu. Pokožka rúk je prirodzene osídlená množstvom mikroorganizmov. Pri dezinfekcii sa zbavujeme aj pozitívnych mikróbov a funkcia pokožky sa časom narúša. Netreba zabúdať ani na dráždivý chlór, ktorý sa v dezinfekčných prípravkoch nachádza. Okrem pokožky dráždi aj dýchacie cesty. Ruky si stačí dôkladne umývať mydlom z rastlinných ingrediencií (čo najmenej parfumovaným). Pri čistení toalety či podlahy pomôže pridať pár kvapiek eukalyptového alebo čajovníkového éterického oleja. Rozvoňajú miestnosť a zároveň efektívne silou prírody dezinfikujú.

 

Kozmetika

Žijeme v dobe kultu nadmernej hygieny a používania kozmetických prípravkov. Určite tu je namieste striedmosť – menej je niekedy viac. Časté kúpanie či sprchovanie, mnohokrát aj v horúcej vode, navyše s použitím umývacích emulzií na ropnej báze, vedie k postupnému narušeniu ochrannej tukovej vrstvy pokožky a jej vysúšaniu. Odtiaľ je už len krôčik k rôznym kožným problémom – citlivá pokožka, ekzémy, kontaktná alergia, dermatitídy... Pri starostlivosti o pleť a telo je vhodné uprednostniť prípravky na čisto prírodnej báze a rozhodne to nepreháňať s hygienou. Je prirodzené denne si umývať podpazušie, intímne partie a chodidlá, celé telo však stačí sprchovať podľa potreby – každý druhý, tretí deň. Je to zdravšie a omnoho ekologickejšie k spotrebe vody.

 

Intímna hygiena

Súčasťou hygieny žien nie je len umývanie intímnych partií (neparfumovanými prípravkami určenými na citlivé slizničné prostredie, najlepšie s obsahom kyseliny mliečnej), ale aj spôsob starostlivosti pri použití toalety (utieranie spredu dozadu či použitie bidetu), nenosenie spodnej bielizne z umelých materiálov s úzkym zadným pásikom a predovšetkým používanie vložiek či tampónov nebielených chlórom. Vaginálne prostredie je citlivé na teplotu, vlhkosť a tiež na dráždivé látky v kozmetických či pracích prípravkoch, aj v materiáloch tkanín – konzervanty, parfumy, bielidlá, farbivá... Ak sa im nevyhneme, môže to viesť k opakovaným zápalom, výtokom a svrbeniu v intímnych partiách (podiel na tom má však aj stres, či nezhody v partnerstve). Pri výbere ideálnych prostriedkov na intímnu hygienu netreba zabúdať ani na každomesačné niekoľkoročné hromadiace sa množstvo nerozložiteľného odpadu z menštruačných vložiek a tampónov. Vhodnejšie, zo zdravotného aj ekologického hľadiska, sú nebielené prateľné vložky z biobavlny. Perú sa výhradne v ekologických pracích prostriedkoch po predchádzajúcom namočení a ošetrení per karbonátom.

 

Oblečenie

Väčšina našich módnych kúskov je vyrábaná v Číne a okolitých krajinách v nevyhovujúcich pracovných podmienkach, s požitím množstva škodlivých chemikálií. Tie bezprostredne negatívne vplývajú na zdravie pracovníkov a okolitého životného prostredia, ale v tkaninách sa mnohé umelé látky nachádzajú aj potom, čo sa ocitnú na pultoch obchodov. Pri nosení a pri styku s pokožkou môžu spôsobovať podráždenie. Preto je vhodné nové oblečenie pred prvým použitím vyprať a poriadne vyplákať. Pri praní uprednostnite ekologické pracie prostriedky (predtým sa zoznámte s princípmi efektívneho ekologického prania). Ekologickými pracími prostriedkami chránite pokožku pred priamym prestupom dráždivých látok z pracích a avivážnych prípravkov, ale aj dýchacie cesty a nervový systém pri nepretržitom inhalovaní, keď sa tieto látky z tkanín priebežne uvoľňujú. Vhodným riešením je tiež výber ekologického oblečenia z prírodných textílií ako je organická bavlna, ľan, či hodváb.

 

Obuv

Ako často dnes chodíme bosí? Určite menej ako kedysi naši predkovia. Uväznením do topánok sme obrali naše telo o prirodzenú reguláciu postoja tela, jeho vyvažovania a permanentnú reflexnú masáž plôšky nohy, ktorá bezprostredne súvisí so všetkými orgánmi aj oporným aparátom tela. Mnohokrát pri výbere novej topánky nehľadíme na kvalitu materiálov či tvar modelu. Tie sa však priamo odrážajú na komforte používania. Umelé nepriedušné materiály udržiavajú vlhké a teplé prostredie, v ktorom sa dobre darí plesňových ochoreniam. Tvar topánky priamo súvisí s deformitou chodidla, čo spôsobuje nielen bolestivé kostné výčnelky, ale aj zmenený spôsob chôdze, čo sa prenáša na postavenie bedrových kĺbov, chrbticu a chrbtové svaly. Uprednostnime preto obuv so širokou špičkou a tenkou podrážkou tzv. barefoot. Keď je to možné, užívajme si chôdzu naboso po rôznych terénoch.

 

Ovzdušie

Kvalitu ovzdušia mimo svojho domu, či bytu nevieme ovplyvniť. Zato kvalitu domáceho vzduchu si ovplyvňujeme sami. Umelé osviežovače vzduchu či aromatické sviečky nám vdychovaný vzduch v podstate znečisťujú a dráždia dýchacie cesty, tráviaci aj nervový systém. Môžu spôsobiť aj nespavosť, nervozitu a predráždenie. Psychický a fyzický útlm nastáva aj v prekúrenom a nevetranom prostredí. Moderné plastové okná niekedy spôsobujú zhoršenú mikrocirkuláciu s následným zvýšením vzdušnej vlhkosti a výskytom plesní. Tie sú pre zdravie extrémne nebezpečné. Nedostatočne udržiavaná klimatizácia je tiež zlým spoločníkom. Do ovzdušia uvoľňuje väčšie množstvo patogénov, ktoré sa zachytávajú na pokožke, víria sa vzduchom a vdychujeme ich. Dobrým riešením ako zlepšiť kvalitu ovzdušia v domácom prostredí je krátke intenzívne vetranie, a to aj v zimných mesiacoch. Po príchode domov stačí na pár minút otvoriť okná vo všetkých miestnostiach a zabezpečiť tak výmenu vzduchu.

 

Podlahové krytiny, farby, nábytok

Podlahové krytiny (linoleum, koberce, laminátové plávajúce podlahy) a mnohé nábytky sú vyrábané z odpadového materiálu (drevotrieska) a sú lepené chemickými prostriedkami. V uzatvorenom prostredí domácnosti, pri kúrení, vyššej vzdušnej vlhkosti a pod. sa z nich vylučujú škodlivé látky, ktoré dráždia dýchací systém. Preto na podlahu uprednostnime radšej drevené materiály, korok alebo prírodné linoleum, prípadne koberce z prírodných materiálov. Nábytok môžeme zvoliť aj používaný (chemikálie sa po čase uvoľnia) alebo zainvestujme do dreveného či kartónového nábytku. Namiesto syntetických nepriedušných farieb si vyberme radšej ekologické vodou riediteľné nátery.

 

Kvety

Ak máte radi okolo seba zeleň, ozdobte si domácnosť radšej črepníkovými kvetmi ako rezanými. Tie sú pestované väčšinou v afrických krajinách. Používa sa pri tom veľké množstvo chemikálií, pracovníci nie sú pri ich používaní dostatočne chránení a tiež sa spotrebováva sa veľa vzácnej vody. Po odrezaní sa udržujú čerstvé v špeciálnych roztokoch, pri stanovenej optimálnej teplote, v ochrannej atmosfére a prevážajú sa na veľké vzdialenosti. Pôžitok a radosť z krásnej kvetiny sa tým stráca. Od babičky zo záhradky majú úplne inú hodnotu!

 

Upratovanie a čistenie

Vyhýbajme sa agresívnym čistiacim prostriedkom, ktoré priamo dráždia pokožku a dýchacie cesty a pracovať s nimi môžeme len v rukaviciach. Pri domácich prácach používajme teplú vodu, sódu bikarbónu, citrón, kyselinu citrónovú, ocot a ekologické prípravky. Čistenie zefektívnia vhodné mechanické pomôcky a trocha trpezlivosti.

 

Pohyb

Prepadli ste trendu fitness centier? Umelý pohyb na vyrobených strojoch, v klimatizovanej miestnosti, bez priameho slnečného svetla, možno nie je to pravé, čo ľudské telo potrebuje. Zabudli ste už na prirodzený pohyb na čerstvom vzduchu? Loptové hry, záhradníčenie, cestovanie bicyklom či pešia chôdza do práce, beh, turistika a mnoho ďalších outdoorových aktivít na čerstvom vzduchu, za každého počasia a s prirodzeným denným svetlom – to je určite zdravšie, ekologickejšie a úplne zadarmo!

 

Domáci miláčikovia

Pred kúpou domáceho miláčika v prvom rade poriadne zvážme toto rozhodnutie. Nezabudnime prihliadať na druh zvieratka, jeho naturel a potrebné životné podmienky. Kde bude tráviť väčšinu času? Kedy sa mu budete môcť venovať? Kto sa o neho bude starať? Počítajme aj so zvýšenými finančnými nákladmi (kúpa, výbava, strava, očkovanie, veterinár, daň...) Nezahlcujme ho voňavými prípravkami pri starostlivosti. Je to zviera! Výrazne tým prispievame hlavne k podráždeniu pokožky, či k zmene jeho správania, pretože umelé arómy a látky sú v podstate nervové dráždidlá! Radšej siahnime po kvalitných veterinárnych bio-kozmetických prípravkoch, zvieracie peliešky čistime ekologicky a aj vonkajšie parazity sa dajú skrotiť bez použitia chémie. Aj napriek tomu, že nám moderná doba prináša množstvo efektívnych prostriedkov, ktoré nám navonok uľahčujú život, prinášajú viac komfortu a zrýchľujú procesy, je dnes už celkom jasné, že tento pokrok sa nezaobišiel bez vedľajších účinkov. Negatívne sa prejavujú na zdraví človeka a na stave prostredia, v ktorom žijeme. Eko-bio trend nie je nič iné, ako návrat k tomu, čo je pre človeka prirodzené, čo je šetrné k prírode, k nášmu telu, k zdraviu a k našej psychike. Aj keď množstvo vecí okolo seba nedokážeme ovplyvniť, vždy si môžeme aspoň pre seba vybrať tú zdravšiu, prírodnejšiu a ekologickejšiu cestu. Vykročme.

 

text_ Jana Boleková