Kliknite na obálku časopisu a PRELISTUJTE SI!

               
                 
               

Aké bloky nás ovplyvňujú v sexe?

Svet je plný sexu. Z televíznych novín na nás vykúkajú ženské prsia, z billboardov zmyselné pery a veľavravné pohľady. Zabudli sme však, že pokiaľ ide o milovanie, fyzická rozkoš je len špičkou ľadovca. To, čo oveľa viac ovplyvňuje náš sexuálny svet, sú naše mentálne nastavenia.

Sú to naše názory a postoje, ktoré k sexu prechovávame, a ktorých si často nie sme ani vedomí. Získali sme ich výchovou, prvými skúsenosťami s opačným pohlavím, ale môžu byť ponorené aj hlbšie, zdedené po našich predkoch niekoľko generácií dozadu. Dokopy tvoria niečo ako súbor “životných právd“, ktoré nám presne určujú, čo to znamená mať sex, ako má prebiehať, ale aj to, ako má vyzerať náš sexuálny partner a ako sa máme pri ňom cítiť. Možno si poviete, že ide o jednoduché otázky, ale nie je to celkom tak. Zatiaľ, čo vy si môžete vedome povedať, že sex je super a nemáte problém si ho užiť plnými dúškami, v realite vás tesne po ňom môžu prekvapiť výčitky svedomia, nevysvetliteľný smútok alebo pocit osamelosti. Netušíte, kde sa vzali, a tak im neprikladáte veľkú vážnosť. Napokon, väčšinou ich stačí roztopiť v pohári vína a život pôjde ďalej. Takýmto potláčaním emócií si však veľmi nepomôžeme. Za čudným pocitom sa totiž skrývajú čudné názory a ak nenájdete odvahu pozrieť sa im do tváre, budú šarapatiť vo vašej sexualite naďalej a čo horšie, budú rozhodovať o vás bez vás.

 

Podvedomé vzorce nám bránia zažívať rozkoš

Takže o akých škodlivých presvedčeniach je vlastne reč? O všetkých, ktoré sa vám snažia nahovoriť, že sex si nemôžete užiť, že je to hriech, nutný prostriedok na plodenie detí, že ako žena nemáte právo cítiť rozkoš a že na vašom orgazme nezáleží. Tých presvedčení je priveľa a často majú základ v náboženstve. Oficiálne mali za úlohu chrániť spoločnosť pred polygamiou a incestom, prakticky však oveľa viac slúžili na manipuláciu más. Čuduj sa svete, ide o tak silno zakorenené presvedčenia, že sa do našich spální vkrádajú aj dnes a úplne nám deformujú intímny zážitok. Len zopár príkladov: Sú ľudia, ktorí nedokážu mať sex pri zapnutom svetle, lebo sa hanbia za svoje nahé telo. Sú takí, ktorí okrem misionárskej polohy nepripúšťajú žiadnu inú, pretože im takýto sex príde príliš živočíšny. Niektorí sa naopak musia milovať iba v polohách, kde im nie je vidieť do tváre, pretože nechcú byť videní počas vzrušenia. Sú ženy, ktoré si sex spájajú s povesťou kurtizány tak veľmi, že si do svojej postele priťahujú len bezcitnosť, tvrdosť a ponižovanie. Sú páry, ktorým katolícka výchova nedovolí mať sex pred svadbou, a tak sa zožierajú výčitkami svedomia, kedykoľvek medzi nimi nastane sexuálne pnutie. Poznáme ženy, ktorých bigotné matky naučili, že sex je hnus a každá, ktorá si ho užíva, nie je v poriadku. V dospelosti sú z nich chladné partnerky, ktoré mužovi styk len “tolerujú“, pod rúškom tmy a tučnou perinou ho ledva pretrpia. A potom je tu séria ľudí, ktorí odjakživa necítia vzrušenie ani žiaden sexuálny pud, pretože im to ktosi zakázal už v rannom detstve. V dospelosti striedajú sexuológov ako na bežiacom páse, ale orgazmus pre nich ostáva nepoznanou métou. Takto vyzerá potlačená sexualita. Lenže tak, ako ju masívne potláčame na jednej strane, tak neskrotne preráža na povrch na strane druhej. Okrem bigotnosti sa teda stretávame s opačným protipólom, sexuálnou anarchiou, vlnou liberálnosti, ktorá živočíšnym pudom nekladie žiadne hranice. Táto podivná symbióza má za následok, že žijeme v spoločnosti, ktorá počas dňa hrá cudnú hru na manželov a manželky a pod rúškom noci organizuje milenecké úteky, alkoholové úlety s neznámymi a swinger párty, ktoré majú s pravým významom intimity pramálo spoločné. V tomto názorovom chaose žijeme a nechápeme, prečo sa s milostným životom spája toľko bolesti. Jedným z vinníkov je aj história.

 

Potlačením sexuality sa manipulovali masy

Nepoškvrnená sexualita bola poznačená už milióny rokov dozadu, ešte za čias neandertálcov. Keď muži, ktorí lovili mamuty, zistili, že sa v ženskom lone rodí malý človek, prestali ženám dôverovať a pripisovali im nadpozemský charakter. Toto nepochopenie trvalo dlhé tisíce rokov a v momente, kedysi muži uvedomili, že pôrodu predchádza pohlavný styk, sa ich vzťah k ženám zmenil, ale veľmi nezlepšil. Odrazu bol pôrod jedinou úlohou ženy a jediným zmyslom ich existencie. Tie neplodné označili ako dysfunkčné a ich neschopnosť plodiť deti bola vnímaná ako trest boží. Keď už bolo nad slnko jasné, že sa v sexe skrýva ohromný pôžitok a v ňom moc manipulovať, prišlo škaredé obdobie totálneho utláčania. Prefíkaní muži sa báli, že by sa dostali do područia ženskej zmyselnosti, a tak sa vo svete zaviedla obriezka. Dnes už vieme, že v ženskom prípade znamená nulovú rozkoš a v mužskom prípade rýchle vyvrcholenie. Vtedajšími náboženskými hodnostármi bola ideálnym opatrením, pretože, ako udávajú historické spisy, rýchly pohlavný akt zanechal ženu „smutnú a zmätenú“. Mrzačenie pohlavných orgánov však patriarchálnu spoločnosť neuspokojilo, a tak sa rozhodla, že bude najlepšie, ak ženy nebudú pohlavne žiť vôbec. Tie najkrajšie, ktoré slúžili len na potešenie mužov a plodenie detí, odseparovali od zvyšku spoločnosti a obývali spoločný priestor len s vyvrheľmi a otrokmi. Samostatnú skupinu tvorili mladé panny, v starovekom Ríme nazývané aj Vestálky a boli to dievčatá, ktoré mali vďaka čistote a sexuálnej abstinencii zaručovať spokojnosť bohov a tým prosperitu a mier v krajine. Ak sa vyskytol nejaký politický problém, jednu z Vestálok upálili. Neskôr bola sexualita cirkvou zhanobená úplne a žena, ktorá si užívala sex, bola považovaná za posadnutú alebo mentálne narušenú. Preto sa za sex zaviedli sankcie. Ak sa v starom Anglicku vyspala slobodná žena s neznámym mužom a splodili nemanželského potomka, boli vyzlečení donaha, bičovaní a v koči prevážaní naprieč celým Londýnom. Potom boli odvlečení mimo mesta, každý na iný koniec krajiny, odseparovaní od rodiny a blízkych. Boj proti sexualite vyvrcholil honom na čarodejnice, kedy bolo na smrť umučených vyše 60-tisíc žien, obvinených „z obcovania s diablom“. Hneď nato sa situácia zľahka ukľudnila, mohli za to humanisti, ktorí povedali náboženstvu tvrdé nie. Čo čert nechcel, v intímnej oblasti to oslobodilo opäť len mužov. Odrazu sa stala zo sexu bežná fyzická potreba, a tak sa museli ženy podvoliť komukoľvek a kedykoľvek. Znásilnenia, nemanželské tehotenstvá a potraty zažili vrcholový boom.

 

Aj slobodná rozkoš má svoje pravidlá

Desaťtisíce rokov totálneho tabuizovania a sankcionovania témy sex sa pretavilo do podvedomých tráum, ktoré nás ovplyvňujú do dnes. Našťastie, je 21. storočie a my máme právo vytvoriť si nový názorový systém, taký, ktorý nám pomôže nazerať na sexualitu pozitívnym spôsobom, bez sprievodných pocitov hanby. Takže, ako vlastne vyzerá zdravá sexualita? V prvom rade treba odbúrať všetky stigmy minulosti, chce to veľa sebareflexie, ochoty nahliadnuť do svojho vnútra a vedomé rozhodnutie, že škodlivé presvedčenia viac nemajú vo vašom živote miesto. Potom bude stáť pred vami ďalšia úloha, a to prestať brať sex len ako fyzickú rozkoš a uvedomiť si, že ide predovšetkým o prežívanie intimity, výmenu energií medzi ženou a mužom. Z pohľadu východných kultúr sa počas sexu dvaja milujúci stávajú nielen jedným telom, ale aj jednou dušou. Spájajú sa ich aury, energetické polia a dochádza k vzájomnej výmene všetkého pozitívneho ale aj negatívneho. To znamená, že pri sexe si musíme byť vedomé toho, s kým spíme a takisto prečo. Motivácia na sex v dnešnom svete býva totiž značne neadekvátna. Neodovzdávajte sa mužovi preto, lebo si chcete dobiť sebavedomie. Nechcite sa milovať s niekým len zo slušnosti, z pocitu vďaky, alebo za odmenu, pretože sa o vás muž dajme tomu materiálne stará. Dôvody, prečo okupujete jeden spoločný intímny priestor, by mali byť založené na vzájomnej láske a úcte. Presne preto by ste si mali dať záležať aj na výbere partnera a mať sex len s tým, ktorého dobre poznáte, máte o ňom vysokú mienku, váš vzťah je pozitívny a stojí na vzájomných citoch a dôvere. Počas orgazmu dochádza k veľkému prietoku éterickej energie, ide o moment, ktorý je veľmi silný a intenzívny, najmä, čo sa týka manifestácie. Preto by sme sa na sex mali sústrediť, neblúdiť v myšlienkach, už vôbec nie v tých negatívnych, ale udržiavať svoju pozornosť v tele. Ďalšou prioritou by mala byť pre nás nezávadnosť sexuálnych praktík. Keďže dochádza počas sexu k umocňovaniu energie a rýchlej manifestácií (to, na čo myslíme a čo v tej chvíli prežívame, sa ľahko stáva našou realitou), nemali by sme nechať partnera, aby nás ponižoval, alebo nám akýkoľvek spôsobom šliapal po sebaúcte. To, ako sa k nám v posteli správa, sa totiž časom stane aj kultúrou vzťahu a vy sa po pravidelných praktikách tohto druhu náhle začnete cítiť slabá a ponížená. Oveľa zdravšie je dať zelenú vášni, ktorá sa postará o harmonické milovanie, s rešpektom a s citom k vášmu telu. Ak sa vám podarí skĺbiť toto všetko, potom by mal mať sex nielen pozitívny, ale priam liečivý účinok na váš život. Skúšajte, milujte sa a nenechajte sa viac ničím a nikým zastrašiť.

 

O ženskej sexualite s MUDr. Danicou Caisovou – sexuologičkou

 

Prečo dokážeme mužom viac tolerovať zvýšenú sexuálnu aktivitu ako ženám?

 

Toto nerovnomerné posudzovanie vychádza z histórie. Kým si muž počtom sexuálnych partneriek rozšíril počet potomkov, žena nie. Kým žena vždy vedela, ktoré dieťa je jej, muž si tým istý byť nemohol. Tak si muži chránili ženy aj tým, že vyžadovali panenstvo pri vstupe do manželstva a bezpodmienečnú vernosť.

 

Prečo spoločnosť stále stigmatizovala sexualitu u žien a ako je to podľa vás dnes?

 

Ženskej sexualite sa začala venovať pozornosť iba nedávno. Voľakedy sa nepatrilo, aby si žena sex užívala, slušné ženy mali sex pretrpieť nie sa naň tešiť. Emancipáciou, objavením antikoncepcie a celkovým zrovnoprávnením žien v civilizovanom svete, sa začalo ženskej sexualite venovať viac pozornosti. Ženy sa oslobodili od predsudkov a stali sa rovnocennými partnerkami mužov v intímnom živote.

 

Koľko sexuálnych partnerov v živote ženy môžeme považovať za tak akurát?

 

Je jasné, že jednoznačná odpoveď neexistuje. Optimálne číslo vlastne ani neexistuje, existujú štatistiky, v ktorých sa uvádzajú priemerné čísla. Počet sexuálnych partnerov závisí od viacerých faktorov – od výchovy, sexuálneho temperamentu, kultúry, v ktorej žena žije a aj od celkového postoja ženy k sexualite.

 

Dokážu mať ženy sex bez lásky?

 

Dôvody, pre ktoré sa milujeme, bývajú často veľmi neromantické. David Buss v jednom svojom výskume zistil až 284 dôvodov, kvôli ktorým sa ľudia milovali. Láska bola iba jedným z týchto dôvodov. Ďalšie boli napríklad: sex ako akt dobrej vôle, ako prejav spolupatričnosti, ako prejav aktu zmierenia. Avšak na druhej strane dlhodobý sex bez túžby, či pozitívneho naladenia vedie k averzii ku konkrétnemu partnerovi a tá je bohužiaľ nezvratná.

 

text_ kiwi

Témy: 

Rubriky: 

AKTUÁLNE ČÍSLO

LETO 2017

VYDAVATEĽ

BADAM CREATIVE, s.r.o.

 

KONTAKT

 

0903 442 220

 

horoskopy@alternativ.sk

info@badamcreative.sk

 

HOROSKOPY & LIFESTYLE

 

Moderný a alternatívny štvrťročník   o tele a o duši