Kliknite na obálku časopisu a PRELISTUJTE SI!

                     
                     

Prírodná kozmetika

Ktorá kozmetika je naozaj prírodná?
Ako si vybrať?

Ako si asi vyberala kozmetiku v starom Egypte kráľovná Kleopatra? Podľa skúseností iných alebo podľa účinku na jej pokožku? Dnes to môžeme len hádať. Kroniky i vykopávky o tomto mlčia. Isté je, že čokoľvek si vybrala, všetko malo v zložkách prírodný pôvod – prírodné hlinky, mandľový, podzemnicový či olivový olej, včelí vosk...

Kráľovná Kleopatra to mala oproti dnešku v niečom jednoduchšie. "Prírodné" bolo naozaj z prírody a ponuka bola podstatne užšia. Dnes je pre neskúseného spotrebiteľa omnoho ťažšie vybrať si to vhodné pre svoju pokožku, nieto ešte odlíšiť syntetickú a prírodnú kozmetiku. Ako sa zorientovať?

Sledujte zloženie

Kozmetológia považuje za prírodné kozmetické prostriedky tie, ktoré sú zostavené z prírodných materiálov s typickým charakterom. Až na niekoľko málo výnimiek môžu obsahovať len látky rastlinného alebo živočíšneho pôvodu a aj tie musia byť získavané povolenými spôsobmi. Súčasné predpisy upravujúce označenie výrobkov umožňujú výrobcom použiť označenie „prírodná kozmetika“ aj vtedy, ak je v konečnom výrobku hoci len chĺpok prírodnej látky, ostatok môže byť syntetický. Dokonca stačí len pravá prírodná silica použitá ako parfum. Ako prvé teda treba odlíšiť zrno od pliev. Začnite zložením!

Pozor na deriváty z ropy

Ropa a jej deriváty (získavané v rafinériách a laboratóriách) sa nepovažujú za prírodné. Hoci je pôvod ropy v prírode, nachádza sa spravidla hlboko pod zemou a človeku vždy bola i je na rozdiel od rastlín alebo živočíchov bežne nedostupná. Pokožka človeka ju neakceptuje, ostáva na jej povrchu, znemožňuje jej dýchať. Preto živočíchy, zasiahnuté pri ropných katastrofách ropou, hynú zadusením... Ak nájdete teda na etikete medzi ingredienciami názvy petrolatum (tiež vaseline), paraffinum liquidum alebo propylene glycol, základ prípravku tvoria práve minerálne oleje alebo deriváty získavané z ropy. Výrobok nie je pravou prírodnou kozmetikou, hoci môže ako ďalšie zložky obsahovať aj argánový, jojobový či mandľový olej, bambucké maslo, výťažky z manga, aloe vera, liečivého harmančeka, nechtíka alebo voňavej ruže.
 

Na prvom mieste olej alebo vosk

V prírodných výrobkoch nájdete na prvých miestach v zložení spravidla rastlinné oleje – mandľový, olivový, palmový, kokosový, jojobový, avokádový, tiež to môže byť olej z jadier slnečnice, vlašských orechov, marhúľ, broskýň, sliviek, arašídov,... Občas bývajú na začiatku zoznamu zložiek – napríklad v balzamoch – tiež vosky (včelí, karnaubský, candelilový, lanolín atp.). Oleje i vosky bývajú v  zložení prírodných prípravkov uvedené ako prvé, pretože ich je vo výrobku najviac a tvoria kľúčový základ čistého prírodného prípravku. Ak má teda kozmetický výrobok v zložení na prvom mieste uvedený rastlinný olej, alebo vosk, môžete jeho základ považovať za prírodný.

Rizikové parabény a parfumy

Ďalšie zložky prípravku bývajú menej známe. Emulgátory, zvlhčovadlá, farbivá, parfumy i účinné látky skryté za latinskými či anglickými názvami bežnému spotrebiteľovi hovoria málo alebo vôbec nič. Viaceré z nich v rôznych kombináciách môžu byť príčinou problémov. Za najrizikovejšie z nich sa v súčasnosti považujú parabény, používané ako konzervanty. Druhé najrizikovejšie sú parfumy.

Pod skratkou PMBEP (propyl-, metyl-, butyl-, etyl-paraben) alebo len časťou tejto skratky dnes nájdete parabény nielen v syntetickej, ale aj v tzv. "prírodnej" kozmetike. Niektorí výrobcovia často "pokazia" skvelý rastlinný kozmetický prípravok práve použitými konzervantmi v snahe vyhovieť požiadavke obchodníkov na trvanlivosť. Ak teda na výrobku, zloženom zo samých rastlinných výťažkov, nájdete pri konci napr. skratku PMBP, vyvarujte sa ho. V rámci výskumného projektu vo Veľkej Británii sa našli parabény v tkanive 19 z 20 žien s nádormi prsníka. Hoci štúdia nestanovila, že práve parabény boli príčinou ochorenia, výsledky ukazujú, že parabény ako syntetickú zložku náš organizmus akumuluje, nevie ich spracovať. Iná štúdia Spoločnosti pre životné prostredie a ochranu prírody Nemecka (BUND) z roku 2013, v ktorej testovali viac ako 60 tisíc (!) kozmetických a hygienických výrobkov na 15 rôznych chemických látok stojacich v EÚ najvyššie na zozname endokrinných distruptorov, ukázala, že takmer tretina testovanej kozmetiky známych a bežne používaných značiek obsahuje sporné a hormonálne aktívne látky. Endokrinné disruptory, kam patria aj parabény, sú chemické látky pôsobiace v ľudskom tele ako prirodzené hormóny, narúšajúce hormonálne hladiny a teda bezprostredne ovplyvňujúce zdravý vývoj. V posledných desaťročiach sú spájané s mnohými zdravotnými problémami − rakovinou prsníkov, prostaty a semenníkov, predčasnou pubertou u dievčat, znížením kvality spermií... Najviac sú ohrozené plody v maternici, malé deti a mládež v puberte. Parabény v kozmetike predstavujú riziko vzniku alergií a iných zdravotných problémov, preto je naozaj lepšie sa im vyhnúť. Štúdia tiež ukázala, že veľké spoločnosti vyrábajúce certifikovanú prírodnú kozmetiku žiadne z týchto nebezpečných látky neobsahujú.

Ako teda vyberať?

Odstrašuje vás množstvo času, ktoré by ste mali venovať štúdiu zloženia, účinkov či hľadaniu naozaj prírodných značiek? Neviete ktorej značke dôverovať? Možno bude vyzerať taká myšlienka trochu čudne, ale ak sa pozrieme na to, čo používajú celebrity, ktoré sa o seba starajú, môžeme sa nechať nimi inšpirovať – či už je to Viktoria Beckham, Winona Ryder alebo Lilli Taylor... Veľká časť z nich uprednostňuje európsku prírodnú kozmetiku – asi preto, že európske značky prírodnej kozmetiky majú skúsenosti i tradíciu. Veď niektoré sú na trhu už aj sto rokov! Ako sa píše na zahraničných blogoch, venovaných kozmetike, odborníci radia vyberať na základe tradície značky, zloženia výrobkov, jasnej komunikácie, významného podielu bio-zložiek a bez syntetických konzervantov, parabénov či parfumov.
 
Z overených u nás dostupných európskych značiek prírodnej kozmetiky môžeme naozaj s pokojným svedomím odporúčať výrobky firiem s medzinárodnými certifikátmi NATRUE, ECO-CONTROL: Weleda, Lavera, Sante, Logona, Primavera, Dr. Hauschka, Anne-Marie Börlind, alebo s českým CPK: Saloos, Nobilis Tilia... Samozrejme, existuje aj početná skupina malých poctivých firiem, ktoré vyrábajú kvalitnú prírodnú kozmetiku, ale v súlade so svojou firemnou filozofiou z rôznych dôvodov výrobky necertifikujú.

Ak poznáte svoju pokožku a pri výbere váhate, požiadajte značku, ktorá sa vám páči, o jednu − dve vybrané vzorky. Odskúšate si výrobky naozaj "na vlastnej koži" a nekúpite mačku vo vreci. Nech si už vyberiete ktorúkoľvek overenú značku, vyberiete si kvalitu. Pokožka vám poďakuje skvelou kondíciou a pocitom dokonalej starostlivosti.

Témy: 

Rubriky: 

AKTUÁLNE ČÍSLO

JESEŇ 2019

VYDAVATEĽ

BADAM CREATIVE, s.r.o.

 

KONTAKT

 

0903 442 220

 

info@badamcreative.sk

 

HOROSKOPY & LIFESTYLE

 

Moderný a alternatívny štvrťročník   o tele a o duši