V detstve sme často počúvali od rodičov alebo starých rodičov: „Vyrovnaj sa, nech nemáš krivý chrbát!“. Všetci sme však boli vo vývoji a tak trošku sme sa za zhrbenými plecami schovávali. Dnes si na tie ich múdre slová pri bolestiach chrbta často spomenieme. Veď kto by ich v dnešnej uponáhľanej dobe nezažil! Občas nás zabolí pod rebrami, inokedy sa ozvú boľavé kríže alebo stuhnutý krk. Príčinou býva prechladnutie, prievan, klimatizácia v aute alebo v kancelárii, zlé držanie tela alebo nejaký úraz. No podľa tradičnej čínskej medicíny každá boľavá oblasť na chrbte poukazuje aj na oslabenie určitého vnútorného orgánu. V prípade opakovaných alebo nepretržitých bolestí, ktoré nie sú spôsobené vonkajšou príčinou, treba skúmať vnútro nášho tela. Poďme sa na vnútorné príčiny pozrieť bližšie.

V tradičnej čínskej medicíne všetko so všetkým súvisí – tzv. plné orgány s dutými (napr. pľúca s hrubým črevom), vnútorné orgány s povrchom tela (pečeň zodpovedá za kvalitu nechtov), plné orgány s telesnými tekutinami (žalúdok ovplyvňuje množstvo slín v ústach) aj každá emócia vplýva na niektorý orgán (strach oslabuje obličky)... atď. Takýmto spôsobom dokáže čínske lekárstvo odôvodniť aj bolesti v oblasti chrbta. Na koncových častiach tela – nohách, rukách alebo ušiach máme rôzne reflexné plôšky, pomocou ktorých môžeme stimulovať jednotlivé časti tela. Pomáha nám to pri liečbe mnohých neduhov. Niečo podobné je aj na chrbte. No tieto zóny nevoláme reflexné, pretože sú v tesnejšej blízkosti vnútorných orgánov, než tie na nohách, rukách a ušiach. Odrážajú zdravotný stav vnútorností skrytých priamo pod nimi. Logiku týchto plôch však pochopí najmä ten, kto sa už stretol s čínskou medicínou, meridiánmi (akupunktúrnymi dráhami) a vzťahmi medzi jednotlivými časťami tela. Aj keby sme sa na bolesti chrbta pozreli zatiaľ len z pohľadu prváčika na škole čínskej medicíny, už tu by sme si všimli isté spojitosti. Medzi základné vedomosti patrí, že slezina zodpovedá za  krvotvorbu a práve krvou zásobuje všetky svaly v tele. To vidíme napríklad u športovcov, ktorí majú pevné svaly na chrbte, pretože svaly sú skladiskom krvi. Porucha činnosti sleziny sa preto prejaví zlou krvotvorbou, únavou, ochabnutými svalmi, studenými končatinami, lenivosťou. Pečeň ovplyvňuje šľachy, pľúca okysličovanie celého organizmu a prílev novej energie s každým nádychom, obličky vyživujú kosti, kostnú dreň a zuby...

A takto by sme mohli pokračovať ďalej a pri každom vnútornom orgáne by sme našli určitú spätosť s chrbtom a jeho jednotlivými fyzickými časťami (svaly, šľachy, kosti). Pri liečení bolestí chrbta, v prípade, že nie sú spôsobené mechanicky (napr. úraz, poranenie, operácia), je dôležité zamerať sa nielen na vonkajší prejav ale aj na liečbu vnútorných orgánov. Masáž často uľaví len na chvíľku a bolesť je zakrátko späť. Celostný pohľad na telo, ako na jeden harmonicky fungujúci celok, pomôže vyliečiť bolesť aj s ďalšími sekundárnymi príznakmi. 

Pozrite sa na náš jednoduchý nákres, kde sú miesta bolesti prepojené s funkciami prislúchajúcich orgánov. Potom lepšie pochopíte aj príčiny svojich bolestí chrbta.


Ak vás napr. bolí pri lopatke alebo v oblasti od podpažnej jamky smerom hore k ramennému kĺbu, máte problém na úrovni tenkého čreva. Môže to byť nefungujúce trávenie, zápal (napr. celiakia), zlé vstrebávanie vitamínov a minerálov, hnačka a podobne. Bolesť nemusí byť vždy pálčivá a akútna. Občas ju zistíte len pri masáži alebo zatlačením na danú oblasť. 

ŽLČNÍK

Miesta bolesti

Lokalitou bolestí sú najmä trapézy, ktoré bývajú tuhé a bolestivé pri masáži. Plecia sú zdvihnuté a držanie tela celkovo pôsobí napäto a zablokovane. Ďalšou oblasťou je časť od spodnej hrany lebečnej smerom dolu cez krčnú chrbticu až po 7. krčný alebo 1. hrudný stavec. Sprievodnými príznakmi bývajú bolesti korienkov vlasov, migréna, bolesti trojklaného nervu, zablokovaná krčná chrbtica, pocit chladu na hlave s potrebou nosiť čiapku atď. Spodnou zónou žlčníka sú bočné strany zadku a panva, cez ktoré prechádza dráha žlčníka. Tu sa často stretávanie s bolesťami bedrových kĺbov, ischiasom, či zápalom sedacieho nervu.

Príčina

Príčinou bolestí v týchto oblastiach je najmä stres, mastná a ťažká strava, alkohol, priveľa mlieka a mliečnych výrobkov (hlavne šľahačka a zmrzlina), striedanie sladkého a slaného jedla hneď po sebe.

Ako na to?

Určite uľaví detoxikácia v podobe čerstvých štiav – lucerna s jablkom, ananásom a trochou citrónovej šťavy. Zaberie aj diéta v podobe ľahšie stráviteľnej stravy ako napr. ryža s dusenou zeleninou, pohánka, tofu, zelené listové šaláty, špenát, klíčky, zelené fazuľky. Pomôžu aj bylinné čaje z nechtíka, púpavy, slamihy a mäty. V prípade opakovaných bolestí, či ischiasu, je nutné takýto životný štýl udržiavať dlhodobo.

TENKÉ ČREVO

Miesta bolesti

Lokalitou bolestí sú najmä lopatky, oblasť od podpažnej jamky smerom hore k ramennému kĺbu. Tieto miesta bývajú bolestivé zväčša len na dotyk napr. pri masáži či akupresúre. Bolesť je skôr ostrá až „štipľavá“ a je spojená s inými príznakmi – hnačka, zápaly čriev, zlé vstrebávanie výživy, anémia, nafúknuté brucho po jedle atď. 

Príčina

Príčinou býva nesprávna strava, najmä prílišná konzumácia bieleho chleba a pečiva, tzv. kombinácia „buchta“, t.j. biela múka s maslom a marmeládou, málo ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov, semienok, orechov a vlákniny. Črevám všeobecne ubližuje aj nedostatok pohybu, nespracované emócie a jednotvárna strava.

Ako na to?

Pomohla by zmena životného štýlu. Nielen v stravovaní, ale aj po psychickej stránke. Črevám pomôže strava, ktorá obsahuje menej lepku, je skôr celozrnná, plná semienok, orieškov a vlákniny. Taká vyživí a zároveň aj prečisťuje črevné steny (je však vhodná len vtedy, ak netrpíte vážnejšími zápalovými črevnými ochoreniami, Crohnovou chorobou, atď.). Z byliniek upokojí tenké črevo šalvia, rumanček, horec i puškvorec. Emočná vyrovnanosť vie zharmonizovať i liečiť. V prípade čriev treba vedieť v živote prijímať veci okolo seba, radovať sa z nich, ale potom ich vedieť aj vylúčiť, rozlúčiť sa s nimi, pustiť ich preč napr. dospelé deti z domu, stratu blízkeho človeka, odsťahovanie sa od dobrých priateľov, atď. V tomto je veľká symbolika čriev ako vylučovacieho systému ľudského tela. 

PEČEŇ

Miesta bolesti

Lokalitou bolestí je časť chrbta pod rebrami, častejšie napravo, no môže vyžarovať aj na oboch stranách. Bolesť sa vyskytne len občas, no o to intenzívnejšie. Je pichľavá, akoby nás pichalo v boku. Sprievodnými príznakmi sú boľavé oči, lámavé nechty, vysoký krvný tlak, bolesti hlavy, poruchy menštruácie, alergie, výbušnosť a pod. 

Príčina

Príčinou je často stres, výbušná povaha, potláčaný hnev alebo celkovo potlačené emócie, nesprávne stravovanie – mastné a ťažko stráviteľné jedlá, priveľa mäsa, alkohol, alebo priveľa kyslých jedál (s výnimkou prirodzene prekvasených), octové zálievky, majonézy a rôzne pochutiny. 

Ako na to?

V tomto prípade pomôže oddych, pokoj v duši, oddych v prostredí, ktoré máme radi napr. prechádzka v horách, relax na pláži pri mori, alebo odreagovanie sa s priateľmi pri športe, v kine, či dobrom rozhovore. Telu ešte doprajeme zdravú kuchyňu, veď ľahká strava = ľahká hlava. Zameriame sa najmä na obilniny ako ryža, jačmenné krúpky, bulgur alebo kuskus, ovsené vločky, kyslú kapustu alebo iné pickles (prirodzene kvasené zeleniny). Tanier by mal obsahovať najmä varené potraviny. Z byliniek vždy zaberie pestrec mariánsky, lastovičník, šípky, ibiš a medovka. 

SLEZINA

Miesta bolesti

Lokalitou bolestí je časť chrbta pod rebrami na ľavej strane. Bolesť sa nestráca, akoby to pobolievalo stále. Je skôr tupá, sťahujúca, pričom sprievodnými znakmi môže byť nechutenstvo, nevoľnosť, zlá krvotvorba, celulitída, slabá alebo nadmerná menštruácia, únava, suchá pokožka, nadmerná chuť na sladkosti, nadváha alebo neschopnosť pribrať, atď. 

Príčina

Príčinou je priveľa vlhkosti a hlienov v tele, ktoré sú spôsobené hlavne častou konzumáciou mlieka, mliečnych výrobkov a sladkostí. Slezine škodí aj nedostatok tekutín, nepravidelná strava, jedenie pod tlakom – v strese, rýchlo , postojačky, za počítačom... Z emócií najčastejšie zraňuje slezinu nadmerné premýšľanie, opakované premietanie si v hlave jednu a tú istú situáciu. 

Ako na to?

V strave treba obmedziť mlieko, mliečne výrobky a sladkosti. Skúste ich nahradiť niečím, prírodnejším – napr. bio nesíreným sušeným ovocím, praženým čiernym sezamom (zastavuje chuť na sladké). Je dôležité dodržiavať pravidelnú stravu 5-krát denne, ktorá by mala byť teplá. Na raňajky je ideálna kaša alebo polievka. Slezinu posilnia oranžové potraviny ako tekvica hokaidó, mrkva alebo marhule, veľa obilnín, dusené ovocie a zelenina. Bylinky, ktoré podporujú trávenie a vylučujú z tela vlhkosť a hlieny sú: puškvorec, zázvor, sladké drievko a fenikel. 

OBLIČKY

Miesta bolesti

Lokalitou bolestí sú najmä kríže a sakrálna oblasť. Bolesť je skôr tupá, môže to byť tzv. „seknutie“, pri ktorom je znížená pohyblivosť. V celej oblasti môžeme vnímať pocit chladu. Často sa s obličkami spája aj celková bolesť chrbta ráno po prebudení, pričom nám môže robiť problém vstávanie z postele. Po rozhýbaní sa, či krátkej chôdzi, sa bolesť vytratí. Sprievodnými príznakmi oslabenia obličiek môže byť vypadávanie a šedivenie vlasov, impotencia, pískanie v ušiach, problémy so sluchom, zápaly močového mechúra, ľadvinové kamene, problémy s otehotnením, atď. 

Príčina

Príčinou je chlad, nedostatočné zahriatie v danej oblasti, ktoré môže byť otázkou obliekania. Obličky vnútorne oslabuje nedostatok tekutín, priveľa soli – nielen priame solenie jedál, ale aj tzv. skryté soli v údeninách, salámach, párkoch, ba dokonca i v chlebe a pečive. Z emócií oslabuje obličky hlavne strach – vnútorný pocit neistoty, predčasné obavy z toho, čo sa ešte len má stať, strach o deti atď. Podľa tradičnej čínskej medicíny skladujú obličky „esenciu života“, ktorá určuje ako dlho budeme žiť. Vyčerpávame  si ju nadmernou sexuálnou aktivitou, prílišným státím na nohách alebo chodením napr. v práci, u žien sa životná esencia oslabuje pôrodmi, potratmi...

Obličkám neprospieva ani stres a rýchly životný rytmus, ponocovanie a stimulovanie energie nevhodnými prostriedkami –  ako sú energetické nápoje, káva, nikotín a drogy. 

Ako na to?

Funkcie obličiek podporíme najmä striedmosťou v našom živote – zdravá strava v primeranom množstve, k tomu adekvátny relax, šport a zábava. Pridáme uvoľnené emócie, radosť zo života, primeranú sexuálna aktivitu a  dostatočné obliekanie sa v chladnom počasí. Životnú esenciu si môžeme pravidelne dopĺňať pomocou byliniek – stavikrv mnohokvetý, praslička roľná, baza čierna, kotvičník. Jesť môžeme čierny pražený sezam, vlašské orechy, petržlen a zeler.

Na záver mi nedá nespomenúť pri tejto téme chrbticu. Akékoľvek ochorenia s ňou súvisiace – či už ide o vychýlené platničky, kalcifikáciu stavcov spojenú so zhoršenou pohyblivosťou a bolesťami, kostné výrastky na ktorejkoľvek kosti na tele, osteoporózu, začínajúcu skoliózu, artritídu či artrózu – to všetko vie čínska medicína liečiť bylinkami a ďalšími doplnkovými terapiami. Mnohí sa týmto spôsobom liečby vyhli operatívnym zákrokom, užívaniu liekov a bolestiam. Stačí nájsť kvalitného terapeuta tradičnej čínskej medicíny, ktorý určite rád poradí a navrhne individuálne terapie. 

Doplnkové terapie

Bankovanie – uvoľní celý chrbát, uľaví od bolesti a spriechodní meridiány. Rýchle a prerušované bankovanie celého chrbta pomáha pri celkovej regenerácii a uvoľnení. V prípade typu pečeňových bolestí, napr. pri vysokom krvnom tlaku, migrénach alebo pri žlčníkovom ischiase, sa môže použiť aj dlhé státie baniek na jednom mieste, čo záleží od lokality bolesti. A ešte niečo – deti milujú bankovanie. V ponuke sú aj mäkké silikónové banky, pri ktorých netreba použiť oheň na vznik vákua. Preto sú pre deti bezpečnejšie a zažijete s nimi veľa zábavy. Pomôžu aj pri bežnom prechladnutí či bolesti ktorejkoľvek časti chrbta.


Tuina – čínska tlaková masáž, ktorá je menej bolestivá. Jedná sa najmä o rýchle hnetenie alebo miesenie na bolestivých častiach chrbta.

Energetické cvičenia – je jedno, či si vyberiete yogu, čchi-kung alebo  tai-čchi...


Akékoľvek energetické cvičenie pracuje automaticky s meridiánmi nášho tela, uvoľňuje bloky a napätie, harmonizuje orgány, pomáha pri správnom držaní postavy a posilňuje chrbtové i brušné svalstvo. Ak budete pravidelne cvičiť 2-3 razy týždenne, bolesti chrbta sa vás vôbec nemusia týkať, nehovoriac o vašej psychickej pohode, ktorú vám cvičenie prinesie.