Tajomstvá najkrajšej spoločenskej komunikácie

Nikdy sme sa to nemuseli učiť. Všetci, muži aj ženy, to máme prirodzene v sebe. Umenie flirtovania a zvádzania máme hlboko zakorenené vo svojich génoch – ako základný predpoklad vytvárania partnerských vzťahov, napĺňania sexuálnych pudov, párenia a rozmnožovania sa. Keď to pritiahneme za vlasy – bez flirtovania by vlastne neexistovala budúcnosť ľudstva. Každý flirtuje, robíme to niekedy podvedome, niekedy viac vedome a s jasným zámerom, ale robíme to bežne, denne, pri každom kontakte s opačným pohlavím, ktoré nás niečím zaujme. Sme obdarení schopnosťou rozpoznať počas niekoľkých sekúnd vhodnosť partnera pre reprodukciu zdravého potomstva a vzájomnú kompatibilitu. Toto rozhodovanie paradoxne neprebieha na úrovni mysle, ale na úrovni tela. Akoby sa naše bunky rozhodovali, či sú schopné vytvoriť s inými bunkami zdravý gén. A na základe prepočtu akéhosi skrytého vzorca, potom riadia naše telo, našepkávajú mu signály a povzbudzujú ho k želanej chemickej reakcii, za účelom tvorenia a plodenia. Zjednodušene môžeme povedať, že partnera si vyberáme inštinktívne a je celkom logické, že tento proces štartujú ženy, keďže ony sú nositeľkami života...

Vedci rozuzlili skryté signály zbližovania sa: muži si síce myslia, že pri flirtovaní majú všetko pod kontrolou, ale v skutočnosti sú to ženy, ktoré riadia správanie mužov.

Ženy si vyberajú partnera ako prvé

Práve ženská energia vstupuje do vzťahu ako prvá a dáva signály opačnému pohlaviu. Niekedy sú to len jemne badateľné gestá, ktoré fungujú: prejavenie záujmu, krátky pohľad z očí do očí, kývnutie hlavou, úsmev ktorý všetko sľubuje a nič nemusí dodržať, či chvíľkové odvrátenie zraku – akoby  v pomykove. Po krátkej minúte znovu upriamenie zraku, krátky úsmev a znova pootočenie hlavou, tentokrát s nehybnou mimikou. Toto správanie si väčšina mužov vysvetlí ako: „Má o mňa záujem“, a to im dodá potrebnú odvahu risknúť prvý krok.  Prišiel na to expert na ľudské správanie Karl Grammer, ktorý pôsobí na Ludwig-Boltzmann-Institut für Stadtethologie vo Viedni. Už roky vyvíja vedecké štúdie o flirtovaní. „V našich štúdiách sme vedeli podľa správania žien vždy predpovedať správanie mužov, ale nikdy nie opačne,“ zistil Grammer. Podľa neho „si síce muži myslia že sú na koni, ale v skutočnosti riadia ženy správanie mužov“. Ženy môžu pri začatí rozhovoru povedať čokoľvek. Mužom lichotí, ak ich žena osloví ako prvá. Vtedy žena skoro nikdy nedostane košom.

Flirtovanie je jeden zo spôsobov správania človeka z najďalekosiahlejšími dôsledkami, ktoré sa odohráva na celom svete podobne. Za sekundu si spraví náš mozog sken opačného pohlavia, so všetkými odtieňmi: výzor, oblečenie, hlas, vystupovanie, vôňa, rozpoloženie a temperament. Ak „erotická previerka“ dopadne k spokojnosti, nasleduje uvoľnenosť, otvorenosť a zbližovanie cez gestá, úsmevy a letmé dotyky.

Pravidlá konverzácie a zvádzania

Čo všetko by sme mali vedieť o konverzácii a flirtovaní na prvom rande? Podstatné je udržiavať rozhovor v pozitívnom duchu. Dobré maniere vždy boli aj budú „in“. Veta ako „táto hudba sa nedá počúvať“ zabije každý flirt. Lepšia je nevinná stratégia: „Ako sa volá skupina, ktorá tu hrá?“ Absolútne tabu na prvom rande, sú témy o predošlých vzťahoch, náboženstve, chorobách, peniazoch alebo politike. Naopak, letmé a zdanlivo “náhodné“ dotyky počas konverzácie môžu mať pozitívny efekt. :)

„Rečou tela signalizuje žena mužovi, či má vôbec nejakú šancu.“ To zistila Monica Moore, psychologička na Webster University v St. Louis. V dvoch tretinách prípadov robí žena prvý krok. Moore strávila hodiny v baroch, nočných kluboch a reštauráciách, aby odhalila tajomstvo flirtovania, alebo inak povedané “ruje“ (pytačky) – pokiaľ sa na celý proces pozrieme ako na párenie za účelom rozmnožovania. Evoluční biológovia predpokladajú, že toto správanie je dedičstvom dávnych čias. Flirtovanie sa nám môže zdať ako zábavná hra, z biologického hľadiska je však praprincípom reprodukcie.

Keďže žena nesie v prípade otehotnenia odjakživa vyššie riziko ako muž, museli naši ženskí predkovia detailne preveriť, s kým budú mať do činenia a muž musel žene naopak dvoriť, teda musel sa snažiť a prezentovať svoje schopnosti. Pre ženu bolo pritom výhodou spoznávať kandidáta bez toho, aby o jej skutočných zámeroch vedel. Často preto flirtovanie a zvádzanie prebieha len v jemných náznakoch.

Akonáhle muž zacíti prejavený záujem ženy, mohol by sa snažiť jej niečo predstierať a prestane byť autentický. Flirtovanie ako spôsob prvej previerky alebo prelustrovania partnera sa časom zdokonaľovalo. Francúzsko-český spisovateľ Milan Kundera v jednom zo svojich románov Nesmrteľnosť  správne varuje dvoriaceho muža:  „Daj si na prvých stretnutiach pozor na to, aby u dámy nevznikol dojem že si lepší, alebo niekto iný, ako si v skutočnosti. Pretože správanie, ktoré budeš predvádzať prvé dva týždne, bude tvoja nádejná partnerka alebo budúca manželka považovať za štandardné a vyžadovať ho. Kvôli krátkodobej pretvárke s najlepším úmyslom budeš potom trpieť celý život.“

Vyššie spomínaný vedec Karl Grammer sledoval v jednom experimente 45 mladých párov, ktoré sa stretli prvýkrát. Pod inou zámienkou ich dal dokopy v jednej miestnosti, aby mohol so skrytou kamerou pozorovať priebeh prvého kontaktu. Na jeho prekvapenie začali ženy okamžite flirtovať, a to aj vtedy, ak mužov v následnom dotazníku zaradili medzi neatraktívnych. Len v jedinom prípade ženy okamžite vypli flirtovací program: ak muž príliš veľa rozprával. Kto neprestajne bľaboce, pre toho nie je stredobodom pozornosti jeho partner, ale on sám. 

Ak existuje pri zvádzaní pravidlo, ktoré platí bez ohraničenia, tak je to nasledovné: nejde o to byť čo najviac zaujímavý, ale o to, čo najviac sa zaujímať.

Muži, ktorí veľa rozprávali, ignorovali toto pravidlo. Namiesto toho, aby ukázali žene, akí sú ňou nadšení, dali najavo  iba to, ako dokážu zapôsobiť oni sami. Ich sebaláska nenatrafila na želané opätovanie lásky. Kto rozpráva zaujímavo, určite môže pôsobiť príťažlivo, predovšetkým vtedy, keď zladí rozhovor s témou, ktorá zaujíma aj partnera v diskusii. Aj v starých múdrostiach Talmudu sa píše: „Ak chceš, aby ťa druhí počúvali, rozprávaj o nich.“ Nič nepôsobí tak eroticky na druhého človeka ako záujem a zvedavosť dozvedieť sa o ňom viac.

Giacomo Casanova, najznámejší zvodca všetkých čias, to vyjadril takto: „Čo je to láska, ak nie istý spôsob zvedavosti? Najsilnejšia akú v prírode viete nájsť.“ Umenie, hudba, humor a talent vedieť rozprávať príbehy, sú vedľajším produktom flirtovania, hovorí americký evolučný biológ Geoffrey Miller. Naše obdivuhodné ľudské vlastnosti sa vyvinuli na to, aby sme vedeli zapôsobiť na opačné pohlavie.       

Buďte autentickí, sledujte svoje srdce, pretože srdce vie viac ako rozum

Dnešná veda nám vysvetľuje, prečo sa máme správať podľa toho, čo sme už dávno vedeli. Spisovateľ Walter Brodhi sa od roku 2002 venuje spôsobom správania sa žien. V svojej knihe „Vedy flirtu – 150 štúdií ako má muž úspech u najkrajších žien“ dáva presne opačné odporúčania pre úspešný flirt, ako sa píše v mužských magazínoch. V magazínoch radia mužom budovať záujem žien na svojom postavení a svojej „coolovosti“.  Ženy sú zas na stránkach časopisov zásobované tipmi na pestovanie krásy a mladistvého vzhľadu.

Pritom, podľa Brodhiho, platia pre muža ja ženu tie isté pravidlá: „Buďte autentickí! Vydýchnite si! Vy predsa už viete viesť rozhovor. Celý váš život je toho dôkazom. Zabudnite na umelé frázy balenia a hovorte, čo vás práve napadne. A ak vás práve nič nenapadá, tak ešte stále môžete povedať, že vás práve nič nenapadá, ale že sa chcete s tým druhým zoznámiť.“

Podľa Brodyhu má muž prebrať velenie a viesť konverzáciu. Ženy nestoja o mužov bez vlastného názoru, chcú byť vedené, pretože chcú autentickú mužskú silu. Muž nemá pôsobiť príliš úslužne, ani servilne. Ženy nepriťahujú muži, ktorí sú síce milí, ale nudní a neprejavujú svoju vnútornú silu.

Ženy sú krotiteľky, chcú si skrotiť divokého mustanga, nie voziť sa na poníkovi na kolotočoch.

Ženy chcú ozajstných chlapov, ktorí majú odvahu aj niečo riskovať. Chcú muža, ktorý si zoberie čo chce, a to najlepšie vtedy, ak s tým žena neráta :) Ženy nechcú sluhu, ktorý jej položí vyčistený červený koberec pred nohy, ale chlapa ktorý jej „rozhýbe zem pod nohami“.  

V láske neexistujú pravidlá

Niektorým, menej odvážnym mužom a ženám, môžu dať návody na mechanizmus flirtovania istú oporu pre vedomejší konštrukt v hlave, ktorý im pomáha viac sa spoľahnúť na seba.

Z romantického pohľadu však nemôžu pre flirt a už vôbec nie pre lásku existovať nejaké pravidlá. Láska je najkrajší pocit na svete, ktorý premazáva náš emocionálny motor, a ktorý rozsvecuje farby tohto sveta. Láska sa nedá vynútiť, ale ani potlačiť!

Snažme sa v živote byť často milovaný, aj často úprimne a od srdca milovať! Nezabúdajme na to, že podobné priťahuje podobné – a teda láska, ktorú vyžarujeme, priťahuje lásku, ktorú dostávame. Nejedná sa však iba o lásku k iným bytostiam, ale aj o lásku k sebe samým. To je práve tá emócia, ktorú musíme vo svojom vnútri objaviť a otvoriť ako prvú a nechať ju rozžiariť ako svetlo našej bytosti a osobnosti, ako zdroj našej vnútornej  krásy. Potom bude priťahovanie pozornosti iných svetielok z okolia, niečím absolútne prirodzeným a automatickým.

8 tipov úspešného flirtovania

Flirtovanie je umenie aj veda zároveň. Vedci zistili čo funguje a čo nie.

1_ Dávaj otázky, ale nerob zo stretnutia výsluch! Aká je najobľúbenejšia téma ľudí? Oni sami. Štúdia prevedená na Inštitúte pre sociálne, kognitívne a afektové neurologické vedy na Harvardskej univerzite ukázala, že hladina dopamínu (známeho ako hormón šťastia) sa zvýšila, akonáhle ľudia rozprávajú sami o sebe. V skratke: nájdi tému ktorá zaujíma teba aj toho druhého. Stavaj na tom, čo ten druhý hovorí. Nepostupuj ako pri pohovore, kde sa odškrtávajú odpovede na vopred stanovené otázky. Lepšie sú otázky s otvoreným koncom. Napríklad: Čo si o tom myslíš? Ako to vidíš ty?

2_ Neprekrižuj si ruky pred telom!  O neverbálnej komunikácii toho už vieme veľa. Faktom je, že správna reč tela signalizuje sebadôveru a blízkosť. Takže hľadaj očný kontakt, usmievaj sa, smej sa, otáčaj sa k partnerovi a nevytváraj si gestami fyzické zábrany. Prekrížené ruky, nohy, či strnulosť nie je na mieste. Snaž sa, aby tvoje gestá boli čo najviac otvorené.

3_Pre ženy platí: maj prirodzene pôsobiaci mejkap! Štúdie ukazujú, že muži uprednostňujú veľmi decentný mejkap (presne opačne, ako si väčšina žien myslí)! Odolaj pokušeniu príliš tmavých viečok a krvavo červenému rúžu, predovšetkým, ak to nie je tvoj štýl, v ktorom sa cítiš pohodlne a prirodzene. Muži sa síce budú obracať za extravagantne oblečenou a nalíčenou dámou, lovkyňou a „požieračkou mužov“. Ale na rande s ňou pravdepodobne nepôjdu. Buď sa jej budú báť, alebo ju budú považovať za ženu s uvoľnenými mravmi. Naopak, žiaden mejkap, zas môže signalizovať že sa o seba nestaráte. V skratke: mejkap vás má zatraktívniť, ale nesmie to byť príliš vidieť. Nesmie byť z neho cítiť, že ním zakrývate svoje nedostatky. :)

4_ Počúvaj aktívne! Správne počúvanie zahŕňa to, čo druhý hovorí, takisto ako to, čo nehovorí, takže neverbálnu komunikáciu. Odvolávaj sa na pasáže komunikácie toho druhého a rozvíjaj ich. Tým dáš najavo, že si nielen počúval, ale že si si ich aj zapamätal, pretože ťa skutočne zaujímali. Neprerušuj rozhovor výkrikmi: „Aha, aj ty lyžuješ? Ja som sa práve vrátil z heliskiingu v Kanade!“ Prílišné predvádzanie a vyvyšovanie sa môže síce lahodiť tvojmu egu, ale toho druhého môže zneistiť.

5_ Vyvaruj sa tomu, že budeš rozprávať o svojej najobľúbenejšej téme! Môže stať, že práve takto sa  stratíš v monológu, a to nie je účelom komunikácie. Hľadaj spoločné témy a prieniky a snaž sa udržať konverzáciu v rovnocennom pomere.

6_ Zdôrazňuj pozitívne veci!  Tým že sa sústredíš na pozitívne stránky, nielen tvojho života, ukazuješ sa v najlepšom svetle. Optimista bude mať určite väčší úspech, ako človek v depresii, či v existenciálnej kríze, čakajúci na apokalypsu J. Ale pozor, nepreháňaj! Vždy si dávaj pozor na to aby si rozhovor nemonopolizoval pre seba a v každej chvíli sa snaž byť autentický a sám sebou.

7_ Buď priama/priamy!  Prieskumy ukazujú že muži, rovnako ako ženy, oceňujú iniciatívu a priamu komunikáciu typu: „Stretnime sa na budúci štvrtok!“ To je určite lepšie, ako bojazlivé lavírovanie alebo nevhodné sexuálne narážky. Zároveň to dáva obom možnosť elegantného vykľučkovania, ak záujem o ďalšie stretnutie nie je. „Bohužiaľ, vo štvrtok mám už iný program“, je určite elegantnejšie vycúvanie ako „nechcem sa už s tebou stretnúť“. Podľa štúdií ženy častokrát nevysielajú žiadne jasné signály, napríklad, že majú záujem, aj v prípade, ak ho naozaj majú. Predpokladajú, že chlap chápe, že: ´keď som trošku chladná a odmeraná, chcem od teba len, aby si sa viac snažil´. To si ale chlap vysvetli úplne inak, často ako: ´otravuješ ma´.  Ďalšie stretnutie sa potom už asi neuskutoční. Snaž sa preto o čo najväčšiu otvorenosť. Hovor čo cítiš a konaj ako cítiš. Prejavenie záujmu a úprimnosť nikdy nemôže nič pokaziť. Nehraj žiadne hry. Povedz, čo naozaj chceš. To je najlepšia cesta ako vstúpiť do nového vzťahu.

8_ Nenaťahuj rozhovor do dĺžky!  Rozlúč sa šarmantne, akonáhle zistíš že hovor začne viaznuť a nastáva trápne ticho. Je dobré ak sa stretnutie skončí so želaním pozitívneho záujmu, chcieť o tom druhom vedieť viac. Najlepšie pri ďalšom stretnutí alebo spoločnej aktivite. 

text_ Andrej Maťko