Máte radi sólo sex?
Niekoľko užitočných faktov a nepravdivých mýtov o masturbácii

Masturbovanie, onanovanie, sebaukájanie, vyhoniť si, urobiť sa... 

Kevin Spacey si to užíva vo filme Americká krása, ráno pod sprchou, komentujúc: „Toto je najkrajší okamih môjho dnešného dňa!"
Prečo to ľudia robia? Aj keď žijú v partnerskom vzťahu, dokonca s pravidelným sexuálnym životom? Je to nebezpečná choroba, ako si mysleli ešte pred 120 rokmi lekári, psychológovia a filozofi? Alebo niečo nanajvýš prirodzené, čo nám prináša uvoľnenie a rozvíja našu sexualitu?

Masturbácia – dlhé stáročia prezentovaná ako zlo

V stredoveku považovala rímsko-katolícka cirkev masturbáciu za hriech a neprirodzené smilstvo – rovnako ako všetky ostatné formy sexuality, ktoré sa netýkali výlučne splodenia potomkov. To nás možno natoľko neprekvapuje. Zarážajúce je však, že dokonca aj tie najmúdrejšie hlavy počas osvietenstva, hlásajúce slobodu človeka, označovali masturbáciu za “spoločenské nebezpečenstvo“ a “neprirodzené správanie“ nad rámec čisto náboženského odsúdenia.

V 18. a 19. storočí sa v celej Európe uskutočnila “kampaň proti masturbácii“. Objavilo sa množstvo vedeckých a populárno-vedeckých publikácií, ktoré vysvetľovali údajné nebezpečenstvo masturbácie a ponúkali metódy ako jej predchádzať.

Po celé storočia kolovali nesprávne predstavy, že “sebapoškvrnenie“ bráni zdravému sexuálnemu vývoju chlapca a vedie k mäknutiu mozgu a atrofii miechy. Rakovina, malomocenstvo a šialenstvo, ako aj ďalšie psychické ochorenia mali byť výsledkom masturbácie.

Ešte aj v 20. storočí sa v Európe prenasledovali mladíci, ktorí boli prichytení pri masturbácii. Ruky im boli priväzované k posteli, aby v noci nemohli vykonávať svoju záľubu. Túto ponižujúcu metódu ste mohli vidieť v pochmúrnom filme z Nemecka roku 1913 Biela stuha, kde otec "s tými najlepšími úmyslami" takto trápil svojho vlastného syna. Vydávali sa poučné knižky, kde popisovali ako identifikovať takýchto delikventov, napríklad podľa kruhov pod očami.

Tu vidíme, ako verejne platná paradigma dokáže kriminalizovať úplne normálnu ľudskú potrebu. Potrebu spoznávať funkčnosť svojho tela, naučiť sa ako najlepšie vychutnať slasť a v neposlednom rade, ako vypustiť biologicky vytvorenú "paru" a žiadostivosť v prípade, že nemáte sexuálneho partnera, čo je viac ako bežné v mladých rokoch, keď exploduje produkcia sexuálnych hormónov.

Revolúcia v masturbácii nastala v Anglicku, kde boli bohaté hysterické ženy na prelome 19. a 20. storočia liečené najprv ručnou stimuláciou vagíny a neskôr prvým elektro-mechanickým vibrátorom, ktorý bol patentovaný v roku 1883 lekárom Josephom Mortimerom Granville. Prístroj nazvaný “Percuteur“ mal slúžiť na liečbu nervových porúch. Napriek tomu, že vynálezca Granville otvorene vystúpil proti liečbe žien týmto prístrojom, ženy si jeho používanie rýchlo osvojili. A nie na liečenie hystérie, ale na svoje potešenie. V tých časoch sa ani len neuvažovalo o tom, že by žena mohla mať orgazmus podobný mužskému, a preto bolo uspokojenie ženy nepodstatné.

Dnešný pohľad očami vedcov

Wikipédia píše: „Masturbovanie sa chápe ako – prevažne manuálna – stimulácia vlastných sexuálnych orgánov, ktorá zvyčajne vedie k orgazmu. Pritom sa dajú použiť aj rôzne pomôcky.“  Etymologicky pochádza tento výraz z latinského slova mastrubari ktoré je odvodené zo slov manibus turbari, to jest dráždiť rukami.

Masturbácia môže byť tiež zdieľaná s partnerom, pretože pozorovanie masturbujúceho partnera zvyšuje u mnohých ľudí sexuálne vzrušenie. Často je súčasťou pettingu a predstavuje možnosť “bezpečnejšieho sexu“.

Muži v priemere masturbujú častejšie ako ženy. Najmä v období puberty mladí muži masturbujú priemerne každý deň. Orgazmus dosahujú rýchlo za 20 sekúnd až 2 minúty. Zatiaľ čo erotické fantázie sú u mužov veľmi časté, podľa štúdií Dr. Alfreda Kinseyho má iba polovica žien sexuálne fantázie počas masturbácie, viac ako tretina skúmaných masturbácií je čisto fyzických. Fantázie žien smerujú skôr na predstavu sexuálnej aktivity, ktorú už zažili.

Na rozdiel od klasického pohlavného styku dosahuje veľmi veľa žien orgazmus masturbáciou. To aj vysvetľuje celosvetovú populárnosť vibrátorov.

Americký biológ Dr. Alfred Kinsey, ktorý sa považuje za zakladateľa sexuológie a analýzy ľudskej sexuality, vrátane ľudských sexuálnych záujmov, správania a funkcií, bol prvý ktorý získal relevantné štatistické údaje k ženskej masturbácii.

V jeho štúdiách, uviedlo 45 % žien, že obvykle dosiahli orgazmus z masturbácie za tri minúty a ďalších 25 % za štyri až päť minút, pričom veľa žien to vedome odďaľovalo.

Rozšírený názor, že sexualita vzniká v puberte, je nesprávna. Podľa Kinseyho štúdií asi 19 % dievčat masturbovalo pred pubertou a dosahovali orgazmus častejšie ako chlapci v tomto veku. Staršie ženy masturbujú častejšie ako mladé ženy a masturbácia je najbežnejšia u žien vo veku okolo 40 rokov. Iba medzi osobami nad 50 rokov je pokles. Priemerná frekvencia masturbácie je takmer konštantná u všetkých vekových skupín od 20 do 55 rokov, a to raz týždenne.

Švédska štúdia z roku 2006 zistila, že 69 % švédskych žien uprednostňuje vzrušovanie sa s klitorisom, 28 % uprednostňuje kombináciu klitorisovej a vaginálnej masturbácie a necelé 3 % uprednostňujú iba vaginálnu masturbáciu.

Robia to aj zvieratá a vedia prečo

Masturbácia je absolútne prirodzená a nie je to vôbec výmysel dekadentnej západnej spoločnosti. Aj v živočíšnej ríši sa veselo masturbuje. Ale nielen pre zábavu. Zvieratá majú na to dobré dôvody.

Keď polárnik George Murray Levick videl v roku 1915 masturbovať tučniaky, bol zdesený. A to až tak, že tento Brit, aby nevyvolal škandál, napísal správu o sexuálnych eskapádach tučniakov v gréčtine. Bol to prvý záznam o masturbácii v živočíšnej ríši.

Masturbácia v živočíšnej ríši je dobrá pre reprodukciu. A nerobia to iba tučniaky. Tiež psy, slony, opice, kozy, delfíny a dikobrazy – a nielen muži. Masturbuje sa rukou, plutvou alebo chobotom. Podľa toho, čo je k dispozícii. Používajú sa aj pomôcky. Napríklad si šimpanzie samičky vyrábajú z kúskov dreva dildá (sexuálne hračky).

Masturbácia v ríši zvierat však neslúži iba na sexuálne potešenie.

Ako hovorí nemecký biológ Mario Ludwig „zvieratá majú z masturbácie rôzne zdravotné výhody“.  Pre samce znamená masturbácia sexuálnu výhodu. Pretože masturbácia, krátko pred párením so ženou, robí spermie sviežejšie, a tým zvyšuje pravdepodobnosť otcovstva. To isté platí pre samice – masturbáciou udržujú vaginálne svaly v kondícii a vaginálne sekréty čerstvé.

Samce veveričky štetinatej z Južnej Afriky využívajú pravidelné samoukájanie zase z hygienických dôvodov. Týmto spôsobom sa chránia pred chorobami, ktoré sa prenášajú sexom. Samce sa ihneď po sexe so samičkou samoukájajú a týmto spôsobom vyplavujú z tela spolu ejakulátom možné patogény, získané pri sexe.

Vyučovanie masturbácie na školách?

V roku 1994 hlavná hovorkyňa federálnej vlády USA pre veci verejného zdravia Joycelyn Elders vyhlásila: „Pokiaľ ide o masturbáciu, myslím si, že je to niečo, čo je súčasťou ľudskej sexuality a súčasťou niečoho, čo by sa malo vyučovať.“

Vo funkcii pobudla len dva roky, od roku 1993 do roku 1994. Elders sa stala známou predovšetkým vďaka úprimnej diskusii o svojich názoroch na kontroverzné problémy, ako je legalizácia drog, masturbácia či distribúcia antikoncepcie v školách. Potešujúce ale je, že sa vôbec človek ako ona, dostal tak vysoko.

Masturbáciu vyučovať na školách? Toto vyhlásenie by bolo kontroverzné aj v krajinách, kde sa darí komplexnej sexuálnej výchove na školách, ako napríklad v Holandsku, Nemecku a v Škandinávii. Ale vo fundamentalistických Spojených štátoch amerických vyvolalo vyhlásenie celonárodnú polemiku, ktorá viedla k ukončeniu pôsobenia Joycelyn Elders vo funkcii. Aj naoko liberálny prezident Bill Clinton, podľahol tlaku konzervatívnych síl a v decembri 1994 bola Elders kvôli svojim názorom prinútená rezignovať.

Ale slová Elders boli presne to, čo krajina potrebovala počuť:

"Masturbácia je zdravou súčasťou ľudskej sexuality a relevantnou činnosťou, ktorá pomáha znižovať rizikové sexuálne správanie. Bolo by načase, aby si každý uvedomil, že o sexuálnej výchove je potrebné hovoriť otvorene a čestne kvôli mládeži a jej sexuálnemu zdraviu."

Americká vláda sa bála podporiť stanovisko Joycelyn Elders, pretože mala strach, že ju verejnosť bude považovať za zvrátenú a nemorálnu. Avšak v skutočnosti –paralelne s absenciou komplexnej sexuálnej výchovy – akcentuje sexualitu množstvo reklám, televíznych programov, filmov atď. Mnohé z nich sú nabité sexuálnymi narážkami, dokonca aj s očividnými sexuálnymi odkazmi. A práve toto je zvrátené.  

Mladí ľudia sú bombardovaní sexuálnymi médiami, ale pri hľadaní odpovedí na otázky, týkajúce sa ich sexuálneho zdravia a sexuality, sú zdroje obmedzené a často úplne nedostupné. A na porno-stránkach asi tiež človek nenájde vedecky fundované informácie odborníkov ani dobrú radu.

Strach a zlé svedomie

Joycelyn Elders trafila klinec po hlavičke upozornením, že tabuizovanie a odsudzovanie prirodzených sexuálnych praktík môže viesť k rizikovému správaniu mládeže. Pretože, najmä v mladej hlave, bojujú proti sebe dve sily: jedna, ktorá to telesne biologicky chce a druhá, ktorá to kvôli prebratým cudzím morálnym názorom zakazuje. A tu už môže vznikať blok, ktorý sa bohužiaľ môže niesť celým životom jedinca, a ktorý môže zabrániť nielen naplnenému sexuálnemu životu, ale navyše môže viesť k vážnym negatívnym a patologickým psychickým a fyzickým prejavom. Deje sa presne opak toho, čo apoštoli cudnosti hlásali...

Akékoľvek "dobre mienené" zákazy z pohľadu moralistu, môžu viesť k celoživotným traumám. A k agresii voči sebe alebo iným. Ak si pozrieme akýkoľvek historický film z čias prvej svetovej vojny, tak je do očí bijúce, že vysoké morálne štandardy, hlásané z oficiálnych miest neviedli k zrodu milých, odviazaných a život si užívajúcich mladíkov, ale práve ku katastrofám a zverstvám 21. storočia.

V takzvaných primitívnych kultúrach, ale aj starých civilizáciách (od Číny, cez Indiu po Grécko) mali k masturbácii a celkovo k sexualite veľmi otvorený a slobodný postoj. Kto bol niekedy v chrámoch Khajuraho v Indii tak pochopil, aký odviazaný pohľad mali tvorcovia Kamasútry na všetky možné sexuálne praktiky.

A sexuálne liberálne krajiny ako Dánsko, Švédsko a Nórsko majú nielen najspokojnejších obyvateľov, ale aj najnižšiu mieru kriminality.

7 mýtov o masturbácii

Takmer každý to robí za zamknutými dverami spálne, ale nikto o tom nechce hovoriť. Aj v 21. storočí je sólový sex stále jednou z absolútnych tabuizovaných tém. Niet divu, že toto tajomstvo vytvorilo veľa mýtov o masturbácii – ale väčšina z nich je fiktívnych.

1_ Vibrátory vám znemožnia normálny orgazmus

Žiadna žena by si nemala nechať pokaziť zábavu s vibrátormi v posteli, kvôli mýtu, že ich časté používanie by jej už neumožnilo normálny orgazmus. Aj keď dildo (sexuálna hračka) môže doviesť ženu k vyvrcholeniu rýchlejšie ako samotný partner, nemá negatívny vplyv na sexuálny život. Práve naopak: svoje telo lepšie spoznáte a používaním dilda aj počas sexu je možné lepšie stimulovať každého, kto má všeobecne problémy s orgazmom.

2_ Masturbácia spôsobuje sterilitu

Nebojte sa, sólo sex rozhodne nemá vplyv na plodnosť ani u žien, ani u mužov. Šance na otehotnenie súvisia s mnohými ďalšími zdravotnými faktormi, masturbácia však nehrá žiadnu rolu.

3_ Sólový sex prináša zdravotné riziká

Nie je to pravda, pretože masturbácia je jedným z absolútne bezpečných sexuálnych dobrodružstiev. Najväčším rizikom by bolo, že citlivá pokožka oblasti genitálií bude podráždená, alebo dôjde k alergickej reakcii na materiál alebo lubrikant. V opačnom prípade, ak budete udržiavať sexuálne hračky – najmä tie, ktoré sú zdieľané s partnerom - pred použitím čisté, nemusíte sa obávať o svoje zdravie.

4_ Počas menštruácie by ste nemali masturbovať

Sólo sex počas menštruácie nie je odsúdeniahodný a určite nie nezdravý, práve naopak, pretože masturbácia má veľké vedľajšie účinky. Pri orgazme sa uvoľňujú hormóny dopamín a oxytocín, čo zase môže zmierňovať príznaky PMS (predmenštruačný syndróm). Vrchol navyše optimálne uvoľňuje svaly, čo je obzvlášť účinné ako prírodný liek na menštruačné bolesti.

5_ Počet orgazmov sa zníži

Mnoho žien si bohužiaľ stále myslí, že počet orgazmov je obmedzený a že by práve preto nemali príliš často masturbovať – čo je absolútny nezmysel. Každá žena si môže vo svojom živote vychutnať nekonečné množstvo orgazmov, masturbácia v žiadnom prípade nevyčerpáva vagínu – aj keď máte chuť na sólo sex niekoľkokrát denne. Muži si tiež môžu byť istí: zdravému telu nemôžu jednoducho dôjsť spermie, pretože sa každý deň vytvárajú nanovo a neexistuje nijaké obmedzenie.

6_ Masturbácia potláča pocity potešenia

Tento mýtus je tiež poverou, pretože masturbácia nemá negatívny vplyv na libido. Iste, ak masturbujete pred rande s partnerom, nemusí sa vám hneď páčiť robiť to znova – ale to je asi tak všetko. Mnoho párov dokonca profituje z pravidelného sólo sexu, pretože najmä mužom poskytuje v posteli väčšiu výdrž.

7_ Sólový sex nemá miesto v pevnom vzťahu

Každý, kto musí masturbovať, je automaticky nešťastný vo svojom vzťahu, alebo tým bodne svojho partnera do chrbta? V žiadnom prípade, pretože masturbácia môže dokonca podporiť vzťah! Čas, ktorý venujete svojmu vlastnému telu, vám umožní spoznať samého seba oveľa lepšie, správať sa v posteli sebavedomejšie a posunúť tak spoločný sexuálny život na novú úroveň. Ak si nie ste istí, či má váš partner problém s masturbáciou, mali by ste sa tejto téme povenovať a otvorene o nej hovoriť.

„Každý aspoň raz v živote mastruboval. Kto hovorí že nie, tak masturbuje doteraz...“ – hovorieval zakladateľ psychoanlalýzy Sigmund Freud na svojich prednáškach.

Masturbácia nie je za hranicou morálky ani dobrého vkusu, našej sexualite a zdraviu dokonca prospieva.

text_Andrej Maťko