Príroda vymyslela dokonalý plán na zachovanie druhu, ktorý úspešne funguje posledných pár milión rokov. V optimálnom veku rodičov a v optimálnej sezóne pre potomstvo sa spúšťa ruja, ktorá sleduje presné pravidlá s najvyšším cieľom – splodiť zdravé a silné potomstvo, aby sa udržal konkrétny živočíšny druh. Druhy, ktoré túto prirodzenú túžbu po rozmnožovaní nemali, nepoznáme, pretože vyhynuli. Človek často rád predstiera, že sa vymanil z područia prírody a “scivilizoval" svoje pudy, ale štúdie posledných desaťročí hovoria o presnom opaku. Sme stále zvieratá, ktoré sa od svojich bratrancov opíc odlišujú maximálne o 1% génov, od prabratrancov svíň približne o 10%. Väčšina pudov funguje u všetkých cicavcov presne tak, ako aj u cicavca človeka. Aj keď sa spoločenské a náboženské normy správania vždy snažili ľudské pudy uhladiť, schovať a vtesnať do rámca prijateľnej morálky, realita sexuálneho života človeka ako živočíšneho druhu potvrdzuje fakt, že prirodzený pud rozhoduje o našom správaní ďaleko viac ako pravidlá, ktoré nastavuje spoločnosť. Ak pôjdeme proti našej náture a proti prírode, nemôže z toho vzniknúť nič dobré. Len rešpektovanie prírodných zákonov a súvislostí nám umožní nájsť radosť a potešenie z najkrajšej a najlacnejšej formy extázy aj oddychu – zo sexu!

 

ONE NIGHT STAND Náhoda, alebo zákonitosť?

Určite máte minimálne jedného známeho alebo známu, ktorá otehotnela pri náhodnom neplánovanom sexe, tak zvanom onenightstand-e. Iné páry sa zas roky snažia o splodenie dieťaťa, bezúspešne. Prečo je to tak? Pretože v prípade “náhodného partnera na jednu noc" sa vôbec nejedná o žiadnu náhodu, ale o zákonitosť. Vzájomná náklonnosť a sexuálny pud vznikli práve v čase, kedy bola žena najplodnejšia, v čase vrcholiacej ovulácie. Tento signál podvedome a biologicky poslala do okolia, čo okamžite pocítili muži nárastom sexuálnej túžby k nej. Následne si žena (znovu podvedome) vybrala muža s najvhodnejšími génmi pre ňu a “náhodne" sa s ním ocitla v posteli, v kuchyni alebo v záhrade. Po deviatich mesiacoch sa narodilo krásne zdravé dieťa. Meno otca možno zostalo neznáme, prípadne sa otcovi po 18-tich rokoch pripomenie dieťa od matky, na ktorú si už nepamätá. Ale to je vedľajšie. Nový človek je na svete a pravdepodobnosť zachovania rodu sa zvýšila... Americký antropológovia urobili zaujímavý experiment. V jednom striptízovom klube zaznamenávali dátum ovulácie tanečníc a porovnali ju so sprepitným, ktorý tanečnice dostávali. Zistili, že najviac peňazí dostávali práve tie tanečnice,ktoré boli v období najvyššej plodnosti – nezávisle od výzoru a veku. Muži nemohli poznať ženský cyklus neznámej tanečnice, ale podvedome naň reagovali. Rovnako nie je tajomstvom, že žena sa zdá mužovi tým atraktívnejšia a príťažlivejšia, čím vzrušenejší je. Po ejakulácii sa jeho vnímanie mení zase do normálu – misia splnená :) V inej štúdii zas vedci merali preferenciu žien pre rôzne typy mužov. Keď ženy nemali plodné dni, preferovali usporiadaných “papučových" mužov. Počas ovulácie však prevládal typ “sukničkár" alebo “latin lover". Aj v prírode nie je zriedkavosťou, že sa jeden samec o samičku stará, ale potomstvo splodil iný samec. Sila prírody a pud rozmnožovania sa vymyká racionálnej kontrole, je riadený z najstarších častí nášho mozgu: jašteričieho a cicavčieho.

 

VOĽBA SPRÁVNEHO PARTNERA Prečo ho nenájdete na internete?

Voľba správneho partnera nebola nikdy taká ťažká, ako dnes. Prečo? Lebo existuje príliš veľa možností. Pred 100 rokmi si mohli ľudia, ktorí žili napríklad na dedine, vybrať len spomedzi 8-mich, možno 10-tich partnerov, ktorí boli v ich veku a mali adekvátne spoločenské postavenie. Poznali sa od detských čias, ich rodiny už po desaťročia alebo stáročia. Ak si potom vybrali jedného z nich, tak ich zväčša nečakali žiadne prekvapenia, poznali sa dokonale ešte pred svadbou, prípadne im partnera určili rodičia, ktorí chceli spájať gény a majetky. Ako mi povedal raz jeden Ind: „Sobáš z lásky nie je úspešný." Prečo? Lebo má príliš očakávaní, ktoré sa nedokážu naplniť. Poďme ale späť k výberu partnera dnes. Toľko portálov na hľadanie sexuálneho alebo životného partnera nikdy v minulosti neexistovalo. Dnes si môžete vybrať nie z 8-mich potenciálnych partnerov, ale zo stoviek tisíc.Môžete si ich expresne vybrať vďaka rôznym aplikáciám, kde venujete výberu každého partnera pár sekúnd a jeho kvality posudzujete väčšinou iba podľa fotografie – zidealizovanej vo photoshope. A výsledok? Počet single žijúcich mladých ľudí je dnes na Slovensku najvyšší za posledných 50 rokov. Single je asi tretina mladých ľudí a tvoria ju slobodní a rozvedení. Zlá správa je, že na internete s minimálnou pravdepodobnosťou nájdete partnera, ktorý by bol s vami biologicky kompatibilný. O kompatibilite totiž rozhoduje iba osobná skúsenosť a reakcia vášho tela pri kontakte s partnerom, ktorá sa prejavuje cez vôňu, dotyky, príťažlivosť a vzájomný fyzický súlad. Ak je všetko toto pre oboch partnerov príjemné, nastáva na úrovni oboch tiel kompatibilná chemická reakcia – vzrušenie a túžba. Až potom, keď dva živočíchy prejdú testom biologickej kompatibility, sa otvoria dvere k dobrému sexu, trvácnemu vzťahu a splodeniu zdravého potomstva.

 

MIMIKRY A PRETVÁRKY Zostaňme radšej sami sebou

Ak teda ponecháme internetové zoznamky bokom, pretože ťažko nájdeme ihlu v kope sena, máme ešte možnosť stretnúť toho správneho partnera, či partnerku v našom obyčajnom každodennom živote – v práci, na párty, na dovolenke alebo na ulici. V mnohých prípadoch sa ale ženy aj muži úspešne maskujú a robia zo seba iných, ako sú. Ženy oblečením potláčajú nedostatky: push-up podprsenkami robia ilúziu väčšieho poprsia, make-upom zväčšujú svoje oči hladné po koristi, namaľovaním líc a pier na červeno simulujú vzrušenie a sexepíl a vysoké podpätky dostávajú ženský zadok do lascívnej polohy... Muži sa zase predvádzajú svojím skutočným alebo predstieraným spoločenským postavením, peniazmi a mocou, super drahými košeľami a oblekmi, hodinkami, zlatými retiazkami, kľúčmi od auta najvyššej triedy a svalmi nabúchanými steroidmi. Krásne zlatokopky, ktoré si po zistení mena perspektívneho bohatého uchádzača preverujú jeho majetok v obchodnom registri, určite takýmto spôsobom nenájdu partnera, na splodenie správneho potomstva ani na šťastný partnerský život. Podobne sú na tom muži, ktorí siahnu po ľahkej koristi v peknom obale. Ani tento výber partnera nie je celkom prirodzený a je deformovaný nesprávnou motiváciou – ženy chcú peniaze, muži reprezentatívny kus na zvýšenie sebavedomia. S prirodzeným výberom správneho partnera to má pramálo spoločné. Niekedy sa v živote pritrafí, že prirodzene nájdete pre seba toho správneho partnera. Vo všetkom vám vyhovuje. Radi s ním trávite čas, máte podobné záľuby, ale v posteli to nie je ono. Jemu nefunguje všetko ako má, a ona sa nevzruší pri pomyslení na neho. Prečo je to tak? Jednoducho si nevoňajú, to znamená, že môžu byť dobrí priatelia, ale dobrý sex z toho nikdy nebude ani po návšteve kurzu tantry. Ak je náš vzťah ovládaný rozumom, nemôže z toho byť brutálna sexuálna explózia, šialenstvo, kedy sa meníme na divochov a nevieme,čo nás riadi a čo sa s nami deje. V prírode asi nenájdete zviera ktoré chodí ku gynekológovi, urológovi, psychológovi, alebo do partnerskej poradne. Všetko ide samo, podľa presného harmonogramu: preukázanie sily, zdravia a krásy samca aj samičky, kontrola vône s ide sa na to. Ak chceme nájsť toho správneho partnera, musíme v prvom rade vypnúť rozum a ignorovať všetky bočné úmysly a nesprávne motivácie. Zostaňme sami sebou, nehrajme inú rolu, robme to, čo cítime, rozhodujme sa intuitívne a počúvajme signály svojho tela.

 

3 SEKUNDY STAČIA NA VOĽBU Keď sa vypne hlava a zapnú sa hormóny

Zamilovanie sa, či sa nám to páči alebo nie, je úplne neromantický biochemický proces. Naše zmysly spracujú všetky podstatné vnemy z okolia obrovskou rýchlosťou. Presnejšie povedané – stačia nám 3 sekundy na to, aby sme preskenovali nádejného partnera. Oči pošlú obrázky “objektu“ do podvedomia, ktoré objekt túžby porovná s našou podvedomou predstavou o partnerovi, fyzicky zdatnom na reprodukovanie. Pohľad muža skenuje a vyhodnocuje časti ženského tela takto: ženské boky = schopnosť vynosiť plod zadok = schopnosť aj v ťažkých časoch vyživovať plod prsia = schopnosťdojčiť plod po narodení Pohľad ženy skenuje vyhodnocuje časti mužského tela takto: mužský zadok = schopnosť kopulácie ramená = sila a schopnosť brániť ženu To sú úplne prvé vstupné informácie, ktoré rozhodujú o našej voľbe. Až potom nasledujú skeny tvárí – či sú súmerné, alebo pre nás niečím zaujímavé, a detekcia partnera čuchom, cez ktorý naše podvedomie preverí či sú gény objektu kompatibilné s našimi a či ich spojením vznikne silný jedinec s dobrou imunitou. Až potom spúšťa autonómny (neovplyvňujeme ho vedome) nervový systém, riadený z cicavčej a jašteričej časti mozgu (nie z centra racionálne ho myslenia) šialenú produkciu hormónov cez endokrinný systém. Hormóny začnú chrliť do krvného obehu krvi množstvo nádherných chemikálíi, ktoré majú len jeden cieľ: spojenie muža a ženy. Racionálna časť mozgu (prefrontálny cortex) sa vypína, alebo lepšie povedané utlmuje príjemnými drogami. Všetko ostatné – ako dvorenie muža žene, ostýchavosť a slušné odmietanie ženy – je už len spoločenskou hrou. Aj keď je pravdou, že sa táto hra v posledných desaťročiach zmenila a ženy čoraz menej podliehajú dogmatickej predstave o vernosti a poslušnosti a o jednom mužovi na celý život. Chcú si tiež užívať a začínajú sa stále viac podobať mužom – lovcom.

 

EXISTUJE LÁSKA Alebo je to len chémia?

Známy maďarský spisovateľ Imré Kertész v rozhovore pre jeden nemecký magazín otvorene povedal svoj názor, že láska neexistuje. Pre každého, kto bol v živote aspoň raz zamilovaný, je toto tvrdenie ako úder do tváre. Ak si ale všimneme priebeh fázy zamilovania, musíme sa opýtať, či poznáme mechanizmus, akým láska vznikla, a tiež či vieme, ako a prečo sa neskôr väčšinou nepochopiteľne vytratila. Podľa Imre Kertésza je láska výnimočný stav, keď sa spojí biologická náklonnosť (z dôvodu kompatibilných génov zaľúbených, ktoré sa chcú reprodukovať) a empatia, čo je schopnosť vcítiť sa do druhého človeka. Vo fáze zamilovania sa partneri obrazne, ale aj fyzicky a psychicky spoja do jedného celku. Srdce im doslova bije rovnakou rýchlosťou, vibrujú na jednej vlnovej dĺžke, nedokážu jeden bez druhého existovať a cítia sa neúplní, ak sú bez svojho milenca.

 

VZRUŠUJÚCA VÔŇA IMUNITY Vyberajme si partnera podľa nosa

„Láska ide cez nos", hovorí stará múdrosť. A v skutočnosti hrá telesná vôňa pri výbere partnera rozhodujúcu rolu. S neochvejnou istotou dokážeme podľa vône rozoznať, či je genetický materiál potenciálneho sexuálneho partnera pre nás vhodný. Tento starý evolučný mechanizmus sa stará o to, aby potomkovia mali dobrú imunitu a aby bolo zabezpečené ich zdravie. Ak sa pária jedinci, ktorí sú genetický rôznorodí, zvyšuje sa šanca, aby ich deti mali širšie spektrum odolnosti voči rôznym chorobám. Pre udržanie druhu je optimálna genetická výbava potomkov so silnou imunitou rozhodujúca. Partner nám musí voňať. Nie len to len fráza, ale biochemický test kompatibility. Rovnako, ako nám partner musí chutiť – vrátane všetkých slín a štiav, ktoré v sebe obsahujú množstvo enzýmov, vitamínov, prospešných chemických prvkov a hormónov. Pri experimente s 50-timi pármi na Technickej univerzite v Drážďanoch, dali mužom a ženám ovoňať tričko ich partnera a 3 vzorky cudzích. Muži nerozlišovali pri vôni genetickú odlišnosť, išli podľa vône svojej partnerky, ktorú poznali. Ženy si ale vybrali vôňu mužov, ktorí boli geneticky a evolučne vhodnejší na plodenie potomstva, pričom to nemusela byť práve vôňa ich partnera… V ďalšej štúdii sa vedci zamerali na páry študentov a pýtali sa každého z partnerov zvlášť, aký sexuálny život majú, ako im vonia partner a či s ním chcúmať deti. Študentom následne odobrali vzorky slín a urobili genetickú analýza. Výsledok štúdie znel nasledovne: páry, ktoré boli menej geneticky podobné, mali lepší sexuálny život, spokojnejšie partnerské spolunažívanie a častejšie sa vyjadrovali o tom, že chcú mať spolu deti.

 

BIOCHEMICKÁ EXPLÓZIA Čo sa deje, keď sa to deje?

Ak sa najhlbšie úrovne dvoch bytostí rozhodli že sú pre seba vhodní na pohlavný styk za účelom reprodukcie (nie za účelom partnerského vzťahu) spúšťajú ich telá presný sled zaplavenia rôznymi hormónmi: DOPAMÍN = EUFÓRIA So 100 miliónmi nervových buniek je mozog náš najväčší sexuálny orgán a východisko pre každú lásku. Ak zažívame nečakanú radosť, tak je mozog zaplavený hormónom (stopovým prvkom) dopamínom. Prírodný životabudič nás robí euforickými a smeruje našu pozornosť na príjemne a radostné veci. Naopak, nedostatočná hladina dopamínu vedie k nechuti a apatii. Hladina dopamínu je u zaľúbených vysoká. Nie je preto prekvapujúce, že sa partneri vznášajú meter od zeme s priblblým úsmevom a sú stále v perfektnej náladičke. Ďalším dôsledkom hormónu šťastia, je takzvaný„tunelový pohľad". Všetko naokolo sa stáva druhoradým a zaľúbený fokus iba svojho partnera. SEROTONÍN = ÚPLNE ŠIALENSTVO Zaľúbení trpia nedostatkom hormónu serotonín. Ten je pri normálnej hladine zodpovedný za vyrovnanosť a vnútornú pohodu. Čerstvo zaľúbeným chýba tento hormón takmer úplne. Presne povedané – ich hladina serotonínu je rovnaká ako u psychicky chorých. Robí nás láska chorými? Z vedeckého pohľadu sú na tom zaľúbení skoro rovnako ako narkomani alebo ľudia s akoukoľvek závislosťou. Prekvapujúce je aj to, že serotonín je známy tiež ako hormón šťastia. Ako je potom možné, že zaľúbeným chýba? Vedci sa domnievajú, že sa zaľúbení správajú ako obsedantní neurotici. Dokážu sa hodiny venovať tejistej veci… :) Až keď fáza zaľúbenosti prechádza do fázy lásky, hladina serotonínu sa normalizuje. ADRENALÍN = BOJ ALEBO ÚTEK Ako keby chaos pocitov nebol už aj tak dostatočný, pripája sa k nemu ďalší hormón opojenia (raušu). Ak stojíte oproti svojej vyvolenej/vyvolenému, znamená to pre vás stres v najrýdzejšej podobe. Kolená mäknú a začínajú sa triasť. Dochádza nám dych, srdce zúrivo bije, cítime sa ako krátko pred kolapsom. Zodpovedná je za to naša nadoblička, ktorá produkuje adrenalín. Reakcie sú presne tie isté, ako keď sa telo prepína do stavu „boj alebo útek", ibaže sa v tomto prípade jedná o pozitívny stres. OXYTOCÍN = LÁSKA A VERNOSŤ Oxytocín sa nazýva aj hormónom maznania a hýčkania. Má vyvolať väzbu na partnera. Pritom platí pravidlo: čím viacej oxytocínu sa rozprúdi vo fáze zaľúbenia, tým vyššie sú šance, aby emocionálna väzba na partnera vydržala z dlhodobého hľadiska. Oxytocín, má teda, ako sa zdá, vplyv na hlboké city ako je láska a vernosť.

 

NA ZÁVER PREDSALEN HAPPY END? Fyzické a duchovné v jednom spojení

Vráťme sa teda k pasáži článku, v ktorej maďarský spisovateľ tvrdí, že láska neexistuje, alebo je to len súhra biologickej príťažlivosti a empatie. Dobrý sex s človekom, ktorý vás priťahuje len svojou širokou dušou a dobrým srdcom, asi mať nebudete. Muži to v tomto prípade majú oveľa ťažšie pretože ako hovorí ľudová múdrosť: žena orgazmus vie predstierať, muž erekciu nie! S človekom, s ktorým sa priťahujete fyzicky a biologicky, budete mať zas určite fantastický sex, nezávisle od veku, výzoru a spoločenského postavenia. Ak ale nájdete človeka, ktorý vás bude priťahovať biologicky a fyzicky a budete medzi vami navyše ešte aj hlboké spojenie na úrovni duší, tak ste vyhrali hlavnú cenu v celoživotnom hľadaní toho správneho partnera. Gratulujem vám a udržte si všetko, čo spolu máte, čo najdlhšie. Určite poznáte aspoň jeden pár takzvanej celoživotnej lásky, ktorému sa to podarilo – partnerov, ktorí sú a budú spolu šťastní až kým neodídu z tohto sveta... A ak ste takého ešte nenašli, tak vám želám veľa zdaru pri hľadaní. Nevzdávajte to a choďte podľa čuchu! :) text_ Andrej Maťko