POTENIE...

 

Pravdupovediac by sme sa ho všetci najradšej zbavili. V lete nám strpčuje život, robí nám nevkusné fľaky na oblečení a ešte k tomu aj páchne. Robíme všetko preto, aby sme mu zabránili. Pot je však našou prirodzenou súčasťou, nech si etiketa hovorí, čo chce. Všetci vieme kde, koľko a kedy sa potíme. Je to veľmi individuálne. Niekto má kropaje pod nosom a iný mokrý celý chrbát. Podľa čínskej medicíny síce pot vychádza cez póry v pokožke, no súvisí najmä so srdcom. Cez rôzne formy, farbu, zápach a lokalitu potenia je možné urobiť diagnostiku a zistiť disharmóniu v tele. Ľudia zvyčajne berú pot ako samozrejmosť pri športe a zvýšenej námahe. No potenie počas spánku, v pokoji alebo počas menopauzy poukazuje na oslabenie vnútorných orgánov a ich nerovnováhu. Ak sa vôbec nepotíte, tiež to nie je úplne v poriadku. Potením sa vyrovnáva teplota tela - keď je nám horúco, póry sa otvoria, aby sa “vyvetralo”. Ak je nám chladno, póry sa stiahnu, aby udržali v tele zvyšné teplo.

Čínska medicína rozdeľuje potenie do troch základných skupín – spontánne, kradmé a lokálne potenie. Každé z nich súvisí s určitou nerovnováhou v tele, a zároveň napomáha určiť, kde sa daná porucha nachádza. Dobrá správa je, že na všetko existuje riešenie.

Spontánne potenie

Prejavuje sa tak, že človek sa potí stále, aj bez akejkoľvek námahy či športového výkonu. K tomu sa pridruží celková únava organizmu, oslabený dych, citlivosť na chlad, búšenie srdca, bolesti krížov, potenie nad hornou perou, čele, hlave a krku, ale človek je na dotyk studený a má pocity chladu napriek neustálemu poteniu. V tele nie je žiaden vnútorný oheň – žiaden zápal ani horko. Je to príznak nedostatku energie čchi a jangu. Pripomeňme si, čo predstavuje energiu čchi a čo jang. Jang je mužský princíp, teplo, svetlo, pohyb, povrch tela, aktivita, hluk, zadná strana tela, hlava, tvrdosť a prísnosť. Jang je náš vnútorný oheň, ktorý stúpa nahor. Čchi je naša vitálna, životná sila. Dopĺňa sa dýchaním a správnou stravou. Ak je jang v tele slabý, aj póry sú oslabené, hlavne ich funkcia otvárania a zatvárania sa. Akoby stále zostávali pootvorené a pot neustále vychádza von. Pohyb samotný je tiež jangový, a preto sa pri zvýšenej námahe – športe alebo ťažkej fyzickej práci, tento typ potenia zhoršuje. Takéto neustále potenie oslabuje funkcie srdca a povrchovú ochranu tela. Ak trpíme na studené končatiny, máme oslabený jang sleziny a obličiek. Poznáme to aj podľa toho, že sa pridružia ďalšie príznaky napr. nechuť do jedla, hnačka, zahlienenie, problémy s dýchaním. Ako vznikne nedostatok jangu a čchi? Ako sme už naznačili, oboje predstavuje pohyb v tele. A preto by sme si ho mali dopriať aj my. Ak nešportujeme, nechodíme na prechádzky, nekopeme záhradu alebo netancujeme s deťmi, čchi sa nemá v tele ako vyrobiť. Pohyb podporuje jej tvorbu. Prijímame ju aj stravou, takže je veľmi dôležité jesť naozaj výživné jedlá plné vitamínov, minerálov a štiav - pečená a dusená zelenia a ovocie, varené strukoviny a obiloviny. Múčne a mliečne jedlá dodávajú telu len málo toho, čo potrebuje. Jedlo by malo byť vždy čerstvo uvarené, pretože uskladnenie v chladničke a opakované prihrievanie uberá z energetickej a výživovej hodnoty. Varenie je pre doplnenie jangu kľúčové. Surové potraviny telo skôr zachladia, oslabujú vnútorné teplo. Jang doplnia jemne pikantné potraviny ako pažítka, cesnak, cibuľa, zázvor, pórik, reďkovka, horčičné semienko, pečené zemiaky so zeleninou, vlašské orechy, ryby. Čchi posilnia prirodzene sladké potraviny typu tekvice, varené obilniny, semienka, dusené ovocie, raňajkové kaše, oranžové potraviny napr. hokaido, mrkva, oranžová šošovica a pod.

Kradmé potenie

Začína v spánku a prestane po prebudení. Najčastejšie sa vyskytuje počas menopauzy, nadmernej funkcie štítnej žľazy, tuberkulóze a cukrovke. Je príznakom nedostatku jin. Prečo sa to deje v spánku? Cez deň máme jang na povrchu tela a jin je vo vnútri. V noci je to však opačne. Noc je jinová časť dňa, a preto jin vystupuje na povrch tela a jang sa schováva dnu akoby si chcel tiež odpočinúť. No keď je jinu málo, nedokáže jang „stiahnuť za nohu“ a uložiť ho do postele. Preto máme občas problém zaspať, ak sme príliš jangový, teda nabudení alebo rozrušení. Pripomeňme si, čo je jin. Je to náš ženský princíp, tma, chlad a vlhkosť, telesné tekutiny, pokoj, nehybnosť, predná časť tela, vnútro, nohy, ťažoba, bledosť, láskavosť a empatia. Nedostatok jin sa v tele prejavuje aj ako návaly horka, pocit pálenia na dlaniach alebo chodidlách (hlavne v noci), chudokrvnosť, únava, zlá kvalita vlasov, neschopnosť vystrieť chrbát (najmä u starých ľudí), slabé libido. Na počiatku bola prepracovanosť, nadmerný stres, oslabenie po pôrode alebo potrate, dlhodobá chôdza alebo nadmerné státie napr. pri práci, zvýšená sexuálna aktivita a nesprávna strava bez výživy.

Čínania volajú nedostatok jin aj “prázdnym horkom”. Toto horko je len mierne a prejavuje sa práve pocitmi pálenia na dlaniach, lícach a chodidlách. Naopak plné horko je oveľa silnejšie a je doprevádzané červenou tvárou, vysokým krvným tlakom, zápalmi v tele, tlakom na hrudi alebo suchov v ústach a hrdle. Na prázdne horko nie je vhodné používať ochladzujúce bylinky a potraviny. Liečba skôr spočíva v striedavom vypúšťaní horka a doplňovaní jin. Horko vypustíme akupunktúrou alebo silnou akupresúrou a jin dopĺňame bylinkami a potravinami - špargľa, avokádo, fazuľové lusky, čierna a mungo fazuľa, tofu, pražený čierny sezam, huby, morské riasy, listové šaláty, špenát, sladké zemiaky, paradajky, kokosové mlieko a ovocie všeobecne. Všetko je lepšie stráviteľné, ak je to mierne povarené.

Jin sú aj všetky naše telesné tekutiny, okrem potu aj krv. Krv je naša najdôležitejšia tekutina a nielenže je jinová, ale v tele prepravuje energiu čchi tak, aby sa dostala do každého kúska tela. Ak je v tele málo jinu, nedostane sa krv a ani energia do koncových bodov tela, čo sa prejaví chladom, stuhnutím alebo slabou hybnosťou koncových častí tela. Ak sme chudokrvní, aj potu je menej. Krv zároveň potrebuje harmóniu celého tela – v slezine sa tvorí, srdce podporuje jej obeh, v pečeni sa skladuje, pľúca ju okysličujú atď. Nedostatok jin môže spôsobiť aj dlhotrvajúce ochorenie, nadmerné užívanie liekov, najmä antidepresív, kortikoidov a stimulantov typu Viagry. Krvotvobu podporíme dostatočným pitím vody a kvalitnou varenou stravou bohatou na šťavy (jin).

Lokálne potenie

Na hlave sa najčastejšie potia malé deti. Chvíľku hrajú futbal a vlasy majú hneď celé mokré. Je to však v poriadku. Sú ešte príliš jangové, jin sa u nich ešte vyvíja. Ak sa na hlave potíme počas zvýšenej námahy a športu, je to prirodzené. Ak sa to deje v pokoji a pri relaxe, v tele je priveľa horka a vlhka. Veľa mäsa a mäsových výrobkov, údenín, mastného, vysmážaného, pečeného jedla spôsobuje v tele zvýšenie horka a väčšiu náchylnosť na zápalové procesy. Mlieko, mliečne výrobky, biela múka a biely cukor zasa podporujú v tele vznik vlhka a hlienov, ktoré sú častou príčinou ďalších ochorení najmä opuchov, ekzémov, vykašliavania hlienov, sťaženého dýchania, cýst, podkožných útvarov, celulitídy, nadváhy a i. Telu sa výrazne uľaví, ak v jedálničku obmedzíte alebo úplne vylúčite tieto potraviny a zameriame sa viac na varené obiloviny, dusenú zeleninu, tofu  a strukoviny všeobecne.

Potenie na nose naznačuje chlad v strednom ohnisku t.j. v oblasti sleziny, žalúdka, pečene a žlčníka. Poukazuje však aj na nerovnováhu v hornom ohnisku – pľúca a srdce. Na špičke nosa končí meridián srdca a čuch je vlastnosťou pľúc. Ak Vás potenie v tejto lokalite naozaj otravuje, navštívte dobrého odborníka v oblasti čínskej medicíny, kvôli lepšej diagnostike.

Kropaje potu na hrudníku poukazujú na prázdnotu jin sleziny a srdca a nedostatok energie čchi. Rozprúďte ju dobrým cvičením, ktoré Vás baví a slezine a srdcu doprajte vhodnú výživu. Oranžové potraviny pre slezinu, ako sme spomínali vyššie a červené pre srdce - napr. čerešne a višne, červená repa, červený melón, kápia, staré odrody pšenice napr. dvojzrnka a prirodzene horké potraviny napr. čakanka, ovsenné vločky, artičoky, bambusové a žeruchové výhonky.

Silné potenie pod pazuchami, spojený so zápachom dokazuje disharmóniu v dráhe pečene a žlčníka, ktoré touto oblasťou prechádzajú. V tomto prípade pomôže zmena stravy, ktorá bude bohatá na šťavy - dusená zelenia a ovocie spolu so strukovinami a obilninami. Tento typ potenia sa zvyčajne zhorší pri hneve a je doprevádzaný začervenaním tváre, prípadne nespavosťou, búšením srdca a nepokojom.

Potenie na bedrách a v oblasti pohlavných orgánov naznačujú nerovnováhu energie obličiek alebo vlhké horko v pečeni a žlčníku.  Býva spojené so svrbením alebo ekzémom v tejto časti tela, bolestivým alebo častým močením, bolesťami v krížoch, oslabeným libidom. Pečeni a žlčníku prospeje pravidelná jarná očista a obličky podporíte vyvážením práce a odpočiku a bylinnými odvarmi napr. z kotvičníka zemného, prasličky roľnej a horčiaku broskyňolistého. Do stravy pridajte viac fazule, zeleru, špargle, morských rias a petržlenu.

Zvýšené potenie na chodidlách môže byť spôsobené nielen oslabením jangu ale aj zvýšenou vlhkosťou a hlienmi v tele. Vylučovanie vlhkosti podporíme varením slzovky, kde je dôležité vypiť aj vývar a samotnú slzovku môžme zjesť vo forme raňajkovej kaše alebo ako prílohu. Pomôže aj čaj z mandarinkovej kôry (bio nestriekaná), feniklu a repíku. Chodidlám môžeme dopriať pravideľný kúpel v dubovej kôre. Prestaneme jesť mlieko, mliečne výrobky a sladkosti, ktoré tvorbu vlhkosti a hlienov v tele spôsobujú.

Ak sa pri ochorení vôbec nepotíme, je to známka toho, že naše telo napadol chlad a vlhkosť a póry a vnútorné orgány sa stiahli. Zvyčajne ide len o povrchové napadnutie, ktoré dokážeme docela rýchlo prekonať so zázvorovým a lipovým čajom. Je doprevádzaný zimnicou, miernou teplotou a bolesťami hlavy. Často sa nám to stáva v sychravom jesennom počasí alebo počas skorej jari, keď odvážne odložíme zimné kabáty. Pri napadnutí vetrom býva horúčka vyššia, sme precitlivelí na vietor a prievan a potenie je tiež výraznejšie. Ak sa však potíme len málo aj v horku, je to príznak oslabenej krvotvorby.

Čínsky lekári vedia s potom úžasne pracovať. Využívajú ho vo svoj prospech napr. pri zvýšenej teplote otvoria póry pomocou zohrievajúcich a potopudných bylín, aby škodlivina mala kadiaľ vychádzať von. Je to presný opak toho, čo zvyčajne robí klasická západná medicína. Liekmi ako antibiotiká a paracetamol teplotu potláčajú a neponúknu telu príležitosť, aby samé bojovalo s ochorením. Je to ako vojna medzi dobrom a zlom a ak sa po vypotení uľaví, je boj vyhraný. Takáto vnútorná bitka je veľmi užitočná pre obranyschopnosť organizmu. Ak sa nenaučí sám bojovať, pri ďalšej chorobe to hneď vzdá a spoľahne sa na lieky. Títo múdri lekári tiež vedia, že nažltlý pot poukazuje na vlhko a horko v tele. K nemu často patria ďalšie príznaky ako nadváha, hemoroidy, zahlienenie, vykašliavanie, vysoký krvný tlak, cysty, gynekologické a črevné zápaly atď. Človek má vtedy pocit, akoby mu po tele liezol drobný hmyz. Načervenalý pot sa vyskytuje u ľudí s nadmerným horkom v žlčníku a krvi - silné vnútorné zápaly, žlčníkové kamene, bolesti hlavy na stranách, ischias, bolesti bedier. Pot sfarbený do čierna a lepkavý, ktorý býva najmä na hlave je spôsobený prázdnotou energie čchi a jin obličiek. Býva najčastejšie u starších ľudí, ktorí už majú obličky oslabené vekom.

To, že sa potíme v letných horúčavách, pri namáhavej práci, alebo pri strese zo skúšky, je úplne v poriadku. Pot by sme nemali nasilu potláčať a zastavovať. Všetci už predsa vieme, že spreje alebo tuhé antiperspiranty z drogérie často obsahujú hliníkove soli, ktoré upchávajú póry a následne spôsobujú rôzne hrčky v podpazuší a prsníkoch. Tiež v nich nájdeme syntetické parfumy, SLS, ktorý môže dráždiť pokožku atď. Zápach potu môžeme ovplyvniť napr. prírodným deodorantom z éterických olejov a bambuckého masla. Schladiť sa môžeme teplým zeleným alebo mätovým čajom, melónom alebo uhorkovým smoothie.

Prírodny “home made” deodorant:

  • Bambucké maslo 10g
  • Včelí vosk 7g
  • Mandľový olej 13g
  • Éterický olej podľa Vášho výberu cca 10kv
  • Maslo, vosk a olej spolu zohrejeme na miernom ohni, kým sa všetko nerozpustí. Nevaríme! Necháme trošku vychladnúť a pridáme éterický olej, ktorý nám zmes prevonia. Môžeme použiť svoj obľúbený éterický olej, alebo cielene oleje, ktoré prirodzene pôsobia proti nadmernému poteniu napr. olej zo šalvie lekárskej, levandule, ľalie bielej kráľovskej alebo smreku.
  • Ešte tekutú zmes nalejeme do kelímku alebo sklennej nádobky od pleťového krému. Po stuhnutí môžeme nabrať na prst a rozotrieť do oblasti podpazušia. Potiť sa síce stále budeme, no vôňa potu bude neutralizovaná olejmi.