V mileneckých vzťahoch sa ocitlo podľa štatistík až 60 % mužov a 40 % žien. Kým muži považujú neveru za prirodzenú a partnerky si vyberajú náhodne, ženy majú potrebu silnejšieho emotívneho puta a milenecký vzťah je pre nich behom na dlhé trate. Často sú kvôli novej láske schopné prevrátiť svoj život naruby. Ak to zjednodušíme, môžeme povedať, že takmer každá druhá žena sa už stretla s rolou milenky. Nie je to teda nič nezvyčajné. Zakázané ovocie chutí najviac. S veľkými vášňami však často prichádzajú aj prekážky, sklamania a pocity nenaplnenia. Milenka je totiž v každodennej realite vždy len tou druhou. Niektorým sa podarí vyhrať boj o muža, iné nie sú ochotné rozbíjať vzťahy a rodiny, alebo sa stretnú so slabou vôľou zo strany partnera. Láska si však nevyberá. Ak je žena citovo vyprahnutá, mileneckému vzťahu sa neubráni. Morálka je slabšia ako vášeň, a tak sa v mileneckých vzťahoch jednoducho ocitáme aj proti svojej vôli a zdravému rozumu. Potom už len prechádzame pomedzi úskalia nevery, chvíľu sme v eufórii, chvíľu v depresii, rozchádzame sa, vraciame sa a pravidelne narážame na neriešiteľnosť situácie, z ktorej nevidíme východisko. Ako teda nebyť len milenkou, alebo ako prežiť milenecký vzťah so zdravou hlavou?

1

Z kratšej cesty ľahší návrat Ľahko sa to hovorí, ťažšie sa koná. Láska a vášeň nám nasadia ružové okuliare, cez ktoré len ťažko vidíme realitu a problémy, ktoré nevyhnutne prídu v každom vzťahu, v ktorom sú viac ako dvaja... Pre niektorých môže byť takýto vzťah motivujúcim súbojom a výzvou, alebo možnosťou si niečo dokázať. Pri zdravom sebavedomí a reálnom úsudku však väčšina žien musí vyhodnotiť milenecký vzťah ako málo perspektívny, prinajmenšom nenapĺňajúci všetky potreby. Ak ste však už do mileneckého vzťahu vpadli, rátajte s tým, že vaše možnosti budú limitované, chvíle šťastia vystrieda frustrácia a zabrať dostane aj vaša sebahodnota. Často si budete klásť otázku, či to vôbec niekam vedie, aký to má zmysel a či by ste si nezaslúžili vzťah, ktorý je iba pre vás. Zaslúžili. Vždy máte možnosť rozhodnúť sa inak a nájsť si partnera, ktorý nie je zadaný. Čím skôr to urobíte, tým lepšie pre vás. Ak sa však nedokážete z mileneckého vzťahu vymaniť, je dobré uvedomiť si niekoľko skutočností.

2

Mantinely sú dané Ak má váš milenec partnerku, manželku, rodinu či deti, jeho priestor bude vždy limitovaný. Aj keď si to muži dokážu zväčša dobre zorganizovať a nájdu si čas na tajné stretnutia (pretože milenka je pre nich dôležitou inšpiráciou, pýchou, múzou a vášňou), len veľmi ťažko sa budete zmierovať so vzťahom, v ktorom môžete mať na seba len nejaký obmedzený čas, ktorý je síce dokonalý, ale po ktorom príde vzduchoprázdno. Ani svoje pocity nemôžete vyjadrovať spontánne, kedy sa vám zachce. Muži si svoje domáce prostredie chránia a nemajú prirodzenú tendenciu si ho dobrovoľne rozbíjať, či nechať narušovať. Môžete to rešpektovať, ale nemusíte. Ak ste rozhodnutá, že tohto muža naozaj chcete za akúkoľvek cenu, potom by bola najväčšia chyba akceptovať "ordinačné hodiny", ktoré vám určí. Veď aj on sa rozhodol pre vzťah s vami a vy máte nárok na svoj priestor, potreby a emócie, bez ohľadu na jeho riziká. Keďže je vo vzťahu s vami dobrovoľne, musí znášať riziká sám. Nenechajte sa preto už od začiatku zatlačiť do nevýhodnejšieho postavenia, ale snažte sa v tomto vzťahu o čo najrovnocennejší priestor.

3

Zákon rovnováhy Je to veľmi jednoduché. Čokoľvek, čo nie je vo vašom živote v rovnováhe, časom sa vyčerpá a preváži na jednu zo strán, ktorá má prevahu. V mileneckých vzťahoch to môžeme vidieť veľmi transparentne. Ak je váš partner zadaný a vy sa prispôsobujete, pretože máte viac času, časom budete v nevýhode, aj keď sa vám to môže zdať zo začiatku logické. Každý z partnerov by mal prispievať do vzťahu rovnakou mierou. Rovnako by ste mali prinášať impulzy, vytvárať možnosti a prispôsobovať sa v čase obaja navzájom. Aj keď má on partnerku a deti, je dôležité, aby ste si od začiatku chránili aj svoj priestor − čas na svoju prácu, relax aj priateľov. Nechajte ho, nech sa aj on prispôsobí vám. Možno sa vám bude zdať jednoduchšie, aby ste sa stretávali u vás doma, ak na to máte lepšie možnosti, ale neuľahčujte mu to príliš. Aj on môže vymyslieť nejaké netradičné miesto pre vaše spoločné stretnutia alebo naplánovať víkend či dovolenku. Myslite na to, že udržať si rovnováhu a rovnocenný prístup ku vzťahu je pre vaše ďalšie fungovanie kľúčové. Ak to bude pre muža príliš jednoduché a pohodlné, čoskoro sa prestane snažiť a vy sa budete cítiť vyčerpaná, unavená a v nevýhode. Naopak, rád sa o vás a o váš vzťah bude starať, ak to tak od začiatku nastavíte.

4

Všetko, alebo nič Možno to znie príliš radikálne, ale v mileneckých vzťahoch nemáte veľa času na prešľapovanie na mieste. Uteká vám čas, príležitosť na plnohodnotný vzťah, pokojný život, deti a rodinu. Ženy v roli milenky vedia byť však veľmi vytrvalé a milenecký vzťah dokážu udržiavať dlhé roky. Pamätajte na to, že už po roku, či dvoch by vám malo byť jasné, či tohto partnera milujete a chcete s ním žiť. Ak je to tak, potom vám nezostáva nič iné, ako postaviť ho pred jasnú voľbu. Musíte si však byť istá, že ho chcete naozaj so všetkým čo k nemu patrí, s jeho záväzkami, deťmi, aj frustráciami, ktoré prídu, ak bude musieť opustiť zabehnuté koľaje. Možno budete aj vy musieť urobiť vážne rozhodnutia a zmeniť svoj život. Skúsenosti hovoria, že ak sa milenecký vzťah neposunie smerom k spoločnému životu do troch rokov, je veľká pravdepodobnosť, že sa rozpadne. Prípadne sa dostane do nemennej rutiny, ktorá vás môže chvíľami viac a chvíľami menej uspokojovať, ale k plnohodnotnému vzťahu budete mať už navždy ďaleko. Ak to postavíte na hranu v duchu hesla ´všetko, alebo nič´, môžete svojho partnera aj stratiť. Stratíte teda možnosť byť milenkou, získate však prinajmenšom šancu na nový život. Otázka je, či vás rola milenky uspokojovala za akúkoľvek cenu a či vôbec je o čo stáť... Do akej miery vás miluje partner, ktorý nie je ochotný zmeniť svoj život? Aj keď sú na jeho strane určite pádne argumenty ako rodina, deti, majetky, spoločenský život..., pamätajte na to, že všetko sa dá vyriešiť, ak je vôľa, láska a chuť. Môžete samozrejme počkať, kým deti vyrastú, kým to manželka pochopí, kým sa vyriešia majetkové záležitosti, s rizikom, že vhodné podmienky nemusia prípadne nastať nikdy. Dovtedy budete naďalej len milenkou, ktorá mužovi spríjemňuje život, ktorá určite dostáva svoje benefity, ale ktorá muža v podstate nestojí žiadnu väčšiu námahu. Čím skôr zabojujete o svoje nároky, tým skôr sa vaše predstavy môžu naplniť. Ak na strane partnera nebude vôľa na zmenu, uvoľnite sa z tohto vzťahu a odíďte, akokoľvek to bude bolestné. Len ťažko by ste mohli byť v takomto vzťahu dlhodobo šťastná. Môžete začať od začiatku v inom vzťahu, v ktorom nebudete ťahať za kratší koniec. Toto nie je jediná láska, ktorá vás v živote stretla...

5

Raz budeme spolu... Toto je ilúzia, ktorá mnohým milenkám pomáha zotrvávať vo vzťahu, ktorý sa "zatiaľ nedá" naplniť. ´Raz budeme spolu, raz bude všetko inak, raz s ním budem šťastná...´ Akékoľvek myšlienky na šťastnejšiu budúcnosť škrtnite hneď na začiatku. Žijeme tu a teraz, nevieme čo bude zajtra a nieto ešte v nejakej ďalekej budúcnosti. Ak vás milenecký vzťah nenapĺňa teraz a kompenzujete to iba očakávaniami v nejakom neurčitom čase, tak budete stále žiť viac v snoch o lepšej budúcnosti, ako v prítomnosti. Skúste preto brať veci tak, ako sú, a pre svoju lepšiu prítomnosť urobiť maximum už teraz. Hovorte o svojich pocitoch a potrebách, nastavte svoj milenecký vzťah tak, aby ste v ňom pociťovali spokojnosť a dostatok lásky, opory a starostlivosti. Ak sa cítite nespokojne a máte čohokoľvek nedostatok, jediný človek, ktorý to dokáže zmeniť, ste vy sama. A ak vám tento partner nedokáže poskytnúť to, čo potrebujte, hoci aj z veľmi objektívnych dôvodov, budete to musieť hľadať niekde inde. O svoju spokojnosť a naplnenie sa musí postarať každý sám.

6

Zakázané ovocie chutí najviac Otázka, či by ste tohto partnera chceli aj keby bol sám a opustený, alebo vás priťahuje práve preto, že je nedostupný, je tou kľúčovou, ktorú by ste si mali položiť hneď na začiatku. Jednu úlohu hrajú naše city a sexualita, druhú však hrá naše ego, ktoré chce bojovať, víťaziť a dokazovať si svoju moc. Je dobré si uvedomiť, že v mileneckých vzťahoch má väčšiu prevahu ego. Nechceme byť tou druhou, chceme byť tou dôležitejšou, tou zaujímavejšou a jedinou ženou. Chceme to vyhrať a chceme získať tohto muža pre seba a často si pritom myslíme, že toto je naozajstná láska. Keďže sme stále na "bojovom poli", všetky emócie a vášne sú omnoho silnejšie ako vo vzťahu, kde o svoj priestor bojovať nemusíme. V mileneckom vzťahu je všetko omnoho intenzívnejšie a vzrušujúcejšie a môže nás to veľmi baviť. Je to príležitosť vyskúšať si vlastné sily, nájsť nové triky, spôsoby zvádzania, vyvolať žiadostivosť, otestovať hranice vášne a sexuality, ktorá je vybičovaná nedostupnosťou a dlho zadržiavanou túžbou. Je to bezpochyby inšpirujúce. Milenecký vzťah je dokonalé dobrodružstvo s extrémnymi emóciami, ktoré sa pre nás ľahko stanú drogou, ako čokoľvek, čo si môžeme dopriať len občas. Aké by to však bolo, keby ste tohto chlapa mali v živote denno-denne? Keby ste ho nemali len v ten výnimočný okamih, na ktorý sa obaja tešíte a pripravujete, keby ste ho mali so všetkým, čo k nemu patrí? So zlou náladou po nevydarenom dni v práci, s muchami a zlozvykmi, ktoré pred vami schováva, s polihovaním na gauči a špinavými ponožkami? Bola by to stále tá istá láska a vášeň? Poznáte ho vôbec, alebo z neho vidíte vždy iba to najlepšie? Keď je nám čokoľvek nedostupné, alebo zakázané, vzbudzuje to našu túžbu omnoho viac. Chceme to, čo nemôžeme mať. Skúste sa preto pozrieť na svojho milenca inou optikou a predstavte si, že ho môžete mať − každý deň so všetkým, čo k nemu patrí. Predstavte si spoločný život a celkom úprimne si až potom odpovedzte, či by ste s ním naozaj chceli a vedeli žiť...

7

Ste v tom dobrovoľne Veľa žien v mileneckých vzťahoch trpí. Sú smutné, frustrované, stretávajú sa s pocitmi nedostatku, nenaplnenia, žiarlivosti... Zo začiatku bývajú milenecké vzťahy veľmi intenzívne, ak však na strane partnera nie je tendencia zmeniť svoj život smerom k novému vzťahu, dostávajú sa milenecké vzťahy do akéhosi stereotypu, v ktorom má milenka síce svoje miesto, ale len paralelne s druhým existujúcim vzťahom, čo žiadnu ženu nemôže dlhodobo napĺňať. Je v podstate sama. Prežíva síce lásku, ale nemôže ju plnohodnotne zdieľať, má síce vzťah, ale nemôže o ňom veľmi hovoriť, má síce partnera, ale ten v reálnom živote prakticky neexistuje. Žije vášnivý vzťah, ale len v určitých výnimočných chvíľach, a tak sa jej citový život odohráva naplno len v mentálnej rovine. V tej každodennej realite jej milenec ako partner neexistuje, nie je pri nej vtedy, keď ho práve potrebuje, víkendy a sviatky patria viac-menej rodine a spoločenský život je nemožný. Do divadla a do kina chodí s kamarátkami a so svojím partnerom môže stráviť pár dní iba na mieste, kde ich nikto nepozná. Život milenky je bezpochyby náročný a nespravodlivý. Nemôžeme však zabúdať na to, že ak ho v nejakej etape svojho života zhodou náhod žijeme, samy sme si ho sami vybrali, súhlasili sme s ním a sme v tomto postavení dobrovoľne. Rovnako dobrovoľne, ako sme sa preň rozhodli, ho však môžeme aj odmietnuť. Môžeme si strážiť svoje potreby a dať si šancu na normálny a plnohodnotný vzťah. Nikto nás k roli milenky neodsúdil, preto nemusíme znášať nič, čo nám nerobí dobre, môžeme celkom slobodne odísť. Láska vylučuje utrpenie. Ak prežívame lásku, nemali by sme trpieť, ak trpíme, dôvodom je vždy iba nedostatok lásky... Možno vieme, že niečo stratíme, ale nikdy nevieme, čo nájdeme, ak sa oslobodíme.

8

Máte aj iné možnosti Zotrvávať dlhodobo vo vzťahu, ktorý nás celkom nenapĺňa, nám určite neprinesie nič dobré. Ak sa pridlho zamotáme v mileneckom vzťahu, ktorý sa nemôže ďalej rozvíjať, oberáme sa o mnohé iné šance, aj o vlastnú slobodu. Žijeme v obmedzených možnostiach malého sveta a zabudneme, že svet je vlastne veľký a naše možnosti nekonečné. Aké sú vaše ideálne predstavy o živote? Po čom skutočne túžite? Ako by ste boli naozaj šťastná a spokojná? Čo potrebujete vo vzťahu? Skúste si odpovedať na tieto otázky a urobte všetko pre to, aby vaše potreby boli naplnené. Možno dokážete aj milenecký vzťah žiť tak, že v ňom budete spokojná. Nie ste predsa len milenkou, ste ženou, ktorú niekto miluje. Ak dokážete rešpektovať fakt, že váš partner nedokáže zmeniť svoj život a pritom dostávate od neho všetko, čo potrebujete a pociťujete dostatok lásky, potom vás môže aj milenecký vzťah uspokojovať. Ak dokážete prijať fakt, že aj ten druhý paralelný svet je pre vášho partnera dôležitý a dopriať mu ho, potom ho naozaj milujete. Keďže láska stojí nad všetkým − nad žiarlivosťou, pocitmi nedostatku, aj túžbami vlastného ega − môžete sa aj v mileneckom vzťahu cítiť šťastná. Možno máte aj vy svoj vlastný svet, ktorý je pre vás rovnako dôležitý, možno máte tiež svoj život, ktorý nechcete meniť. Potom vás milenecký vzťah rovnako obohacuje a dopĺňa vám presne to, čo vám chýba. Ak však bývate smutná, vaše nálady kolíšu, žiarlite, nedôverujete partnerovi a potrebujete dôkazy jeho lásky, potom je najvyšší čas, aby ste sa prestali trápiť. Nezabudnite, že máte aj iné možnosti a že môžete v živote dostať všetko, nie len niečo, trochu a niekedy... Práve milenecký vzťah môže dobre preveriť našu sebahodnotu. Strážte si svoj priestor aj svoj svet, neprispôsobte celý život partnerovi, ktorý inak nedokáže žiť. Máte predsa svoje potreby a všetky možnosti ich naplniť. A tiež máte v sebe veľa lásky, ktorá sa potrebuje prejaviť. Môžete ju niekomu dať plnou mierou. Možno nie práve tomuto mužovi, možno niekomu celkom inému, kto ju dokáže opätovať každý deň...

text_ FREYA