14 vitariánskych tipov

Cez leto si život na surovej strave môžeme doslova vychutnávať. Všetkých potravín je dostatok, sú v dobrej kvalite a za dobrú cenu. Ako si ale poradiť cez zimu, keď sú regály obchodov prázdne alebo je na nich len nelákavé ovocie a zelenina bez chuti, vône a vitamínov, ktoré by mali obsahovať? Máme pre vás 14 vitariánskych tipov na zimu!

TIP 1_ HURMIKAKI Ešte ste im nepodľahli? Majú jedinečnú sladkú chuť. Medzi jednotlivými odrodami sú rozdiely v chuti, ale hlavne si dajte pozor, aby ste ich nejedli nezrelé. Niektoré odrody sú v nezrelom stave trpké. Zrelé hurmikaki sú sladké ako med, čo uspokojí vaše chuťové bunky a úplne mäkké, až sa vám idú rozpadnúť v ruke. Avšak v obchode také nedostanete, preto si ich kúpte aspoň týždeň vopred a nechajte doma dozrievať. Rýchlejšie dozrievajú, ak ich zabalíte do mikroténového vrecka spolu s banánom.

TIP 2_ DATLE Ľudia sú často zvyknutí na „vianočné“, nie veľmi kvalitné datle, ktoré sú navyše sladené nezdravým glukózovým sirupom (napriek tomu, že sú samy osebe veľmi sladké), často sú navyše červivé, tvrdé a nechutia dobre. Kvalitné datle sú prvou vitariánskou pomocou v každom prípade, kedy nemôžete zohnať žiadny čerstvý zdroj energie. Jednou z najlepších odrôd datlí sú veľké datle Medjool. Vynikajúco chutia aj menšie čerstvé datle, ich chuť by sa dala prirovnať k mäkkému nugátu a často sa dajú zohnať za veľmi dostupnú cenu. Datle si môžete pridávať do smoothies spolu s iným ovocím, dosládzať nimi iné potraviny alebo ich jesť len tak. Podľa možnosti si vyberajte bio kvalitu.

TIP 3_ BANÁNOVÁ KLASIKA Banány sú ovocím, ktoré vás zasýti, a sú dostupné počas celého roka. V tomto prípade si tiež dajte pozor na to, aby boli zrelé – teda šupka je tenšia, mäkšia a majú už na nej čierne bodky (zrelé, ale nie obité). Všetko ovocie by sa malo jesť ako zrelé (aj keď ste možno počuli, že nezrelé zelené banány sú zdravšie, pretože obsahujú menej cukru). Banány môžete používať ako základ smoothies a vynikajúcou pochúťkou, ktorá navyše pozdvihne aj vašu náladu, sú zrelé banány rozmixované spolu s kakaom a vodou, prípadne aj s ďatľami – z čoho vám vznikne vynikajúci nízkotučný mliečny raw kakaový nápoj.

TIP 4_ JABLKÁ A HRUŠKY Ovocie z našich krajín, ktoré vydrží aj cez zimu. Nakupujte radšej od pestovateľov alebo na trhu, pretože pri organickom ovocí a zelenine je veľký rozdiel v chuti (a aj v živinách). Príkladom jednoduchého jedla môže byť nastrúhané jablko s mrkvou doplnené hrozienkami a škoricou a prípadne medom.

TIP 5_ CITRUSOVÉ OVOCIE Zima je aj sezónou pomarančov, mandarínok, pomela, grepov... Môžete ich odšťavovať, jesť celé alebo napríklad mixovať do zelených smoothies. Ďalší tip na špeciálnu príležitosť: rozmixujte šťavu z jedného pomaranča spolu s datľami, aby vznikol krémový nugátovo-pomarančový puding. Môžete ho dochutiť škoricou, vanilkou alebo kakaom. S týmto vynikajúcim sladkým dezertom s ľahkosťou odoláte aj najlepším zákuskom!

TIP 6_ SUŠENÉ OVOCIE Dobre ste spravili, ak ste si svoje nadbytky ovocia a zeleniny počas sezóny nasušili a pripravili si tak vlastné zásoby na zimu. Ak nie, môžete si sušené produkty kupovať v obchode, avšak dajte si pozor, aby neobsahovali oxid siričitý, farbivá a cukor alebo iné sladidlá. Nie všetko sušené ovocie je zdravé (napríklad tvrdý sušený ananás, ktorý je aj sírený aj sladený). Kvalitný sušený ananás je zvyčajne drahší, ale má nádhernú ananásovú vôňu a chuť a neobsahuje žiadne iné prísady. Výber je veľký: sušené jablká a hrušky, hrozienka, figy, ananás ..., ale pozor, na kvalite záleží!

TIP 7_ EXOTICKÉ OVOCIE: MANGO, ANANÁSY, AVOKÁDA To sa v supermarketoch nachádza počas celého roka a v dnešnej dobe už nie je nedostupné. Spravte si prehľad, čo sa nachádza vo vašich obchodoch a vyberte si svojich obľúbencov. Avšak v bežných obchodoch si treba dávať pozor na kvalitu a na to, či je ovocie už zrelé (ak je mango alebo avokádo tvrdé, tak ich ešte treba nechať dozrieť), alebo či už napríklad nehnije (ananás by mal voňať a avokádo nemá byť zvnútra čierne.

TIP 8_ ORECHY, SEMIENKA A RASTLINNÉ MLIEKA Z NICH! Ak vám je zima a chceli by ste sa niečím zahriať, pripravte si orieškové alebo semienkové mlieko (je chutnejšie ako obyčajné!). Jeho zahrievacie čaro spočíva v tukoch, ktoré orechy a semienka obsahujú a v teplote podávaného nápoja. Pripravíte si ho jednoducho: na noc namočte napríklad semienka maku a na druhý deň ich vo vode rozmixujte. Ak ich rozmixujete spolu s teplou vodou alebo budete mixovať vo Vitamixe, pokým sa nápoj nezahreje, získate príjemný zahrievajúci nápoj. Sladiť môžete napríklad datľami, medom alebo sirupom z kokosových kvetov a dochutiť škoricou alebo nepraženým kakaom.

TIP 9_ MRKVA, KARFIOL, KAPUSTA, CVIKLA Vyskúšajte šaláty zo zimnej zeleniny ako je mrkva, zeler, surový karfiol a kapusta. Zmiešajte ich s citrónovou šťavou, bylinkami a inou zeleninou, príležitostne aj so sezamovou pastou tahini, či s olivovým olejom a výbornú večeru máte hotovú. Tip: ak robíte kapustový šalát z kapusty, ktorá nie je práve mladá a sladká, ale štipľavá, tak ju krájajte/strúhajte na veľmi jemné pásiky a pokvapkajte citrónom (ľubovoľne napríklad aj olivovým olejom alebo tahini), vtedy bude štípať menej. Aj karfiol býva niekedy štipľavý. Ak to nemáte radi, použite z neho iba kvety a stonky odrežte, sú zvyčajne štipľavejšie.

TIP 10_ KUČERAVÝ KEL Zelenina, ktorú môžete pestovať po celý rok. Kučeravý kel prežije vonku aj mrazy a sneh a vy môžete do svojich zelených smoothies používať jeho čerstvé zelené listy aj po celú zimu. Ak nemáte záhradu, zasaďte si ho prípadne aj na balkón do kvetináča.

TIP 11_ SUPERPOTRAVINY Superpotraviny dodajú jedlu veľa živín a výnimočných chutí, ktoré strave v našich podmienkach práve cez zimu chýbajú. Napríklad surové kakao dodá skvelú chuť takmer každému sladkému jedlu a zlepší aj vašu náladu. Vynikajúcim doplnkom stravy cez zimu je aj kvalitný včelí med a peľ, alebo sušené Goji. Detoxikáciu podporí napríklad zelený jačmeň alebo špaldová tráva, trávenie a prácu čriev cez zimu posilnia riasy ako chlorella, spirulina a AFA. Zaujímavé nové príchute môžete vyskúšať so sladkou lucumou a mesquite − sladidlami, ktoré môžu používať aj diabetici.

TIP 12_ POHÁNKA Pohánka je ľahko stráviteľná bezlepková obilnina, ktorá vám dodá veľa energie a zahrieva organizmus. Preto je na zimu mimoriadne vhodná. Nemusíte ju dokonca variť. Stačí, ak ju vopred na 1-4 hodiny namočíte a môže sa jesť. Hodí sa na sladko aj na slano. Chutnou kombináciou na spôsob kakaového termixu je namočená pohánka rozmixovaná s jablkami a surovým kakaom. Inú variáciu môžete skúsiť s makom, medom a strúhaným jablkom alebo banánom.

TIP 13_ KLÍČKY Cez zimu nemáme dostatok čerstvej zeleniny. Nakličovanie je spôsob, ako si môžeme sami pripraviť vlastné zásoby čerstvých vitamínov a enzýmov. Semienka, obilniny a strukoviny sa vopred namočia do vody, potom sa voda scedí a zrnká sa pravidelne preplachujú. Veľmi skoro sa na nich objavia klíčky, ktoré sú mnohonásobne bohatšie na živiny a enzýmy ako zelenina.

TIP 14_ ŠKORICA, ZÁZVOR Ak sa vám zdá, že potravinám chýba chuť, použite do smoothie alebo do receptu svoje obľúbené korenie. Cez zimu sa špeciálne hodia zahrievacie korenia, ku ktorým patrí napríklad škorica a zázvor.

www.vitarian.sk