Aromaterapia
pomáha aj tam, kde medicína nestačí
Aromaterapia – terapia esenciálnymi olejmi sa vzťahuje na rad tradičných, alternatívnych, alebo doplnkových terapií, ktoré využívajú esenciálne oleje a iné aromatické rastlinné zlúčeniny. História aromaterapie sa začala sa písať v okamihu, keď človek zacítil vôňu a jej účinky nám pomáhajú dodnes. A stále pritom objavujeme jej nové možnosti.
Dejiny používania vôní siahajú do ďalekej minulosti. Prvé písomné záznamy o využívaní aromatických rastlín v liečiteľstve sa objavujú už v babylonskej kultúre (11. storočie pred naším letopočtom), niektorí považujú za kolísku aromaterapie Čínu či Indiu. Najstarší doteraz objavený destilačný prístroj na výrobu esenciálneho oleja sa datuje do obdobia 3000 rokov pred naším letopočtom. Aromaterapiu poznali a úspešne využívali aj kráľovná zo Sáby a predovšetkým Kleopatra, ktorej umenie lásky a krásy pomocou vôní bolo už za jej života legendárne.
UMENIE LEN PRE ZASVÄTENÝCH
Vône zohrávali v živote starých Egypťanov dôležitú úlohu. Predpokladá sa, že práve oni objavili spôsob získavania a uchovávania vôní. Liečivými vlastnosťami vôní sa zaoberali kňazi a boli určené len pre zasvätených. Využívali ich pri rôznych náboženských obradoch a iných sviatkoch, k liečeniu, vydymovaniu, ale aj na balzamovanie, kde používali decht z cédru. Starovekí Rimania využívali esencie vo veľkej miere na vonné kúpele, zábaly, oleje či masti. Vysoko si cenili najmä vôňu ruže, ktorú používali pri rôznych príležitostiach.
VÔNE PROTI MORU
S vynálezom destilácie sa používanie aromatických éterických olejov a parfumoch rozšírilo do Európy a na konci 12. storočia Európania už destilovali svoje vlastné éterické oleje a vyrábali svoje vlastné parfumy. Keď sa v Európe rozšíril mor, tak sa používali aromatické látky ako prostriedok na odohnanie tejto choroby z miest. Zistilo sa, že tí, čo boli najviac v kontakte s aromatickými látkami, predovšetkým parfuméri, boli imúnni voči moru, kým mnohí okolo nich zomierali.
Esenciálne oleje sa extrahujú z kvetov, kôry, stonky, listov, koreňov, plodov a iných častí rastliny rôznymi metódami. Poznáme niekoľko spôsobov získavania esenciálnych olejov, z ktorých najčastejšia je destilácia – vodná, parná a kombinovaná. Ďalšími spôsobmi sú extrakcia oxidom uhličitým, lisovanie za studena, saturácia vôňou kvetov, macerácia a extrakcia rozpúšťadlom. Umenie aromaterpaie spočíva aj v poznaní rastlín, pretože nie všetky rastliny produkujú esenciálne oleje.
MODERNÁ AROMATERAPIA
Národná asociácia pre holistickú aromaterapiu (NAHA) definuje aromaterapiu ako „terapeutickú aplikáciu alebo medicínske použitie aromatických látok (éterických olejov) na holistické liečenie. Zistilo sa, že esenciálne oleje majú rôzne stupne antimikrobiálnej aktivity a mnohé majú antivírusové, analgetické, nematocidné (ničiace črevné červy), antifungálne (pôsobiace proti rozmnožovaniu plesní), insekticídne (pôsobiace proti hmyzu) a antioxidačné účinky. Aromaterapeutické aplikácie zahŕňajú masáže, lokálne aplikácie a inhalácie.
Dôležité je vedieť, že esencie sa v žiadnom prípade nesmú užívať vnútorne. Dnes je hlavne u nás na Slovensku v móde kvapkať esencie do vody a piť. Trochu sa zamyslime... Kde sme videli, aby sa olej rozpustil vo vode? Na žiadnej fľaštičke nie je napísané, že je na vnútorné použitie. Je to horľavina, ktorá nám namiesto pomoci môže ublížiť, veď esencie obsahujú chemické látky. Vnútorne môžeme požívať hydroláty rastlín, a to len niektorých, napríklad ruža, mäta, medovka, bazalka. Hydroláty sú vedľajšie produkty pri výrobe esenciálnych olejov.
Esenciálne oleje sa nikdy neaplikujú priamo na pokožku. Vždy sa musia riediť nosným olejom. Najbežnejšími nosnými olejmi sú mandľový, slnečnicový, olivový olej, alebo jojobový olej.
ČO JE PROCES HEARTS?
Okrem klasických spôsobov použitia si aromaterapia hľadá cestičky, ako ešte účinnejšie a blahodarnejšie pôsobiť nielen na našu pohodu, ale tiež na naše zdravie, a to aj v oblastiach, kde by sme to nečakali. Jej účinky dnes veľmi vhodne, vďaka jedinečnej a krásnej technike HEARTS, využíva časť medicíny, ktorá sa zaoberá nevyliečiteľne a chronicky chorými ľuďmi, ako aj ľuďmi s neurodegeneratívnymi ochoreniami – paliatívna starostlivosť.
H.E.A.R.T.S. je skratka, ktorá znamená Hands-on, Empathy, Aroma, Relax, Texture and Sound (Ruka, Empatia, Vôňa, Relax, Textúra a Zvuk) a terapeuticky sa ponúka ako Proces HEARTS, ktorý čerpá zo škály prirodzených zručností a rôznych zmyslových skúseností s cieľom využiť ho vo všetkých druhoch klinických zariadení, ako aj v súkromnej praxi a v domácej starostlivosti.
Techniku vytvorila a vyvinula Angličanka Ann Carterová a primárne bola určená na použitie tam, kde sú bežné masážne techniky nevhodné, alebo ťažko vykonateľné. Na Ann Carterovú úspešne nadviazal Holanďan Jonathan Benavides, pôvodne klinický psychológ, ktorý v rámci aromatickej zložky procesu preskúmal a vyvinul dve dodatočné intervencie s použitím esenciálnych olejov na aromatických tyčinkách a náplaste, ktoré sa majú používať počas terapeutických sedení HEARTS s cieľom pokúsiť sa pomôcť pacientovi prepnúť pozornosť z bolesti na pohodlie. Jonathan praktikuje túto techniku v hospicoch, v zariadeniach sociálnej starostlivosti, v nemocniciach, ale navštevuje klientov priamo doma a často je s nimi až do úplného konca. Pomáha ťažko chorým, starým, mladým, ich rodinám, ale aj ľudom, ktorí sa rozhodli pre eutanáziu. Vďaka tejto na pohľad veľmi jednoduchej technike, dokážeme s preukázateľnými výsledkami pomáhať nevyliečiteľne chorým ľuďom. Stačí dotyk, držanie za ruku... a tá správna vôňa. Technika sa vďaka nadšencom aromaterapie a študentom a študentkám Jonathana Benavidesa objavila aj na Slovensku, kde pomáha ľuďom uľaviť od bolestí, na ktoré už medikamentózna liečba nezaberá.
AROMATERAPIA NA JESENNÉ DNI
Jeseň – čas viróz, nevľúdneho počasia a z neho prameniacej skľúčenosti a depresií. Práve tu nám pomôže aromaterapia. Prevoňajte si svoje domovy... Vôňou ihličnanov, citrusov alebo klinčekom, škoricou, ale aj kadidlo a myrha sú v tieto sychravé dni vhodné do aromalampy alebo difuzéru. Nezabudnime však dodržať pár zásad. Vôňami sa môžeme opájať denne, ale pozor, treba si ich dávkovať ako liek, tj. maximálne 3 x 20 minút. Nechajme vždy dokončiť pôsobenie jednej dávky roztoku vody a esenciálnych olejov – nedokvapkávajme oleje pri každom ďalšom zapálení aromalampy, či zapnutí difuzéru.
PRE DOBRÚ NÁLADU
Sladký pomaranč, mandarínka
PRE ĽAHŠIE DÝCHANIE
Mäta, eukalyptus
NA ZLEPŠENIE PAMATI
Rozmarín, citrón
text_ Renáta Helísková