Joga v tehotenstve

Tehotenstvo je jedinečným obdobím v živote každej ženy, počas ktorého v tele aj v mysli prebieha mnoho zmien. Príroda ženy obdarila úžasnou schopnosťou tela prispôsobiť sa týmto zmenám čo najlepšie na vývoj bábätka. Navyše správnym životným štýlom, stravou, dostatočným pohybom, či relaxom vieme prírode pomôcť aj o čosi viac, aby sme si toto krásne obdobie vedeli vychutnať naplno. Gravidjoga je cvičenie s prvkami jogy upravené pre potreby tehotných. Pri cvičení ide najmä o uvedomenie si vlastného tela, dychu a pohybu v spoločnom plynulom súlade. Prostredníctvom cvikov a dychu sa telo krásne natiahne, okysličí, prekrví, posilní a napokon relaxuje.

Cvičenie

Každá žena je jedinečná, preto je dôležité pozorovať a rešpektovať vlastné telo, pocity a bábätko. Pri cvičení sa sústreďujeme najmä na pozície, ktoré budúcim mamám pomáhajú fyzicky či psychicky: ● uvedomiť si držanie tela ● vnímať a rozvíjať dych na lepšie okysličenie ● uvoľňovať bolesti a napätie v krížoch a chrbtici ● otvárať bedrové kĺby ● aktivovať cievny systém nôh a rúk proti opuchom ● posilniť a uvedomiť si oblasť panvového dna ● posilniť dolné a horné končatiny, chrbát ● naštartovať trávenie a metabolizmus vytvoriť bábätku priestor

Vhodné pozície v tehotenstve

Ak by ste si chceli gravidjogu zacvičiť aj doma, môžete bezpečne praktizovať tieto pozície: mačka a strecha pomôžu vám príjemne natiahnuť chrbát a uvoľniť svalstvo bojovník II, trojuholník a stolička pomocou týchto pozícií si ideálne natiahnete a spevníte boky motýľ touto pozíciou si dokážete uvoľniť bedrové kĺby Pri cvičení sa vyhnite pozíciám, pri ktorých sa posilňujú, naťahujú alebo stláčajú brušné svaly, rotáciám či veľkým záklonom. Cvičenie gravidjogy sa všeobecne odporúča až od 12.týždna fyziologického tehotenstva, po konzultácii s lekárom.

Relaxácia

V tehotenstve je myseľ zväčša zaneprázdnená rôznymi myšlienkami o pôrode, či materstve. Je preto veľmi dôležité, aby si žena našla čas pre seba, vedela sa na chvíľočku len tak zastaviť a dopriať mysli aj telu príjemný oddych a regeneráciu. Preto je relaxácia veľmi dôležitou časťou lekcie. Pri relaxácii ide o uvoľnenie mysle, ale aj všetkých častí tela tak, aby sa okysličili a zregenerovali. Pocit uvoľnenia je pre ženu v tehotenstve jednou z najdôležitejších vecí, ktoré vplývajú nielen na jej príjemné emócie, ale aj na bábätko či samotný pôrod. Vyskúšajte si jednoduchú relaxáciu aj doma, či v prírode, kdekoľvek... ● Nájdite si nerušené miesto a ľahnite si na bok, tak, aby vám bolo príjemne. Pozícia v ľahu na boku pomáha uvoľniť svalové napätie a nepokojnú myseľ. ● Uvedomte si svoj dych a preneste pozornosť na uvoľňujúcu silu výdychu. ● Pokúste sa myseľ smerovať k jednotlivým častiam tela a postupne ich vnímajte, od chodidiel, cez celé nohy, trup, ruky, hlavu a tvár. ● Ak na tele objavíte miesto, ktoré je v napätí, je boľavé či stuhnuté, pokúste sa vedome toto miesto postupne viacerými výdychmi uvoľniť. Môžete si na týchto miestach predstaviť aj teplo, ktoré vás zahrieva. ● Postupne uvoľňujte všetky časti tela, sledujte svoj dych, s každým výdychom pozorujte ako sa vám uvoľňujú bloky a vaše telo je čoraz ľahšie. ● Dýchajte v tejto pozícii aspoň 10 minút. Po uvoľnení napätých častí sa telo samo odľahčí a zrelaxuje. Trénovaná relaxačná technika môže byť užitočná pre každého. Je to ideálna regenerácia po náročnom dni, v stresových životných situáciách, či pri problémoch so zaspávaním. Efektívne môže pomôcť ženám v prvej fáze pôrodu − práve medzi kontrakciami môže žena rozoznať svoje bolestivé, či stuhnuté miesta a vedome ich uvoľňovať. Doprajte si relaxáciu čo najčastejšie. Je to čas, ktorý venujte len a len sebe a vychutnávate si to najužšie spojenie s bábätkom.

text_ Katarína Belanová