Kliknite na obálku časopisu a PRELISTUJTE SI!

                     
                     

FENG SHUI A OBÝVAČKA

Obývačka je centrom vášho bytu, miestom, kde najviac prúdi energia, kde sa žije, relaxuje, kde sa všetci stretávajú, rozprávajú a trávia spolu čas. Ako z nej môžeme vyčariť dokonalý priestor pre celú rodinu?

Je veľmi pravdepodobné, že práve vo vašej obývačke sa nachádza bod, ktorý sa nazýva centrum šťastia. Je presne v strede každého bytu, či domu. Jeho polohu zistíte pomerne jednoducho. Ak máte pôdorys s rovnomerným tvarom, teda ak je váš byt štvorec alebo obdĺžnik, môžete nájsť stred geometricky – spojením protiľahlých vrcholov po uhlopriečke. Ak má váš priestor nepravidelný tvar, je zistenie stredu náročnejšie, v profesionálnom Feng Shui sa určuje matematicky, ale aj tu existuje pomôcka – vystrihnite si svoj pôdorys, zospodu približne do stredu zapichnite ihlu a posúvajte ju dovtedy, kým nenájdete rovnováhu.

CENTRUM ŠŤASTIA

Centrum šťastia je kľúčovým bodom vášho priestoru. Nie je to len jediná bodka, je to priestor okolo stredu, zodpovedajúci zhruba jednej devätine vášho bytu. Aby vo vašom priestore a vo vašom živote prúdili všetky energie dobre, malo by byť centrum šťastia voľné, nezastavané stenou, veľkou skriňou či neporiadkom. Toto miesto by malo dýchať, malo by byť pekne upravené, osvetlené, malo by upútať pozornosť a mal by tu prúdiť život. Nie je to problém, ak sa stred bytu naozaj nachádza v obývačke. Čo však, pokiaľ vám stred bytu vyjde do chodby, alebo sa nachádza presne v stene?

PRITIAHNUTIE POZORNOSTI

Kde je pozornosť, tam je energia. Urobte všetko pre to, aby vaše centrum šťastia bolo viditeľné. Podporte ho svetlom, zaujímavým doplnkom, obrazom či kobercom. Červená farba je spoľahlivým nástrojom na pritiahnutie pozornosti. Pohrať sa môžete aj so zvukom – umiestnite v blízkosti stredu zvonkohru, alebo rozhýbte energiu pohybom a zaveste na toto miesto predmety, ktoré sa hýbu vo vzduchu – tzv. mobily. Môžete sem umiestniť fontánu, veľké hodiny, klietku s vtákmi... Všetko, čo zaujme vašu pozornosť a upozorní na výnimočnosť tohto miesta, zaujme aj ostatných a pritiahne energiu.

POHODA V OBÝVAČKE

Keďže je obývačka miestom pre celú rodinu a navyše pre všetky návštevy, malo by tu byť dostatok miesta. Veľkou a príjemnou sedačkou oblých tvarov určite nič nepokazíte. Aby ste sa vy sami aj vaši hostia cítili naozaj dobre, mala by byť sedačka umiestnená tak, aby za ňou bola stena, alebo pevná opora. Pancier Korytnačky symbolizuje v učení Feng Shui o piatich zvieratách ochranu. Pevná opora za hlavou nám dáva pocit istoty. Ak sa tak vaša sedačka umiestniť nedá, voľte aspoň sedačku s vysokým čelom a väčšími opierkami, prípadne za ňu umiestite policu s rastlinami alebo dekoráciami, ktoré prevyšujú úroveň hlavy pri sedení. Pre príjemný pocit a prijímanie nových podnetov je dôležité aj to, aby ste mali výhľad na dvere a pred vami bol dostatok voľného priestoru. Čím väčší a pestrejší bude váš výhľad, vo Feng Shui ho predstavuje vták Fénix, tým väčší bude váš rozlet, nápady a inšpirácia. 

STRANA TIGRA A DRAKA

Ak umiestňujete vedľa sedačky väčšie predmety – knižnice, poličky, lampy, vysoké kvety, dbajte na to, aby ste po pravici (strana Tigra) mali nižšie a menej výrazné predmety ako na ľavej strane (strana Draka). Podľa najstaršieho učenie Feng Shui o piatich zvieratách reprezentuje Drak ochrancu domu a pokojnú energiu, Tiger zas nevyspytateľnú aktivitu a silu. Tiger by nad Drakom nemal mať prevahu. Môže to spôsobiť rôzne problémy v rodine, vrátane zlej komunikácie... Ideálne je, keď aj v spálni žena spí na ľavej strane Draka (myslenie, kreativita) a muž po jej pravici na strane Tigra (realizácia, aktivita). 

FARBY A MATERIÁLY

Z hľadiska elementov, predstavuje centrum priestoru energiu Zeme. Ak leží vaša obývačka zhruba v strede vášho bytu, potom môžete voliť všetky zemité farby (od pieskovej, cez žltú až po hnedú), alebo ohnivé farby (červenú, oranžovú, fialovú, ružovú, bordovú...). Vhodné sú všetky prírodné materiály ako drevo, hlina, keramika, piesok, kameň, ale aj oheň – v podobe sviečok, vonných tyčiniek, alebo krbu. Celkovo by mala v tomto priestore prevažovať pokojná harmonická energia, umožňujúca relax a oddych. Ak chcete zvýšiť aktivitu členov rodiny, pridajte viac prvkov ohňa a červené doplnky, ak potrebuje náladu skôr upokojiť a uzemniť, voľte hnedé, žlté a pieskové doplnky. Dôležité je, aby obývačka vyžarovala pocit tepla, preto by sme sa mali vyvarovať studených farieb (bielej, sivej, čiernej),  kovových doplnkov a ostrých tvarov. Rovnako by malo byť v obývačke dostatok svetla.

DOPLNKY

Ak sa chceme v obývačke naozaj cítiť dobre, mali by sme tam mať predovšetkým poriadok. Sklad kníh, papierov, nezaplatených šekov, účtov a iných „dôležitých“ vecí, dajme tam, kdepatria a nie sú na očiach. Televízor je už asi súčasťou každej obývačky, ale nemusíme ho vždy púšťať, skúsme premeniť čas strávený spoločným pozeraním televízie na čas spoločných rozhovorov, hier, alebo počúvania hudby. Doplnky v obývačke by mali podporovať život rodiny. Spoločné fotografie, alebo harmonický obraz, dekorácie symbolizujúce rodinu, alebo súdržnosť, ochranné symboly a sošky, doplnky kruhových tvarov, zdravé izbové rastliny, kvety vo váze, pohodlné vankúše... Pri výbere doplnkov myslite na to, aby predmety boli v párnom počte. V obývačke by tiež nemali chýbať prvky hojnosti – misy s ovocím, orieškami a drobným pohostením by sme mali mať na stole stále, hojnosť symbolizujú aj vzácne kamene, kvitnúce kvety alebo rastliny s plodmi, použiť môžete symbolicky aj čínske mince ako dekoráciu alebo sošku hinduistického bôžika Ganeshu, ktorý je bohom múdrosti a odstraňuje všetky prekážky . Dôležitým momentom pre našu náladu je vôňa. Vonné tyčinky, alebo éterické oleje vo vonných lampách, či prírodné vône v rozprašovačoch navodia atmosféru, akú práve potrebujete. Vyčarte zo svojej obývačky dokonalý priestor pre všetkých. Veľa pohody! 

 

Témy: 

Rubriky: 

AKTUÁLNE ČÍSLO

JESEŇ 2019

VYDAVATEĽ

BADAM CREATIVE, s.r.o.

 

KONTAKT

 

0903 442 220

 

info@badamcreative.sk

 

HOROSKOPY & LIFESTYLE

 

Moderný a alternatívny štvrťročník   o tele a o duši